Arcibiskup Salvatore Cordileone minulý pátek oznámil, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová by neměla být v sanfranciské arcidiecézi připuštěna ke svatému přijímání ani by se sama neměla dostavit k přijetí Eucharistie, dokud veřejně nezanechá své podpory potratů.
Arcibiskup 20. května uvedl, že tento krok je "čistě pastorační, nikoliv politický". Oznámení přišlo poté, co Nancy Pelosiová, která sama sebe označuje za "zbožnou katoličku", opakovaně odmítla jeho snahy oslovit ji, aby s ní diskutoval o její podpoře potratů.
Uvedl, že oznámení Pelosiové, "člence naší arcidiecéze", zaslal 19. května. V rozhovoru pro C-SPAN v roce 2008 Pelosiová uvedla, že odepření přijímání by pro ni bylo "těžkou ránou", přičemž se tehdy označila za "pravidelně přijímající".
Cordileoneho pokyny platí pouze v rámci sanfranciské arcidiecéze. Ostatní biskupové mají pravomoc rozhodovat o těchto záležitostech, když Pelosiová pobývá ve Washingtonu a v dalších diecézích po celých Spojených státech i v zahraničí.
V dopise z 20. května adresovaném laickým katolíkům Cordileone vysvětlil, že instrukci vydal v souladu s kánonem 915 Kodexu kanonického práva, který stanoví, že "ti, kdo zatvrzele setrvávají zjevně v těžkém hříchu, nemají být připuštěni ke svatému přijímání".
"Po četných pokusech promluvit si s ní a pomoci jí pochopit, jak těžkého zla se dopouští, jaké pohoršení způsobuje a jaké nebezpečí pro svou duši riskuje, jsem usoudil, že nastal okamžik, kdy musím učinit veřejné prohlášení, že nemá být připuštěna ke svatému přijímání, dokud veřejně neodmítne svou podporu 'potratovým právům' a dokud se nevyzpovídá a nepřijme rozhřešení za svou spolupráci na tomto zlu ve svátosti pokání," napsal Cordileone v dopise.
V samostatném dopise zaslaném kněžím sanfranciské arcidiecéze, který byl rovněž zveřejněn v pátek, Cordileone preventivně reagoval na kritiku, že "využívá Eucharistii jako zbraň". Trval na tom, že jeho rozhodnutí je "prostou aplikací církevního učení".
"Po celou dobu jsem svými slovy i činy dával jasně najevo, že mé motivy jsou pastorační, nikoli politické," uvedl v dopise.
Ve stejném dopise arcibiskup popsal své opakované pokusy setkat se s Pelosiovou, která v Kongresu zastupuje San Francisco, kalifornský 12. obvod, od doby, kdy v září 2021 oznámila, že bude usilovat o kodifikaci rozsudku Roe. v. Wade v rámci práva Spojených států.
Uvedl, že předsedkyni parlamentu zaslal letos v dubnu dopis, v němž jí podrobně popsal extrémní postoj, k němuž se v otázce potratů uchýlila, a vysvětlil veřejné pohoršení, které tím vyvolává, a nebezpečí pro její vlastní duši". "Požádal jsem ji, aby se tohoto postoje zřekla, nebo aby se jinak zdržela odkazování na svou katolickou víru na veřejnosti a přijímání svatého přijímání," napsal.
"Také jsem ji upozornil, že pokud to odmítne udělat, budu nucen učinit veřejné prohlášení, že nemá být připuštěna ke svatému přijímání."
Uvedl, že nedostal žádnou odpověď, ale kontaktoval Pelosiovou znovu o měsíc později, když se označila za "zbožnou katoličku" v okamžiku, kdy vysvětlovala, proč podporuje potraty, a to v souvislosti s únikem návrhu stanoviska, podle něhož by Nejvyšší soud mohl zrušit rozsudek Roe v. Wade.
"V důsledku toho všeho a všeho, co k tomu vedlo," napsal Cordileone kněžím, "jsem pevně rozhodnut, že tento odpor vůči pastoračním doporučením trvá již příliš dlouho a v tuto chvíli nelze udělat nic víc pro to, abychom předsedkyni pomohli pochopit závažnost zla, které její podpora potratů způsobuje, a skandál, který vyvolává.“
"Proto jsem jí zaslal výše zmíněné Oznámení, že nemá být připuštěna ke svatému přijímání," napsal.
Od roku 2012, kdy Benedikt XVI. jmenoval Cordileoneho do čela sanfranciské arcidiecéze, se arc. Cordileone a Nancy Pelosiová opakovaně střetli v otázce potratů.
Napětí vzrostlo zejména v roce 2021, kdy se snaha o zrušení rozhodnutí ve věci Roe v. Wade z roku 1973 dostala až k Nejvyššímu soudu a američtí biskupové vedli vášnivou diskusi o tom, zda by mělo být propotratovým politikům odepřeno přijímání Eucharistie.
V květnu 2021 Pelosiová uvedla, že ji "potěšil" dopis Vatikánu americkým biskupům, který se touto debatou zabýval. Tvrdila, že Vatikán dal biskupům pokyn, aby v této otázce nerozvíjeli „rozdělení".
