Arcibiskup Graubner požehnal základy nového kostela v Neratovicích

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace20. 9. 2024, 9.16

Pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner, předseda ČBK, ve středu 18. září požehnal základy stavby kostela Nejsvětější Trojice a pastoračního centra Kardinála Josefa Berana v Neratovicích.

image:Image 63/source/orig/62158_43275_0_20240918-162918.jpg

„Základní kámen byl požehnán již v roce 1991, kdy se po převratu obnovily snahy o postavení kostela z 50. let,“ vysvětluje předseda správní rady nadace a neratovický farář Peter Kováč. „Projekt byl ale poté zastaven. Základní kámen, který bude do stavby vložen, tak bude doplněn z druhé strany novým textem připomínajícím důležitý milník na cestě k realizaci. Kámen pak bude do stavby zasazen tak, aby obě jeho strany byly viditelné.“

Městu poznamenanému komunistickou minulostí chybí v současné době nejen kostel, ale i důstojná dominanta města a prostor pro setkávání. Neratovická farnost je živým společenstvím. Místní farníci se nesetkávají pouze v kostele, ale i při jiných příležitostech během celého roku. Pořádají různé pravidelné aktivity jako výuku náboženství, společenství mládeže, schůzky kostelního sboru i různá společenská setkání jako zahradní slavnosti, dětské karnevaly či mikulášsko-předvánoční besídky. Nový kostel bude tedy sloužit také jako komunitní a nízkoprahové centrum s koncertním, výstavním či přednáškovým prostorem.

Církevní stavba dostojí i současným ekologickým trendům. Kostel bude obklopen velkým parkem s jezírkem a dětským hřištěm, na jehož návrhu se budou podílet i studenti mělnické střední zahradnické školy. Kostel i fara budou mít zelenou střechu, která by měla být zavlažována z retenční nádrže zachycující dešťovou vodu.

Architektonického a uměleckého ztvárnění kostela Nejsvětější Trojice se zhostil architekt Zdeněk Fránek, který stojí za moderními kostely v Černošicích nebo v Litomyšli. Při vstupu do objektu na první pohled zaujme čtyřdílné okno symbolizující čtyři evangelisty. Samotná loď kostela připomíná archu, věž pak postavu, která se k arše sklání. Netradiční prohnutí věže odkazuje na sochy gotických madon.

Náklady na nové duchovní centrum, které je zároveň architektonickým skvostem, se pohybují kolem 90 milionů. Na jednu třetinu by se měli složit dárci, pro něž farnost uspořádala sbírku dostupnou na kostelneratovice.cz Generálním dodavatelem stavby je mezinárodní stavební skupina HSF System z holdingu PURPOSIA Group. Oficiálními patrony projektu jsou europoslanec Tomáš Zdechovský a režisér Jiří Strach.

Zdroj: Rareplaces.cz a kostelneratovice.cz

Život z víry Předseda ČBK Biskupové