Sekretář pro vztahy se státy Svatého stolce, arcibiskup Gallagher, se příští týden chystá do Kyjeva. Jak uvedl v rozhovoru pro italskou televizi, Svatý stolec vždy ponechává prostor pro dialog k dosažení míru.
Od středy příštího týdne bude v Kyjevě sekretář pro vztahy se státy, arcibiskup Paul Richard Gallagher, jehož cesta byla plánována již před Velikonocemi a poté ze zdravotních důvodů odložena. Sekretář pro vztahy se státy v této souvislosti ve středu večer poskytl dlouhý rozhovor zpravodajskému programu italské televize Tg2 post: dvacet minut živého vysílání se soustředilo na válku na Ukrajině i její mezinárodní a ekumenické důsledky v diplomatickém klíči Svatého stolce.
Při pohledu na strategii NATO a logiku tohoto konfliktu arcibiskup Gallagher několikrát zopakoval, že papež uznává hodnotu každého bezpečnostního systému, a tedy i obrany, pokud je přiměřená. Papež vybízí k pozornosti, aby nezačaly nové závody ve zbrojení, ale byl vždy ponechán prostor pro dialog a diskusi s cílem dosáhnout míru. To platí i v otázce posílání zbraní Kyjevu: Ukrajina má právo se bránit, ale je třeba se vyhnout závodům ve zbrojení, a to i proto, že nám hrozí nebezpečná válka kvůli jejímu jadernému rozměru.
Postoj Svatého stolce je založen na podpoře každého pokusu o dialog: je třeba hledat řešení a vždy zůstat k dispozici mezinárodnímu společenství. Stejně jako v dobách studené války Svatý stolec vytváří prostor pro dialog, aby podpořil porozumění a hledání řešení. Cesty kardinálů vyslaných papežem na Ukrajinu nebo přijetí manželek velitelů praporu Azov na Svatopetrském náměstí samy o sobě nestačí, vyzdvihl arcibiskup Gallagher, ale jsou důležitým gestem, které nabízí povzbuzení a naději od papeže, který vnímá utrpení lidstva a chce je sdělit celému světu. Je si také plně vědom toho, že slova mají v diplomatickém jednání velkou váhu, zejména pokud na nich závisí životy lidí. Je třeba zabránit riziku manipulace a obnovit upřímnost a otevřenost.
Poté se rozhovor rozšířil na hlavní mezinárodní aktéry, počínaje Spojenými státy a Čínou. Jako členové Rady bezpečnosti OSN, potvrzuje Gallagher, mají velmi důležitou roli, ale na všech, uznává, spočívá morální odpovědnost za plnění jejich povinností. Konkrétně ke vztahům s Čínou pak arcibiskup upřesnil, že Svatý stolec s ní vede dialog již mnoho let, především v církevní dimenzi. Není to vždy snadné, připustil, existují obtíže a nikoli vždy se dostaví požadované výsledky, ale Svatý stolec povzbuzuje Čínu, aby hrála ve světě roli, která jí přísluší.
Válka na Ukrajině také vyzývá k zamyšlení nad ekumenickými vztahy s moskevským patriarchou Kirillem a pravoslavnou církví. Tento konflikt má nepopiratelný náboženský rozměr, řekl Gallagher a upozornil na rostoucí napětí v pravoslavných církvích a na to, že pro ruskou pravoslavnou církev je obtížné zaujmout jiný postoj než vláda. Pro papeže je ekumenický dialog prioritou, vysvětlil, i když se v tuto chvíli setkání s patriarchou Kirillem nezdá být vhodné, protože k němu nejsou patřičné podmínky. Dialog však bude pokračovat.
(jag)