Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Arcibiskupství a univerzita spojují síly při průzkumu jedinečné památky

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace13. 8. 2024, 12.43
TiskTisk

Memorandum o spolupráci, které má za cíl zkoumat a chránit jedinečnou historickou památku – saly terreny a grotty Arcibiskupského zámku v Kroměříži – podepsali v úterý 13. srpna 2024 v zámeckých prostorách zástupci Arcibiskupství olomouckého a Univerzity Palackého v Olomouci.

image:Image 61/source/orig/60354_41444_0_240813-km-zamek-sala-terrena.jpg

Při zmínce o kroměřížském zámku si lidé ponejvíc vybaví zdejší reprezentační sály, cenné umělecké sbírky nebo věž s výhledem do okolí. Součástí památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO jsou ovšem i prostory méně nápadné, a přesto si zasluhující mimořádnou pozornost: například saly terreny a grotty v přízemí budovy. A právě na jejich prozkoumání, které je předpokladem další správné péče o cennou výzdobu, se zaměří nově navázaná spolupráce olomouckého arcibiskupství coby majitele památkového objektu s Univerzitou Palackého v Olomouci (UP), konkrétně s katedrou dějin umění Filozofické fakulty UP.

„Jako vlastníci stále pronikáme do tajemství kroměřížského zámku a všeho, co v sobě skrývá. Po jeho nejznámějších lákadlech, jako je třeba proslulý Tizianův obraz, se postupně dostáváme také k záležitostem, o kterých se tolik neví nebo které jsou i docela neznámé, abychom je pak také mohli představit veřejnosti,“ uvedl arcibiskup Josef Nuzík a dodal: „Jsem přesvědčen, že toto bádání, do kterého se společně s univerzitou pouštíme, přinese mnoho nových a zajímavých poznatků.“

Příležitost zapojit se do výzkumu cenných prostor kroměřížského zámku je podle rektora UP Martina Procházky výjimečná. „Akademici a studenti z katedry dějin umění se na studiu uměleckých děl olomoucké arcidiecéze podílejí dlouhodobě. Projekt, který se soustředí na unikátní výzdobu interiéru sal terren a grott Arcibiskupského zámku v Kroměříži, tak naváže na předchozí spolupráci několika partnerů, mezi nimiž právě naše univerzita významným dílem přispěla k poznání mimořádné osobnosti biskupa a mecenáše Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, stavebníka kroměřížského zámku. Univerzita Palackého pokládá za čest podílet se na vědeckém bádání zaměřeném na výtvarnou podobu památky světového kulturního dědictví UNESCO a ráda svými odbornými zkušenostmi přispěje k jejímu přesnějšímu poznání, popisu a uchování pro budoucnost,“ říká rektor.

Spolupráce napříč mnoha obory

Memorandum, které arcibiskup Josef Nuzík a rektor Martin Procházka podepsali 13. srpna 2024 v prostorách Arcibiskupského zámku, má budoucí restaurování jedinečných prostor postavit na seriózní základy podložené průzkumem a bádáním. Zdůrazňuje přitom význam interdisciplinárního přístupu, který zapojí odborníky z různých oblastí uměleckohistorické a památkové péče, a počítá i se spoluprací při získávání financí z veřejných prostředků a s pozdějším využitím poznatků například při pořádání studijních programů nebo vzdělávacích a populárně-naučných aktivit. Univerzita Palackého již mimo jiné při studiu štukových dekorací zahájila spolupráci díky mezinárodnímu projektu Stucco Decoration across Europe spolufinancovanému Evropskou unií v rámci programu Erasmus+.

Význam zapojení různých oborů zdůrazňuje Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění Filozofické fakulty UP, která bude za spolupráci zodpovídat právě na straně univerzity. „Saly terreny a grotty se řadí mezi nejcennější části Arcibiskupského zámku a jejich unikátní a poměrně autenticky dochovaná dekorace patří mezi významné památky na evropské úrovni. Vyznačuje se rafinovaným ikonografickým programem, využitím cenných materiálů a zejména mimořádnou kvalitou uměleckého provedení štukové a malířské výzdoby. Poznání a studium výzdobných systémů grott a sal terren však současně náleží k nejnáročnějším úkolům v uměleckohistorické a památkové praxi, neboť kombinuje rozmanité množství uměleckých druhů a materiálů a vyžaduje komplexní mezioborový přístup, který propojuje humanitní a přírodovědné disciplíny,“ říká Jana Zapletalová.

Také podle vedoucí památkového oddělení arcibiskupství Aleny Tobolkové je tato spolupráce příležitostí ještě lépe pečovat o cennou památku. „Chceme tak zajistit maximální a náležitou péči o výjimečný prostor, který se nám díky odkazu předchozích generací biskupů, a zvláště biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, dochoval. Samotným restaurátorským zásahům bude předcházet rozsáhlá badatelská činnost a spolupráce s odborníky z několika oborů v ČR i v zahraničí,“ upozorňuje a dodává: „Význam této památky si žádá stanovení přesné koncepce předcházející konzervátorským a restaurátorským zásahům. Ty musejí být založeny na důkladné badatelské činnosti a rozsáhlých restaurátorských průzkumech – materiálových, technologických i dalších – které budou probíhat v rozmezí několika let. Pro správné zachování výpovědní hodnoty památky je tak spolupráce s Univerzitou Palackého klíčová.“

Focusy

Kultura

Mohlo by vás zajímat

image:Image Virus, ze kterého šílíme
Virus, ze kterého šílíme Bernard Henry Lévy
Cena: 152 Kč
image:Image Tajný život stromů
Tajný život stromů Peter Wohlleben
Cena: 358 Kč
image:Image O češtině s Karlem Olivou
O češtině s Karlem Olivou Ivana Karásková, Karel Oliva
Cena: 314 Kč
image:Image Příběhy českých písní
Příběhy českých písní Josef Krček
Cena: 314 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou