Prefekt vatikánského Dikasteria pro východní církve navštívil zemětřesením postižené oblasti Turecka a Sýrie. Arcibiskup Claudio Gugerotti poukazuje na nespravedlivé rozdíly v pomoci, které se dostává obětem katastrofy v těchto dvou zemích. Na Sýrii zbývají jen nepatrné zlomky, a obyvatelé této země těžce strádají.
Arcibiskup Gugerotti uvedl, že na něj nejvíce zapůsobila návštěva zdevastovaného Aleppa, kde na každém kroku leží hromady trosek. "Nedokážu rozlišit, co bylo zničeno bombardováním a co zemětřesením, ale každodenní život lidí v tomto městě je strašný," říká pro Vatikánský rozhlas. Poznamenává, že naléhavým úkolem zůstává zorganizovat takovou síť pomoci, aby bylo jisté, že se zaslaná podpora dostane k potřebným a neskončí v rukou mnoha skupin, které zde působí. Problémem je i zasílání finančních prostředků kvůli nefunkčnosti bank.
"Nebýt představivosti františkánů sloužících v Aleppu, tisíce lidí by byly ponechány na pospas osudu," říká arcibiskup Gugerotti. Oznamuje, že Vatikán se pokusí vypracovat co nejefektivnější program pomoci Sýrii prostřednictvím organizace ROACO Eastern Churches Aid Works, která již léta podporuje obyvatele Blízkého východu.
"Byl jsem v Sýrii mnohokrát, byl to skutečný skvost a nyní je to třetí svět. Platy jsou vyloženě směšné, není tam práce, emigrace je obrovská, města jsou zničená bombardováním. Lidé jako by zvadli, už nemají žádnou naději. Současná válečná situace a sankce jim velmi ztěžují pomoc: trvá dlouho, než dostanete vízum, posílat peníze je nemožné, jsou oblasti, které jsou pod kontrolou různých skupin," říká arcibiskup Gugerotti. - Kdyby nebylo několika františkánů, kteří s nekonečnou fantazií a s využitím alternativních kanálů přinášejí pomoc, lidé by neměli nic. Prostřednictvím organizace ROACO, která sdružuje hlavní humanitární organizace pomáhající na Blízkém východě, chceme rozvinout nové způsoby přinášení pomoci. Pro tyto lidi bylo důležité už to, že jsem za nimi přijel jménem Svatého otce, protože kdo teď jezdí do Sýrie? Světová politika tento národ zničila. Jak může fungovat ekonomika, když zabráníte dodávkám ropy nebo si je někdo přivlastní? Pracujeme na projektech, aby tam křesťané mohli zůstat, aby měli domov a práci, aby se mohli věnovat řemeslům, ale k ničemu to není, protože kvůli sankcím nemají své výrobky komu prodat. Situace je tedy otřesná a společnost tragicky zbídačená."