Arcibiskup Vincenzo Paglia opětovně vyjadřuje svůj nesouhlas s lékařsky asistovanou sebevraždou a upřesňuje své výroky o právním postavení této praxe v Itálii.
Arcibiskup Vincenzo Paglia, předseda Papežské akademie pro život, objasnil své dřívější výroky týkající se právního statusu lékařsky asistované sebevraždy v Itálii a trvá na tom, že se plně drží církevního magisteria, které se staví proti této praxi. Upřesnění v prohlášení vydaném Papežskou akademií je reakcí na nesprávné interpretace arcibiskupových myšlenek po projevu, který pronesl minulý týden v italské Perugii. V projevu věnovaném tématu péče o lidi na konci života se arcibiskup zmínil o specifické právní situaci lékařsky asistované sebevraždy v Itálii.
V roce 2019 italský Ústavní soud rozhodl, že v některých případech a za určitých podmínek je možné požádat lékaře o nepřímou pomoc při ukončení vlastního života. Ve skutečnosti sice lékařsky asistovaná sebevražda zůstává trestným činem, ale při splnění konkrétních podmínek by již nebyla trestná.
Arcibiskup Paglia ve svém projevu minulý týden vysvětlil, že je důležité, aby eutanazie zůstala v italském právu trestným činem, což uznává i Ústavní soud. Protože však soud požádal parlament, aby ohledně této otázky přijal zákon, arcibiskup vyjádřil názor, že možným řešením právní otázky by mohla být zákonodárná iniciativa Senátu - zachovat lékařsky asistovanou sebevraždu jako trestný čin a zároveň ji za určitých okolností netrestat.
Akademie ve svém prohlášení trvá na tom, že případný právní kompromis by v žádném případě neznamenal změnu morálního postoje k lékařsky asistované sebevraždě.
V prohlášení se dále uvádí, že jakékoli další zacházení do podrobností není na místě. Arcibiskup Paglia vždy podporoval potřebu doprovázení nemocných v závěrečné fázi života s využitím paliativní a láskyplné osobní péče, aby nikdo nezůstal sám tváří v tvář nemoci, utrpení a těžkým rozhodnutím, které s sebou přináší konec života.