Arcibiskup Paglia potvrdil odmítavý postoj církve vůči eutanázii

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 8. 2024, 14.19

Předseda Papežské akademie pro život, arcibiskup Vincenzo Paglia, v reakci na zprávy v médiích o "Malém lexikonu o konci života" potvrzuje odmítavý postoj církve k eutanazii a asistované sebevraždě.

image:Image 61/source/orig/60196_fotky-k-clankum-na-web-28.png
Canva.com

Církev je zásadně proti asistované sebevraždě a eutanazii a hájí právo na život každého člověka, zejména těch nejzranitelnějších, a zároveň podporuje spolupráci s politiky v otázkách souvisejících s koncem života.

Arcibiskup Vincenzo Paglia, předseda Papežské akademie pro život, nabídl toto vysvětlení k několika bodům v "Malém lexikonu o konci života", 88stránkovém slovníku vydaném Vatikánským nakladatelstvím týkajícím se etických otázek spojených s debatami o konci života, od eutanazie a asistované sebevraždy až po paliativní péči a kremaci.

Brožura, která byla vydána počátkem července, se nedávno stala terčem kritiky poté, co některá média upozornila na to, co považovala za "otevřené" ze strany Svatého stolce. Ve skutečnosti, jak vysvětlil arcibiskup Paglia v následujícím rozhovoru pro Vatican News, se jedná o náznaky zakořeněné v posledních 70 letech papežského a církevního učení.

Ve čtvrtek ráno arcibiskup předal výtisk "Lexikonu" papeži Františkovi, který jej přijal na audienci v Apoštolském paláci.

Arcibiskupe Paglio, dnes jste se setkal s papežem a představil jste mu "Malý lexikon o konci života". Co o něm řekl papež František, který se důsledně zasazuje o obranu života ve všech jeho stadiích?

Papež František znovu ocenil práci, kterou vykonává Papežská akademie pro život. Problematika konce života je skutečně složitá a církev má bohaté magisterium od Pia XII. z roku 1957 až po dnešek. Život je třeba hájit v celé jeho šíři, nejen v jednotlivých okamžicích. Právo na život je třeba hájit zvláště u slabých, aby se čelilo sociálnímu konceptu zahazování, který se skrývá za nárokem na soběstačnost a autonomii dnešních mužů a žen.

Objevují se tvrzení, že toto vademecum představuje posun Svatého stolce směrem k povolení pozastavení výživy a hydratace. Je to pravda?

Připomínám, že Pius XII. v roce 1956, jak je uvedeno v Lexikonu, potvrdil přípustnost pozastavení ventilace za určitých závažných podmínek. A již v roce 2007 Kongregace pro nauku víry uznala, že taková léčba může být zákonně přerušena (nebo nezahájena), pokud s sebou nese "nadměrnou zátěž nebo značné fyzické nepohodlí". To jsou dvě kritéria, která jsou součástí definice nepřiměřené léčby, která má být pozastavena. Jedná se o hodnocení, které vždy vyžaduje zapojení nemocného, pokud je to možné. Lexikon je třeba číst celý.

Mění se něco ohledně eutanazie a asistované sebevraždy? Některá média naznačovala, že Malý lexikon o konci života skrývá příznivé hodnocení těchto otázek.

Církev znovu zdůrazňuje svůj absolutní nesouhlas s jakoukoli formou eutanazie a asistované sebevraždy. To je také mé přesvědčení, i když mě někteří chtějí přimět k tomu, abych tvrdil něco jiného.

Církev však také vybízí k zamyšlení nad tím, jak nerozumná tvrdohlavost (terapeutická neústupnost) není výrazem medicíny a péče skutečně zaměřené na pacienta. Smrt je bohužel dimenzí života. Je nevyhnutelná. Jistě, nikdy nesmíme zkracovat délku života, ale ani bychom neměli tvrdošíjně bránit jeho průběhu všemi možnými způsoby. Jsme křehcí. A právě proto o sebe musíme navzájem pečovat. Musíme se angažovat mnohem více než obvykle, abychom doprovázeli lidi v závěrečné fázi jejich existence s vědomím, že pro nás věřící smrt není posledním slovem!

Lexikon hovoří o "zákonodárných prostředcích". Jaké jsou považovány za přijatelné?

Žádné "přijatelné zprostředkování" a priori neexistuje. V zásadních a choulostivých otázkách konce života je žádoucí dosáhnout co největšího společného konsenzu, který s respektem zohlední různé citlivé otázky a náboženské přesvědčení. To je úkolem politiky. Církev může spolupracovat pro společné dobro společnosti. Úkolem církve je spíše formovat svědomí než navrhovat zákony.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Církev a společnost Zdravotnictví