Ve videoposelství zveřejněném 9. března představitel ukrajinské řeckokatolické církve, arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, prohlásil, že ukrajinské duchovní dědictví je ničeno bombardováním.
„Naše duchovní dědictví je ničeno bombardováním. Kostely, naše duchovní hodnoty, kulturní poklady. Jsou zabíjeni kněží, dobrovolníci, všichni ti, kteří se snaží nějakým způsobem zmírnit utrpení tohoto ukrajinského národa, který krvácí,“ řekl ve videoposelství z 9. března.
Arcibiskup, který sídlí v obléhaném hlavním městě, zdůraznil jednotu náboženských organizací na Ukrajině. Poznamenal, že Ukrajinská rada církví a náboženských organizací (UCCRO), orgán sdružující 95 % všech náboženských společenství na Ukrajině, odsoudila ostřelování civilistů.
V prohlášení z 8. března Rada uvedla: „Od začátku plnohodnotné ruské vojenské invaze na svrchované území Ukrajiny jsme přímými svědky toho, jak se ruští útočníci uchylují k těm nejcyničtějším a mezinárodním humanitárním právem zakázaným metodám vedení války.“ Členy UCCRO jsou zástupci pravoslavných, katolických, protestantských, židovských a muslimských komunit.
Ševčuk uvedl: „Dnes se všechna naše společenství, všechny naše farnosti ukrajinské řeckokatolické církve, proměňují v centra sociální služby.“
„Tam, kde je válka, kde padají bomby, v Kyjevě, Charkově, Černihově, Sumách, v Mykolajivu, se snažíme udělat vše – vše pro to, abychom na jedné straně zachránili civilní obyvatelstvo a na druhé straně dodali humanitární zboží, poskytli našim lidem potraviny a léky, dostali je z bojové zóny.“ „V ostatních částech Ukrajiny se otevírá nespočet center, kde přijímáme vysídlené osoby a poskytujeme jim nezbytnou pomoc.“
Jednapadesátiletý arcibiskup poznamenal, že papežský vyslanec kardinál Konrad Krajewski v současné době navštěvuje centra pomoci pro civilní obyvatelstvo na Ukrajině. Řekl, že přítomnost polského kardinála „umožňuje pocítit onu blízkost Svatého otce k utrpení ukrajinského lidu“.
Své poselství zakončil Ševčuk recitací veršů spisovatele 19. století Tarase Hryhoroviče Ševčenka, kterého označil za „velkého proroka ukrajinského lidu“. Řekl, že dílo Ševčenka, který se narodil 9. března 1814, „nám vždy pomáhalo znovu nabýt sil, a tak uskutečnit Boží plán pro náš národ“. Vybraný citát ze Ševčenka končil slovy: „Pochodujte dál: tam leží sláva; / pochodujte vpřed – toť můj testament.“
„Kéž jsou tato slova o pochodu ke slávě dnes světlem naděje pro naši Ukrajinu,“ zakončil arcibiskup.
Překlad: Terezie Kvapilíková