V rozhovoru pro italský deník La Stampa hovoří vatikánský sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi, arcibiskup Paul Richard Gallagher, o diplomatickém úsilí Svatého stolce o mír na Ukrajině a o jeho poslání podporovat dobré vztahy mezi lidmi a národy na celém světě.
"Válka na Ukrajině skončí u jednacího stolu," říká arcibiskup Paul Richard Gallagher a připomíná slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Z tohoto důvodu je úsilí Svatého stolce "zaměřeno na snahu dostat se co nejdříve k jednacímu stolu".
Vatikánský sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi se takto vyjádřil v rozhovoru, který ve středu zveřejnil italský list La Stampa. V souvislosti s probíhajícím konfliktem na Ukrajině arcibiskup Gallagher uvedl, že Svatý stolec uznává obtíže a utrpení ukrajinského lidu, ale upozornil na složitost diplomatické situace. "Musíme udržovat myšlenku mírového procesu při životě," řekl.
Poznamenal, že papež František usiluje o mírové řešení války od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 a uvedl, že Svatý otec "neustále vyhodnocuje nápady a návrhy, které by mohly pomoci zmírnit napětí v ukrajinském konfliktu a zahájit cesty ke spravedlivému míru". Na otázku týkající se chystané mise italského kardinála Mattea Zuppiho na Ukrajinu a do Ruska arcibiskup Gallagher vysvětlil, že specifika mise se stále studují, a dodal: "Zároveň doufáme a modlíme se za tak delikátní misi s vědomím, že rychlost a načasování jsou také velmi důležité."
Arcibiskup také odpověděl na otázky týkající se role ostatních zemí v konfliktu, konkrétně vztahů Ruska s Čínou a Íránem. "První úvahou," řekl, "je postoj Svatého stolce, že je na každém národu, na každém aktérovi, aby udělal vše pro ukončení této války. Vyzýváme všechny, aby tak učinili."
Pokud jde o otázky týkající se lidských práv, Gallagher poznamenal, že když se Svatý stolec vyjadřuje k těmto otázkám, obrací se "na celé mezinárodní společenství". I když některá prohlášení mohou mít v určitých otázkách zvláštní význam, vysvětlil, že Svatý stolec se nevyjadřuje "agresivním způsobem", ale dává přednost tomu, "aby měl dveře otevřené, i když jde o situaci, která pro nás může být velmi obtížná". Zároveň zdůraznil, že Svatému stolci jde především o "blaho křesťanských a katolických komunit, o jejich svobodu a životy".
Rozhovor byl zakončen sérií otázek týkajících se politické situace v Izraeli a Palestině, přičemž arcibiskup Gallagher vyjádřil znepokojení nad nárůstem násilí v regionu. "S politováním konstatujeme, že to zřejmě vytváří další překážky pro zlepšení politické situace," řekl.
Trval na tom, že "je třeba více pracovat na nalezení větší politické vůle" Palestinců a Izraelců k nalezení funkčního kompromisu, a dodal: "Myslím, že většina lidí souhlasí, jak nám říká zkušenost, že je zapotřebí politika malých gest, gest budování důvěry, získávání důvěry. To, co dnes ve světě mezi zeměmi a vůdci chybí, je důvěra, a tu je třeba vybudovat".
"V současné době si myslím, že ji tu nemáme, a myslím, že mezinárodní společenství na tom musí pracovat."
Zdroj: Vatican News