Arcidiecézní Charita Olomouc uspořádala setkání podporovatelů válkou zasažené Ukrajiny

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace27. 5. 2024, 10.12

Arcidiecézní charita Olomouc uspořádala v sobotu 25. května 2024 významnou akci pro své dárce a podporovatele, kteří neúnavně pomáhají válkou zasažené Ukrajině. Akce v olomouckém Arcibiskupském paláci proběhla ve slavnostním a vřelém duchu, s bohatým programem plným poděkování, prezentací a uměleckých vystoupení.

image:Image 58/source/orig/57222_38050_0_240525-acho-ukrajina-darci-0.jpg
Pavel Langer / Člověk a Víra)

Setkání zahájil moderátor, připomínkou začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Ředitel ACHO Václav Keprt poté přivítal hosty a poděkoval všem za jejich neustálou podporu. Mezi úvodními řečníky vystoupil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, kterému bylo i na této akci poděkováno za finanční podporu arcibiskupství pří nákupu velkého generátoru. Dalšími řečníky byli konzul Ukrajiny Volodymyr Markiv a místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Jitka Seitlová.

Úvodní blok zakončilo hudební vystoupení mladého ukrajinského violisty Renata Ziborova, který zahrál větu z koncertu C dur pro violu a klavír od Jana Křtitele Vaňhala, doprovázeného klavíristou Václavem Horákem. V průběhu akce pak vystoupili ještě jednou.

Koordinátorka pomoci ACHO Ukrajině Kateřina Biolková prezentovala dosavadní pomoc poskytovanou Ukrajině. Václav Keprt poděkoval partnerům, mezi kterými byli Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje a dále zástupci firem IRIUM a GUMOTEX.

Olomoucký kraj v loňském roce podpořil čtyři nové vrty na pitnou vodu na Ukrajině. Pomoc tak byla poskytnuta tisícům obyvatel, kterým byla zajištěn snadný přístup k čisté pitné vodě. Firma IRIUM velmi krátké době zajistila, odzkoušela a na okamžitý provoz připravila elektrocentrály. Velkokapacitní stany pro humanitární pomoc zajišťoval GUMOTEX.

Přímý online vstup do programu setkání měl ředitel Caritas Mariupol P. Rostyslav Sprynjuk, který poděkoval za podporu a informoval o aktuálních aktivitách, které vyvíjí Caritas Mariupol v Doněcké oblasti. Caritas Mariupol se ze svého domovského města musela evakuovat poté, co jej obsadila okupační vojska. Tato ukrajinská Charita ale ani pak nepřestala pomáhat.

Promítáno bylo také předtočené video poděkování chlapců a vedení Dětského domova v Bornykách, který byl evakuován do České republiky na začátku války. Václav Keprt poděkoval všem, kteří tuto konkrétní, ale velmi komplikovanou pomoc tehdy podpořili, včetně Charity Bystřice pod Hostýnem, Antonína Zlámala, starosty obce Loukov, paní náměstkyně ministra Šárky Jelínkové a europoslankyně Michaely Šojdrové.

Martin Zamazal, vedoucí humanitárního oddělení Arcidiecézní charity Olomouc, představil plány na další pomoc Ukrajině. Vyzdvihl skutečnost, že tak jako dosud nebude ACHO pracovat na projektech, dle vlastních představ, ale bude se zejména soustřeďovat na potřeby, které budou zaznívat od partnerů z Ukrajiny.

Závěrečný blok setkání byl věnován uměleckým projektům a kulturním vystoupením mladých Ukrajinců, kteří momentálně žijí v ČR. Vedoucí projektu Marek Malůšek představil výstavu fotografií mladých Ukrajinců, vzniklou ve spolupráci ZUŠ Uherské Hradiště a Charity Uherské Hradiště. Následovalo taneční vystoupení Onyshchuk Oleksandry a Onyshchuk Yevy, talentovaných dívek z Ukrajiny.

Prezident Arcidiecézní charity Olomouc, Mons. Bohumír Vitásek, připomenul také pomoc duchovní, kterou se také ACHO snaží podporovat prostřednictvím psychosociální podpory v Caritas Ternopil.

Celý program pak vyvrcholil hudebním vystoupením mladého saxofonisty. Ilya Zhuchishin, dvanáctiletý chlapec z Ukrajiny, zahrál variace na „Careless Whisper“ od George Michaela a poté ukrajinskou hymnu, kterou zakončil oficiální program.

Tato akce nejenže posílila vztahy mezi dárci a podporovateli, ale také zdůraznila důležitost solidarity a humanitární pomoci v těžkých dobách. Válka na Ukrajině nekončí a Ukrajina naši pomoc i nadále potřebuje. „Je to obrana demokracie v Evropě, nesmíme s pomocí přestat,“ zdůraznila paní europoslankyně Michaela Šojdrová. Václav Keprt pak v závěru připomenul staré židovské moudro, heslo provázející tuto akci „Každý, kdo zachrání jednoho člověka, je nahlížen, jako by zachránil celý svět.“

Arcidiecézní charita Olomouc i prostřednictvím tohoto článku děkuje všem svým dárcům a prosí o další podporu, která umožní v pomoci Ukrajině pokračovat.

Zdroj: www.acho.charita.cz

Fotogalerie (Pavel Langer / Člověk a Víra)

Charita

image:Image Skrytá církev a tajná svěcení