Biskupská konference Běloruska vyzývá k okamžitému zastavení nepřátelských akcí a vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou.
Běloruská katolická církev je solidární s Ukrajinou a zároveň prosí, aby se Bělorusko aktivně nepodílelo na agresi vedené Ruskem proti svému sousedovi.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je blízkým spojencem Vladimira Putina a od vypuknutí války, 24. února, byl ruským jednotkám v Bělorusku umožněn běloruskými pohraničníky průchod na Ukrajinu. Běloruské systémy protivzdušné obrany a řízení dopravy spolu s čerpacími stanicemi v zemi byly rovněž poskytnuty Moskvě.
V prohlášení zveřejněném 3. března vyjádřili běloruští biskupové plnou podporu pokračujícím výzvám papeže Františka a Svatého stolce k míru a předběžným jednáním, která v Bělorusku probíhají s cílem ukončit nepřátelství a najít způsoby usmíření. "Aby si však strany mohly navzájem naslouchat, musí umlknout zbraně," uvedli.
První kolo rozhovorů začalo 2. února, následovalo druhé setkání 3. března a třetí kolo se očekává během tohoto víkendu.
V prohlášení bylo vyjádřeno hluboké znepokojení celé běloruské církve nad válkou, která způsobila ztráty na životech tolika lidí, masivní ničení měst, osad a infrastruktury a vysídlení statisíců uprchlíků.
Biskupové jsou rovněž znepokojeni paralelně probíhající "informační válkou", která je podle nich "neméně škodlivá a vyvolává nenávist mezi lidmi a národy".
Vehementně trvají na tom, že "je třeba udělat vše pro nalezení mírového řešení konfliktu", a zároveň prosí běloruské úřady, aby zemi aktivně nezapojovaly.
Lukašenko v pátek prohlásil, že běloruské ozbrojené síly se neúčastní ruských operací , poté co ukrajinská armáda potvrdila, že se domnívá, že již dostaly rozkaz překročit ukrajinskou hranici.
Prohlášení biskupů končí výzvou věřícím a lidem dobré vůle k modlitbám a k "poskytnutí veškeré možné pomoci obětem" s "bratrskou láskou a solidaritou".