Sekretář pro vztahy se státy na tiskové konferenci po setkání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou: Svatý stolec opakuje, že je připraven podporovat skutečný proces vyjednávání, protože v něm vidí správnou cestu ke spravedlivému a trvalému řešení.
„Tato návštěva mi umožnila dotknout se ran této země. Dnes dopoledne jsem navštívil zmučená města Buča, Vorzel a Irpiň“, prohlásil na tiskové konferenci s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou v Kyjevě sekretář pro vztahy se státy mons. Paul Richard Gallagher. Návštěva má podle něj „projevit blízkost Svatého stolce a papeže Františka ukrajinskému lidu, zejména ve světle ruské agrese proti Ukrajině“. A je to pokračování „zvláštní pozornosti Svatého otce vůči Ukrajině, o níž svědčí vyslání kardinála Konrada Krajewského, papežského almužníka, a kardinála Michaela Czerného, prefekta Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji“.
Arcibiskup Gallagher také ujistil, že papež i jeho nejbližší spolupracovníci jsou „zarmouceni mnoha mrtvými, násilím všeho druhu, ničením měst, rozdělováním rodin a množstvím uprchlíků“. S odkazem na snahy, jak „nalézt okamžité způsoby ukončení nesmyslného konfliktu“ na Ukrajině sekretář pro vztahy se státy zdůraznil, že „víra v Boha a lidskost nás přesto vede k tomu, abychom vytrvale usilovali o dosažení cíle míru modlitbou, slovy a činy, aniž bychom podlehli tomuto obrovskému problému“.
„Svatý stolec, jak to vždy činil, potvrzuje svou připravenost podporovat skutečný proces vyjednávání, neboť jej považuje za správnou cestu ke spravedlivému a trvalému řešení. Církev“, jak poznamenal mons. Gallagher, „se snaží reagovat na duchovní a materiální potřeby obyvatelstva, a to jak v bezprostředním, tak v dlouhodobém horizontu“. Na závěr arcibiskup Gallagher znovu vyjádřil svou vděčnost ukrajinským úřadům a stejně srdečně poděkoval katolické církvi a dalším církvím a náboženským organizacím „za jejich závazek k míru a solidaritě v naději, že najdou podporu, kterou tak zoufale potřebují, a že společné úsilí celého světa brzy ukončí ničení a smrt“.
Přeložila:Jana Gruberová