Dnešním dnem vstupujeme do Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Jak se stalo tradicí, vyvrcholí ekumenickými nešporami na svátek obrácení sv. Pavla, slavenými v bazilice nad hrobem Apoštola národů. “Příběh mudrců z Východu přivádí všechny křesťany k počátku naší víry,” říká sekretář Papežské rady pro jednotu křesťanů, biskup Brian Farrell.
Letošní motto vybrala Rada církví Blízkého východu a zní: "Viděli jsme jeho hvězdu na východě a přišli jsme se mu poklonit." Papež František se letos vrátí do Baziliky sv. Pavla za hradbami osobně. V minulém roce, kvůli zdravotní indispozici, delegoval na ekumenické nešpory kardinála Kurta Kocha, předsedu Papežské rady pro jednotu křesťanů.
“Papežské cesty jsou důležitými milníky na ekumenické cestě,” zdůrazňuje v návaznosti na téma ekumenického týdne, biskup Brian Farrell, který je sekretářem zmíněné papežské rady. V rozhovoru pro vatikánská média vybízí, aby se tato ekumenická iniciativa brala vážně.
"Letošní téma je vlastně výzvou obrácenou ke všem křesťanům, aby se vrátili ke svým počátkům. Náš počátek je v Kristu. Proto byl zvolen příběh o mudrcích z Východu, kteří přišli do Betléma, aby se poklonili malému Ježíškovi. Z ekumenického hlediska je to velmi důležité, protože k jednotě křesťanů nemůže dojít, pokud nebudeme mít stejnou víru, stejný přístup, stejné přijetí dějin spásy, které začínají narozením dítěte Ježíše. Proto je letošní téma Týdne modliteb za jednotu křesťanů výzvou, abychom se zaměřili na Ježíšovu osobu, tajemství a působení."
Sekretář vatikánského dikasteria připustil, že pandemie zmařila mnoho ekumenických iniciativ a znesnadnila teologický dialog. Loňské apoštolské cesty papeže Františka se však ukázaly po ekumenické stránce velmi významné: "Když papež přijíždí do nějaké země a setkává se s křesťany z jiných církví, projevuje jim pochopení a úctu, znamená to vždycky velký krok k jednotě. Vytváří nové podmínky, které nám jednoho dne umožní úplné smíření. V loňském roce se uskutečnila cesta do Iráku, Řecka a na Kypr, navštívili jsme Budapešť a Slovensko. Byly to chvíle navazování intenzivních vztahů a přátelství s křesťany z jiných církví. Dalo by se říci, že jsou to milníky na cestě k cíli naší ekumenické cesty," zdůrazňuje biskup Brian Farrell.