Za tímto účelem dnes zveřejnili memorandum s názvem "Za vstřícnou církev, která nikoho nevylučuje". Obsahuje také návrh modliteb a církevního požehnání. V souvislosti se svátostí manželství nicméně uvádí, že "rozdíl v tom, co církev chápe pod svátostí, musí zůstat jasný".
K věci se ovšem vyjádřila vatikánská Kongregace pro nauku víry již v březnu 2021, kdy uvedla, že církev nemá pravomoc žehnat vztahům osob stejného pohlaví. To proto, že zahrnují sexuální aktivity mimo manželství mezi mužem a ženou. Bůh sice žehná hříšným lidem, ale ne hříchu, shrnul vatikánský úřad.
Odmítnutí se setkalo s kritikou v Belgii, Německu, Rakousku a některých dalších zemích. Římské ne pociťovalo jako "obzvláště bolestné" mnoho věřících stejnopohlavních párů, stejně jako jejich rodiny a přátelé, uvedla tehdy v prohlášení belgická biskupská konference.
Belgičtí církevní představitelé, mezi nimiž je i bruselský arcibiskup kardinál Jozef de Kessel, nyní proto rozhodli "strukturálně zakotvit pastorační péči a poradenství pro homosexuály". Za tímto účelem zřizují centrální kontaktní místo. Kromě toho chtějí v každé diecézi jmenovat zvláštní osobu, která by se tímto tématem zabývala v rámci rodinné pastorace. Při obřadu žehnání homosexuálním párům se kromě modliteb a čtení z Bible počítá se závazkem obou zúčastněných stran, při němž "společně před Bohem vyjádří, jak jim na sobě záleží".
Podle listu Nederlands Dagblad nebyly tyto kroky konzultovány s Vatikánem. Biskupové nicméně uvedli, že tato iniciativa odpovídá vůli papeže Františka věnovat konkrétní pozornost situaci homosexuálů, jak to v roce 2016 vyjádřil v exhortaci Amoris laetitia o manželství a rodině.
Zdroj: Kathpress