Kyjevsko-haličský řeckokatolický arcibiskup větší Svjatoslav Ševčuk prostřednictvím virtuálního spojení vystoupil na setkání zorganizovaném v úterý v podvečer na Papežském východním institutu v Římě za účasti kardinála Sandriho, prefekta Kongregace pro východní církve, ukrajinského velvyslance při Svatém stolci Andrije Juraše.
Drama války se svými drásavými pravdami vstoupilo do ztišeného sálu Papežského východního institutu. Slova arcibiskupa Ševčuka, provázená těžko skrývaným dojetím slzami a místy přerývaná zvukem sirén, promlouvala nejprve o vděčnosti. „Děkujeme, že jste nás nenechali samotné v naší bolesti, děkujeme, že s námi sdílíte naši bolest, že jste solidární. Nikdo, není připraven na válku, kromě těch, kdo ji rozpoutali, pokračoval kyjevsko-haličský arcibiskup, nikdy jsem si nedokázal představit, že na naše hlavní město budou padat rakety; nikdy jsem si nedokázal představit, že budu hlavou řeckokatolické církve na Ukrajině v době války; nikdy jsme si nedokázali představit, že se krypta naší katedrály stanou protileteckým krytem. Když k vám dnes mluvím z Kyjeva a je to zázrak,“ dodal arcibiskup Ševčuk - a vysvětlil, že jeho jméno, stejně jako jména dalších náboženských představitelů, figuruje na seznam osob, které mají být “odstraněny".
Arcibiskup Ševčuk zmínil také svá každodenní videoposelství, do kterých zahrnuje vedle zpráv o aktuální situaci také duchovní slova povzbuzení. V Kyjevě, který měl před válkou kolem tří milionů obyvatel, jich dnes zůstala asi třetina. Biskupové a kněží však zůstali zpravidla na svých místech. V Charkově, uprostřed zničeného a ostřelovaného města, je místní biskup, v Kyjevě, odkud všichni diplomaté odešli, zůstává apoštolský nuncius - který o sobě řekl, že spíše než diplomat je biskup a papežův zástupce - pokračoval arcibiskup Ševčuk. „Jsme skutečně vděční za tuto jeho útěšnou přítomnost. A zvláštním způsobem jsem vděčný Svatému otci za mimořádnou událost, kterou bylo zasvěcení Ruska a Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci P. Marie. Přežíváme díky neustálému zázraku.“ Je důležité, že se církev v této chvíli bolesti nepřestává modlit, je důležité zůstat jako svědkové pravdy, je důležité mluvit a svědčit o tom, co se děje - zdůraznil.
Také ve svém středečním videoposelství apeloval arcibiskup Ševčuk, na svět, aby se mlčením a strachem říkat pravdu nestal spoluodpovědným za zločiny spáchané na Ukrajině. Zvláštním způsobem poděkoval médiím a všem novinářům, kteří za cenu vlastního života informují o utrpení Ukrajiny. S odvoláním na principy duchovního boje vysvětlil, že zlo je důležité odhalovat, protože se vždy skrývá ve tmě, a pokud je odhaleno, ďábel ztrácí svou moc, světlo Boží pravdy ho oslabuje a odzbrojuje. Děkuji všem, kteří mají odvahu mluvit, a nejen slyšet, pravdu o Ukrajině - řekl představitel ukrajinské řeckokatolické církve.
„Stále více začínáme pociťovat důsledky této války, která vedla k masovým zločinům. Vidíme, jak nepřítel nemilosrdně ničí naše města a vesnice, střílí do civilistů a znevažuje duchovní a kulturní dědictví ukrajinského lidu. Teprve nyní si začínáme uvědomovat další důsledky této války. Válka vždy přináší zkázu. (...) Válka vždy přináší hlad, zbídačení lidí. Musíme být připraveni se s tím tak či onak vyrovnat. Již nyní vidíme, že miliony lidí opustily své domovy. Dnes se hovoří o čtyřech milionech uprchlíků, kteří opustili Ukrajinu. Přibližně šest milionů lidí opustilo svá města a vesnice a polovinu z nich tvoří děti. Ukrajina ztratila 50 % své ekonomiky. To znamená, že nadcházející měsíc bude pravděpodobně jedním z nejtěžších. Ukrajina se však brání. Ukrajina se brání. Ukrajina vítězí a překvapuje svět. Všichni hledají důvody, proč mají Ukrajinci takovou sílu, proč tak statečně nasazují své životy. A dnes můžeme říci: Ukrajina hájí pravdu, bojuje za pravdu. Bojuje za to, že lidský život má svou důstojnost, která je nedocenitelná.“
Přeložila: Johana Bronková