Biskup Antonín Basler slaví 40 let od kněžského svěcení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace30. 6. 2024, 12.58

Pomocný biskup olomoucký Antonín Basler dnes, 30. června, slaví 40 let od svého kněžského svěcení. Vyprošujeme mu hojnost Božího požehnání do další služby.

image:Image 59/source/orig/58775_220710-mala-pout-velehrad-03.jpg
Foto: František Ingr, ČaV

Antonín Basler se narodil se 16. února 1956 v Šumperku jako čtvrté dítě Antonínu a Anně Baslerovým. Má tři starší sestry – Marii, Annu a Jiřinu. Svoje dětství a mládí prožil v Olšanech (okres Šumperk). Po základní škole absolvoval v Šumperku Střední železniční školu, obor elektrická trakce a kolejová vozidla v železniční dopravě (1971–1975). U Československých státních drah pracoval jako technik rok před dvouletou základní vojenskou službou a také rok po jejím ukončení.

V roce 1979 nastoupil k pětiletému studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Dne 30. června 1984 byl v olomoucké katedrále sv. Václava biskupem Josefem Vranou vysvěcen na kněze. Od vysvěcení byl do roku 1990 farním vikářem v Luhačovicích, od roku 1990 do roku 1999 farářem ve Vizovicích a administrátorem v Horní Lhotě, od roku 1993 i děkanem vizovického děkanátu.

V roce 1999 se stal farářem farnosti sv. Michala v Olomouci a od roku 2003 i administrátorem farnosti Bystročice. V roce 1999 byl také jmenován sídelním kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci a v roce 2000 kancléřem kurie Arcibiskupství olomouckého.

Dne 5. 7. 2017 jej papež František jmenoval titulárním biskupem diecéze Vaga v dnešním Tunisku a pomocným biskupem olomouckým. Biskupské svěcení z rukou arcibiskupa Jana Graubnera přijal 14. října 2017.

V rámci ČBK je delegátem pro kulturu a památky, delegátem pro péči o stvoření a členem Komise pro nauku víry, kde má ve své gesci oblast bioetiky.

Biskupové

image:Image Katolická církev v Československu
Katolická církev v Československu Markéta Doležalová
image:Image Zuzana Čaputová: Neztratit se sama sobě