Téměř dvanáct tisíc věřících se v neděli 22. května zúčastnilo blahořečení Pauliny Jaricotové ve francouzském Lyonu. Beatifikační mši svaté v lyonské výstavní hale předsedal prefekt vatikánské Kongregace pro evangelizaci národů, kardinál Luis Luis Antonio Tagle.
Kardinál Tagle ocenil Jaricotovou za její misionářskou horlivost, s níž se snažila přinášet Ježíšovu lásku více lidem: „Obdivujeme, jak byla Pauline Jaricotová poslušná Duchu Svatému, který ji podněcoval k novým nápadům a iniciativám pro šíření evangelia a službu chudým.“
Jaricotová, která byla přítelkyní svatého Jana Marii Vianneye, založila Společnost pro šíření víry v roce 1822, když jí bylo dvacet let. Spolek pomáhal katolíkům pomáhat zahraničním misiím prostřednictvím modliteb a drobných darů. Později založila Sdružení živého růžence, které mělo velký úspěch ve Francii a brzy se rozšířilo i mimo ni.
"Milovat Ježíše znamená nechat Ho, který je Božím slovem, žít, jednat a milovat ve mně a skrze mě," řekl Tagle ve své homilii, kterou přečetl ve francouzštině.
"V Paulině Jaricotové vidíme živé svědectví o síle lásky k Ježíši, lásky, která se stává ztotožněním s Ježíšem."
Mezi přítomnými na živě přenášeném obřadu blahořečení byla i třináctiletá Mayline Tranová a její rodina. Mayline zažila v roce 2012 ve věku tří let lékařsky nevysvětlitelné uzdravení, které skupina odborníků označila za lékařský zázrak připisovaný Paulinině přímluvě. Mayline upadla do kómatu poté, co utrpěla zástavu srdce. Přívod kyslíku do jejího mozku byl přerušen poté, co se udusila francouzským párkem.
Rodina Tranových, která nepocházela z Lyonu, o Paulině Jaricotové nikdy neslyšela. Rodiče z dívčiny katolické školy, napojení na Paulininu skupinu živého růžence, však zorganizovali modlitební novénu, které se zúčastnila celá škola, a prosili ji o přímluvu za dívčino uzdravení.
Dívka se během několika měsíců zcela uzdravila. A to navzdory tomu, že lékaři rodině Tranových oznámili, že není šance, že by jejich dcera mohla někdy znovu chodit nebo mluvit.
"Zázraky existují a Mayline je toho živým důkazem," řekl před mší její otec Emmanuel Tran podle francouzského deníku Ouest-France.
V den blahořečení papež František ocenil Jaricotovou za její odvahu a vizi týkající se poslání církve.
"Kéž její příklad v každém roznítí touhu podílet se modlitbou a láskou na šíření evangelia po celém světě," řekl papež z okna vatikánského Apoštolského paláce na závěr své promluvy Regina coeli.
V dopise, který byl při blahořečení nahlas přečten, papež František uvedl, že svěřuje duchovní plodnost lyonské arcidiecéze přímluvě Jaricotové a svatého Ireneje z Lyonu, kterého papež počátkem letošního roku prohlásil doktorem církve.
"Pauline zasvětila svůj život misii, službě chudým a modlitbě," napsal papež v dopise. „Kéž je naše láska stejně vynalézavá a účinná jako její, učme se velkoryse obětovat to, co máme, své talenty Bohu a svým bratřím a sestrám, zvláště těm nejchudším, dávat ze svých prostředků na podporu misie, která je povinností nás všech v církvi, abychom přinášeli evangelium světu," dodal.