Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Arcibiskup Gallagher: Evropa hledá sebe sama a křesťané by k tomu měli pokorně přispět

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 11. 2023, 13.09
TiskTisk

Krize ve světě lze vyřešit pouze úsilím o mír a solidaritu a křesťané by se měli angažovat tímto směrem. Zdůraznil to vatikánský sekretář pro vztahy se státy arcibiskup Paul Richard Gallagher v rozhovoru pro Kathpress u příležitosti dvoudenního setkání generálních sekretářů středoevropských biskupských konferencí ve Vídni (24.-25. listopadu). Českou republiku zastupoval P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

image:Image 47/source/orig/46049_kathpress5645.jpg
Foto: Kathpress.at

Vatikánský sekretář pro vztahy se státy označil nový světový řád vznikající v důsledku ruské agresivní války proti Ukrajině za nepořádek. Nikdo neočekával, že v Evropě může dojít k další velké válce. Evropa stojí před výzvou najít sama sebe. Křesťané a církevní představitelé by k tomu měli pokorně přispět.

Tváří v tvář krizím je třeba přehodnotit a oživit evropský projekt. "Jakou Evropu chceme společně budovat?” - tato otázka je zásadní pro církve i pro náš kontinent s židovsko-křesťanskými kořeny. Jde o zásady, hodnoty a priority, zdůraznil arcibiskup Gallagher.

"Papež František je velmi znepokojen budoucností Evropy, ale zároveň zůstává nadšen zakladatelskou vizí Evropy sjednocené v míru, udržované spoluprací a vyhýbající se konfliktům," pokračoval arcibiskup Gallagher. "Evropa potřebuje mír a solidaritu, církev by o tom měla nejen mluvit, ale také o tom svědčit. Dnes potřebujeme tvůrce pokoje více než kdy jindy," zdůraznil šéf vatikánské diplomacie.

V souvislosti se setkáním generálních sekretářů biskupských konferencí zemí střední Evropy, arcibiskup Gallagher upozornil na rozdílné postoje a perspektivy v jednotlivých místních církvích. Německá církev se v současné době velmi soustředí na projekt synodální cesty, což vyvolává u ostatních obavy. Rozdílné perspektivy a postoje uvnitř církve jsou však pochopitelné a oprávněné. V tomto smyslu je vzájemná výměna velmi důležitá, řekl arcibiskup Gallagher.

Kromě již zmíněného P. Stanislava Přibyla se setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zúčastnili: biskup Gjergj Meta (Albánie), mons. Ivo Tomaševič (Bosna a Hercegovina), Dr. Beate Gilles (Německo), P. Krunoslav Novak (Chorvatsko), Fr. Robert Pastyik (Srbsko), P. Ivan Růžička ( Slovensko), sestra Mojca Maria Simenc (Slovinsko), mons. Tamás Tóth (Maďarsko) a P. Peter Schipka (Rakousko). První takové setkání se uskutečnilo v roce 2017 ve Vídni z iniciativy Rakouské biskupské konference.

Focusy

Život z víry Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou