Arcibiskupství pražské k hospodaření

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace16. 9. 2024, 12.04

V úterý 10. září provedli na základě příkazu státního zástupce vyšetřovatelé NCOZ na pražském arcibiskupství kontrolu hospodaření. Pražské arcibiskupství s nimi plně spolupracovalo. K podrobnostem nemůže arcibiskupství podat žádné informace, neboť je vázáno mlčenlivostí.

image:Image 62/source/orig/61937_43013_0_arcibiskupstvinaweb.jpg

V médiích se v této souvislosti připomínají některé případy, k nimž se v minulosti arcibiskupství opakovaně vyjádřilo. Znovu proto připomínáme, co jsme k nim již uvedli.

Nejprve je třeba říci, že arcibiskupství uskutečnilo v posledních letech celou řadu prodejů málo efektivních či ztrátových aktiv, potažmo aktiv, jejichž pouhá správa představovala pro arcibiskupství nadbytečnou zátěž nebo aktiv, pro které není efektivní využití. To vše s cílem investovat získané prostředky do hospodářsky produktivních projektů a zajistit tak finanční udržitelnost arcibiskupství po konci státních příspěvků. V letech 2019-2020 byla přijata nová ekonomická strategie a ta je postupně zaváděna. Proces transformace a restrukturalizace je téměř u konce a je úspěšný.

V médiích se objevuje tvrzení, že arcibiskupství prodalo pozemky, jejichž cena má být údajně vyšší, než za jakou byly prodány. Jedná se o transakce, které byly medializovány a vysvětleny již v roce 2023. Opakujeme, že Arcibiskupství se u všech prodejů v minulosti i současnosti vždy řídilo a řídí interními směrnicemi, které podléhají přísným pravidlům interní kontroly a auditu. Každý prodej je realizován minimálně za cenu znaleckého posudku, zpracovaného nezávislou znaleckou kanceláří, na některé větší transakce se nechávají zpracovat i oponentní posudky. Na ekonomiku arcidiecéze dohlíží ekonomická rada, která je složena z nezávislých externích odborníků a která se pravidelně schází. V souladu s podpisovým řádem arcibiskupství drtivou většinu transakcí také diskutuje a schvaluje.

Obchodní transakce zmiňované médii proběhly v souladu se všemi výše popsanými pravidly. Arcibiskupství pražské si není vědomo, že by došlo k jeho poškození, jak uvádějí média, a vyžádá si k tomuto od Policie ČR bližší vysvětlení.

Arcibiskupství pražské od roku 2030, kdy bude ukončen příspěvek státu na duchovní činnost církve, bude potřebovat k pokrytí základních mandatorních výdajů (mzdy, pastorace…) ročně minimálně 300 mil Kč. Proto nastavuje hospodářskou správu tak, aby tento úkol byl splněn. Zároveň o svých krocích informuje veřejnost a dbá na komunikaci uvnitř církve.

Církev a společnost