Se zlem nelze spolupracovat, proto se musíme modlit za obrácení a vymýcení tohoto zla, aby se nestalo příčinou další světové války, jak řekla P. Maria ve Fatimě - těmito slovy vysvětluje arcibiskup Ševčuk význam dnešního zasvěcení a zdůrazňuje, že jako křesťané máme povinnost modlit se za své nepřátele.
Arcibiskup Svjatoslav Ševčuk ve svém dnešní poselství z ukrajinského hlavního města poukazuje na duchovní rozměr této kruté války.
„Svým bojem a vytrvalostí klademe mnoho otázek. Existuje dnes něco, za co by měl člověk položit život? Existuje objektivní, nedotknutelná pravda, která může být smyslem našeho života? Existuje objektivní, nepopiratelné zlo, proti kterému je třeba bojovat? V dnešní kultuře, která bývá nazývána kulturou postpravdy, se dobro a zlo mísí. Lidé často nechápou rozdíl mezi tím, co dává život, a tím, co zabíjí.“
Jak zdůrazňuje arcibiskup Ševčuk zápas Ukrajinců o svobodu proti agresi okupantů klade světu hluboké morální otázky, které říkají, že dobro nemůže být nikdy považováno za zlo a zlo za dobro. Lhostejnost k této otázce totiž zabíjí, zdůrazňuje.
Včera, kdy uplynul měsíc od vypuknutí války, vybízel arcibiskup Ševčuk k záchraně Mariupolu. „V Mariupolu se rozhoduje o osudu Ukrajiny, Evropy a světa! Zachraňme toto Mariino město,“ apeloval ve svém každodenním poselství z bombardovaného Kyjeva. Po měsíci této strašné války proti Ukrajině je nejbolestivější ranou této země právě město, které nese jméno Matky Boží. Vybízel také k modlitbě za zraněné na těle i na duchu.
„Poprvé od II. světové války a stalinských represí jsme v Evropě svědky masových hrobů“ - říká arcibiskup Ševčuk. - Mariupol je dnes pokrytý těly stovek, tisíců lidí, které nemá kdo pohřbít. Lidé, kteří tam žijí, umírají hladem a žízní. Ještě minulý týden tam byl sníh, teď už není ani ten a lidé nemají co pít, dodává nejvyšší představitel ukrajinské řecko-katolické církve: „Udělejme vše pro záchranu tohoto města!“
Přeložila: Johana Bronková