Pod vánočním stromečkem, v punčoše od svaté Barbory, nebo za básničku a celoroční “snažení” od svatého Mikuláše… drobná sbírka předvánočních zamyšlení známého a v Polsku velmi oblíbeného katolického autora poezie i prózy, kněze a katechety Jana Twardowského udělá radost malým (i velkým) a bude milým průvodcem adventem i vánočními svátky.
Jan Twardowski se narodil před více než sto lety, na Den dětí, 1. června roku 1915. Děti byly jeho kněžskému srdci zřejmě vždy blízké - ve své farnosti připravoval skupinky dětí k prvnímu svatému přijímání po dlouhé desítky let a navzdory datu narození jsou jeho příběhy blízké a velmi srozumitelné i dětem jednadvacátého století. Po dvou sbírkách příběhů k prvnímu svatému přijímání sestavené z myšlenek, kázání a promluv k dětem s názvy Beránek (2014) a Poklad (2.vyd. 2020) přichází Karmelitánské nakladatelství s třetí perličkou, sbírkou příběhů, tentokrát s vánoční tematikou, s názvem Betlém - Vánoční příběhy pro děti.
Navzdory názvu se však nejedná o další klasické převyprávění vánočního příběhu. Knížka je souborem neotřelých myšlenek a vyprávění, která jsou pestrá jako obsah krabice vánočního cukroví. Každý kousek chutná trochu jinak, ale všechny mají něco společného - chuť a vůni Vánoc, ke kterým nás kousek po kousku přibližují a “natěšují”. Branou do vánoční atmosféry, a k pravé podstatě Vánoc nás pak v příbězích vede nejen Panna Maria, svatý Josef, andělé a Ježíšek v jesličkách, ale také rorátní svíčka, svatý Mikuláš, sny malých dětí, studená zima nebo obraz v kostele. A Jan Twardowski nás pak vede k odpuštění, polepšení, vděčnosti, obdarovávání a … k lásce. Jak říká: “O Vánocích se učíme dávat a přijímat. Láska přece znamená právě to: dávat a přijímat.” Snědeným kaprem a rozbalenými dárky však příběhy nekončí. Kniha nás vede skrze Nový rok až ke Třem králům, Janu Křtiteli, k pohledu na nebe, ke křtu a ...k Ježíši:
„Na počátku bylo Slovo…“Co to znamená? „Slovo“ napsané s velkým písmenem „S“ na začátku, a přitom ne po tečce za větou. Záhada. Ať si o ní popřemýšlejí tatínci, maminky, … nebo paní učitelky, které vědí, kde napsat čárku a kde tečku...Ale my si prostě řekneme, co bylo na počátku svátků Ježíšova narození. … Na počátku byl stromeček, kapr a salát. A co bude pak, až stromeček opadá, až uklidíme betlém a až se dozpívá poslední koleda? Co bude pak? Pak – je zapotřebí být lepším člověkem. Ježíš se narodil jako dobré dítě proto, aby se z žádného dítěte nestalo čertisko.”
Ve zdánlivě jednoduchých textech nacházíme ve všech Twardowského příbězích pro děti skrze obrazy z běžného dne mnoho příležitostí, jak se setkat s Pánem Ježíšem, jeho skutečnou přítomností a láskou, i vděčné návody, jak může Pán Ježíš a jeho láska působit ve světě skrze nás. Děti mají možnost zjišťovat, že žádný den a žádná chvíle není obyčejná, pokud jsme si vědomi neobyčejnosti Božího Syna, který je nám blízko skrze úsměv, pohlazení a slova odpuštění, stejně jako ve svatostánku a při přijímání.
Tyto drobné příběhy jsou jako Ježíšovo milé pohlazení. Přestože z Twardowského sbírek budou předčítat z dospělých asi především rodiče, prarodiče či kmotři nebo katecheti, jsou tyto dojemné příběhy pro uši a srdce každého, kdo si přeje být Bohem pohlazen. Nemají v sobě žádnou stopu infantilnosti nebo snahy o podbízení se dětskému světu a nepřinášejí ani fantaskní obrazy z říše sci-fi. Dýchá z nich známý, každodenní svět a Bůh vnímaný moudrýma očima Božího dítěte, které promlouvá do srdcí všem dětem jakéhokoliv věku. A dobře se dá skrze tyto příběhy rozumět onomu biblickému “Když nebudete jako děti” - když nebudeme pravdy lidského i Božího světa vnímat tak jednoduše a čistě jako děti - “nemůžete vstoupit do Božího království”. Protože jen tímto dětským pohledem lze zahlédnout neviditelného Boha.
“Jak se na svátky připravují naši rodiče? Kupují stromeček, kolekci, svíčky, barevné skleněné koule a prskavky. Vyrábí řetězy ze slámy nebo z barevného papíru. Kupují kapra, zeleninu, ovoce, ořechy, rozinky a koření na vánočky, cukroví a další pečení. Všechny ty přípravy jsou velice důležité a potřebné. A přece nejsou nejdůležitější. Nejdůležitější je totiž srdce a duše, připravená přijmout Pána Ježíše. Nejdůležitější je vyzpovídat se, nikomu nenadávat, nikoho nerozčilovat, nikomu nevyčítat, ale omluvit se, pokud jsme někoho urazili, nelenošit, ochotně pomáhat, nelhat, ale vždycky mluvit pravdu. Nejsou to svátky dobrého jídla, ale svátky Božího narození, kdy máme myslet na Boha a na svou duši.”
Knižním bonbonkem je pak knížka Betlém nejen z hlediska textů, ale i grafického zpracování. O českém vydání se krásně vyjádřila dlouholetá editorka Twardowského textů, Aleksandra Iwanowská: “Právě se mi dostala do rukou kniha Betlém. Co mohu říci? Kniha je naprosto nádherná! Je vidět, že jste ji připravovali srdcem a s velkou péčí. Líbí se mi na ní všechno: formát, u kterého oceňuji, že je stejný jako u předešlých povídek Jana Twardowského Beránek a Poklad; barvy obálky i jednotlivých ilustrací, každý detail designu, krásná zlatá stuha. Paní Lenka Vaculová měla skvělý nápad propojit biblická témata s moderními symboly, které jsou dětem známé. Všechny barevné ilustrace a drobné grafické prvky jsou prostě dokonalé! Je opravdu potěšením mít knihu v ruce a prohlížet si ji.”
Knihu Betlém - Vánoční příběhy pro děti můžete zakoupit na e-shopu eshop.cirkev.cz.