Více než 120 tisíc arménských křesťanů je v současnosti uvězněno bez potravin a léků za blokádou v oblasti Náhorního Karabachu, kterou zde stále udržuje většinově muslimský Ázerbájdžán.
Od zahájení blokády v prosinci 2022 se osud 120 tisíc křesťanských Arménů v Náhorním Karabachu neustále zhoršuje. Podle Caritas Armenia je mezi blokovanými obyvateli 30 tisíc dětí, 20 tisíc starších lidí a 9 tisíc osob se zdravotním postižením.
Podle odborníků čelí křesťanská komunita v Náhorním Karabachu genocidě a je nutná okamžitá mezinárodní intervence, aby se k uvězněným Arménům dostaly potraviny a potřebné věci. "Situace je mimořádně naléhavá," řekl v červnu Robert Nicholson, předseda katolické skupiny pro lidská práva Philos Project. "Jedná se o nejstarší křesťanský národ, který již podruhé během pouhého století čelí možnosti genocidy," dodal Nicholson.
"Blokáda Lačinského koridoru způsobila, že Náhorní Karabach nemá potraviny, léky, elektřinu ani zemní plyn," řekl agentuře CNA Simon Maghakyan, výzkumník a obhájce lidských práv z Denveru. "Obyvatelé jsou na pokraji masového hladomoru. Cílem je však psychologický teror: aby se původní Arméni z Náhorního Karabachu, kteří v regionu žijí již 2 500 let, cítili bezmocní a beznadějní a při první příležitosti [po zrušení blokády] odešli nadobro."
Od roku 1988 bojuje Arménie a Ázerbájdžán o oblast Náhorního Karabachu neboli "Arcach", jak ji nazývají Arméni. Ačkoli někteří považují tento konflikt striktně za konflikt o hranice, odborníci zdůrazňují, že ve válce mezi křesťanskou Arménií a muslimským Ázerbájdžánem hraje hlavní roli náboženství.
Ázerbájdžán je politicky i filozoficky spojen s hlavní regionální mocností, Tureckem. Sam Brownback, bývalý velvyslanec pro mezinárodní náboženskou svobodu, se domnívá, že turecký prezident Erdogan má ambice obnovit Osmanskou říši, která se na počátku 20. století dopustila genocidy arménských křesťanů.
Arménie, která leží mezi muslimskými státy Tureckem a Ázerbájdžánem na jihu Kavkazu, je již dlouho ohrožována svými většími a mocnějšími islámskými sousedy. Její křesťanské kořeny sahají až do starověku, Arménie tak patří k nejstarším křesťanským komunitám na světě.
Zdroj: CNA