Ruští katolíci vyjadřují svou lásku a věrnost papeži Františkovi poutí do Kazachstánu u příležitosti jeho návštěvy v Nur-Sultanu, kde vystoupí na kongresu světových náboženství, uvedl arcibiskup arcidiecéze Matky Boží v Moskvě.
Arcidiecéze Matky Boží v Moskvě uspořádá u příležitosti papežovy návštěvy Kazachstánu ve dnech 13.-15. září pouť na 7. světový kongres představitelů světových a tradičních náboženství, který je akcí na podporu míru a proti zneužívání náboženství k ospravedlňování konfliktů.
Pouť, která se koná pod heslem „Jsme svědky jednoty“, začne 12. září v Moskvě: první zastávkou bude Omsk, ruské město na Sibiři. Další den poutníci dorazí do Karagandy v Kazachstánu a odtud se vydají do Karlagu, jednoho z největších sovětských gulagů, kde v letech 1930-1960 přišly o život desetitisíce internovaných. Byl také místem mučednické smrti mnoha křesťanů, včetně Rusů. 14. září se skupina přesune do Nur-Sultanu, kde se na náměstí Expo zúčastní mše, které bude předsedat papež František. O den později, 15. září, začne zpáteční cesta do Moskvy.
Pro mons. Paola Pezziho, moskevského arcibiskupa, který poskytl rozhovor ruské redakci Vatikánského rozhlasu - Vatican News, se jedná o velmi významnou pouť, která chce vyjádřit blízkost ruských katolíků k papeži Františkovi v souvislosti s jeho návštěvou Kazachstánu.
„Papežova návštěva Kazachstánu je pro nás, ruské katolické věřící, velmi důležitá. Především proto, že nevíme, zda a kdy k nám papež bude moci přijet, a Kazachstán je nám z těch zemí, které papež navštívil, nejblíže, takže je to velká příležitost. Dále pak z toho důvodu, že do Kazachstánu je možné cestovat s určitou volností. Je to také příležitost, jak vyjádřit svou loajalitu, následování a především lásku k papeži, protože Rusové papeže milují. To nás vede k tomu, abychom se vydali na pouť za papežem Františkem“.
Na webových stránkách Arcidiecéze Matky Boží v Moskvě je pozvánka k účasti na pouti a kromě programu jsou zde uvedena také slova mons. José Luise Mumbiela Sierry, biskupa diecéze Nejsvětější Trojice v Almaty v Kazachstánu a předsedy středoasijských biskupů, která poskytl v rozhovoru pro Vatican News:
„Nejsme poutníky, kteří hledají nedosažitelnou jednotu, ale svědky jednoty, která je již žita v našich srdcích, protože jediný Bůh přebývá v našich duších a posílá nás, aby se všichni, kdo byli stvořeni k jeho obrazu a podobě, mohli těšit z jeho života a lásky“.