Americký biskup Robert E. Barron, jeden z nejznámějších biskupů v USA a nejsledovanějších katolíků na sociálních sítích vůbec, tento týden v rozhovoru s katolickou televizí EWTN uvedl, že akce, jako jsou nedávno skončené Světové dny mládeže, jsou pro katolickou církev nejen důležité, ale také nezbytné. Zabraňují „přílišnému otupování víry“, ke kterému podle něj dochází už dlouhou dobu.
Biskup Barron, který založil populární katolický mediální apoštolát Word on Fire a je známý díky pravidelným nedělním kázáním na sociálních sítích se v rozhovoru s EWTN zamýšlel nad Světovými dny mládeže a kontrastem mezi úpadkem katolicismu v některých oblastech světa a jeho růstem v afrických a asijských zemích.
„Katolická víra v některých ohledech na Západě upadá, v jiných částech světa to tak není," uvedl. "Na Světových dnech mládeže je jedinečné, že vidíte katolíky z celého světa, a to nás vytrhuje z našeho někdy západního krátkozrakého pohledu na věc." podotkl a pokračoval: "Líbí se mi, že vidíte, jak je víra v Africe a Asii živá."
Na otázku, čím jsou Světové dny mládeže tak výjimečné, Barron prohlásil, že lidé "touží po Bohu, ať už si to připouštějí nebo ne, ať už to přímo cítí nebo ne. Takže když je příležitost sejít se a hledat Boha, chválit Boha, mladí lidé reagují.“
Barron zdůraznil, že mladí lidé "nechtějí nejistou hlásnou troubu, nechtějí kolísavé poselství. Chtějí něco jasného, a když to dostanou, reagují na to. Chtějí něco s pevným základem," řekl. "Příliš dlouho jsme víru otupovali."
Biskup reflektoval také postoj své vlastní generace k víře, podle něj převzala „otupělý' katolicismus", který "byl pastorační katastrofou." Doplnil, že tato skutečnost není „jen jeho soukromým názorem", ale odráží se v "každém průzkumu, který ukazuje, že přibývá lidí, kteří se od katolické víry distancují."
V rozhovoru také vyzdvihnul, že církev potřebuje šířit evangelium a připomněl rady papeže Benedikta XVI., které se týkají tří hlavních cílů církve: uctívání Boha, službu chudým a evangelizaci. V této souvislosti mluvil o tom, že mladí lidé by měli být poučeni o tom, že sociální média sice mohou být "nástrojem", ale "nejsou skutečným světem. Skutečný svět je uctívání Boha, služba chudým a vzájemné společenství."
"Miluji sociální média," dodal. "Používám je. Ale má to velmi negativní rozměr a mezi mladými lidmi prudce stoupají úzkosti, deprese a sebevražedné sklony."
"Vím, že je to teď těžší," řekl Barron o současném světě, v němž mladí lidé dospívají, "což znamená, že potřebujeme Krista více než kdy jindy. A já chci, aby odcházeli s vědomím Ježíše, který je miluje, který s nimi kráčí a chce být Pánem jejich života, a to osvobozujícím způsobem."
Zdroj: CNA