Cordileone v odpovědi uvedl, že Vatikán ve skutečnosti podporuje "dialog" mezi biskupy a politiky podporujícími potraty, "aby jim pomohl pochopit těžké zlo, které pomáhají páchat, a doprovodil je ke změně smýšlení".
V červenci 2021 Cordileone ostře kritizoval Pelosiovou poté, co se odvolávala na svou katolickou víru, když obhajovala snahy o povolení federálního financování umělých potratů.
Arcibiskup zahájil v září 2021 modlitební kampaň, jejímž cílem je podnítit "obrácení srdce" politiků podporujících potraty, "počínaje předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou".
Cordileone vyzval katolíky, aby se přihlásili ke kampani "Růže a růženec pro Nancy", v jejímž rámci byly předsedkyni parlamentu doručeny tisíce růží jako symbol modlitby a postu za 82letou matku pěti dětí.
V říjnu 2021 se Pelosiová setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Cordileone k audienci uvedl, že "papežové se setkávají s každým" a že toto setkání nesignalizuje papežův souhlas s názory předsedkyně na potraty.
V dopise kněžím Cordileone připustil, že jeho rozhodnutí může vést k nárůstu útoků na katolické kostely.
"Naše kostely jsou již nyní terčem násilí a naše bohoslužby jsou narušovány, což mě motivovalo k tomu, abych vám minulý týden zaslal oběžník, v němž vás žádám, abyste věnovali větší pozornost bezpečnostním opatřením na svých pozemcích. Těchto útoků nyní může s pravděpodobností přibývat. Uvědomuji si to," řekl.
"Pro nás, věrné učedníky našeho Pána Ježíše Krista, je to však důvod k radosti, protože k tomu dochází jen díky důsledné obraně katolické církve na ochranu posvátnosti lidského života ve všech jeho stádiích a stavech, a zejména na jeho počátku v lůně matky."
Cordileone pokračoval: "Jsem přesvědčen, že právě v této době nás Bůh vyzývá, abychom žili poslední blahoslavenství: 'Blahoslavení jste, když vás urážejí a pronásledují a kvůli mně proti vám lživě vyslovují všelijaké zlo. Radujte se a jásejte, neboť vaše odměna v nebi bude veliká' (Mt 5,11-12)."
Podporu ke stanovisku arcibiskupa Cordileona veřejně vyjádřili i někteří další biskupové - biskup Michael Barber z diecéze Oakland, biskup Robert Vasa z diecéze Santa Rosa, arcibiskup Aquila z arcidiecéze Denver, biskup Paprocki z diecéze Springfield, arcibiskup J.F. Naumann z arcidiecéze Kansas City, biskup Conley z diecéze Lincoln, arc. Coakley z arcidiecéze Oklahoma City, biskup Cary z diecéze Baker, biskup Strickland z diecéze Tyler, biskup Daly z diecéze Spokane, biskup Ricken z diecéze Green Bay a biskup Hying z diecéze Madison.
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová na oznámení poprvé veřejně zareagovala v úterý 24. května, přičemž nedala najevo, že by se její postoj k potratům a k tomu, jak o nich jako katolička mluví, změnil.
"Přemýšlím o trestu smrti, s kterým nesouhlasím. Stejně tak církev. Ale nepodnikají žádné kroky proti lidem, kteří třeba nesdílejí jejich názor," řekla v pořadu "Morning Joe" na stanici MSNBC.
Pelosiová neřekla, zda hodlá i nadále přistupovat ke svatému přijímání. Během svého vystoupení v pořadu "Morning Joe" Pelosiová jednou přímo zmínila Cordileoneho, když ho kritizovala za to, že je "vehementně proti právům LGBTQ".
Moderátor Joe Scarborough ji pochválil za to, že žije podle Matoušova evangelia a slouží "skutečně znevýhodněným". Ježíš se v evangeliích o potratech nezmiňuje, řekl Scarborough. Místo toho Ježíš ve 25. kapitole Matoušova evangelia řekl svým učedníkům, že "budeme přijati do nebeského království, pokud budeme dávat vodu žíznivým, sytit hladové, oblékat chudé a přinášet naději beznadějným," řekl.
Pelosiová bez dalšího vysvětlení tvrdila, že lidé, kteří jsou pro-life, toto poselství evangelia většinou odmítají: "Děkuji vám za odkaz na Matoušovo evangelium, což je jakýsi program církve, který mnozí, kteří se staví na jejich stranu, odmítají, pokud jde o ukončení těhotenství," řekla.
V jiném momentu v rozhovoru se předsedkyně zmínila o svém katolickém původu.
"Pocházím z italsko-americké katolické rodiny, která je z velké části pro-life, takže respektuji názory lidí na tuto problematiku," řekla s odkazem na potraty. "Ale nerespektuji to, že to vnucujeme ostatním."
Pelosiová také prohlásila, že se jako katolička v minulosti marně snažila mluvit s republikány o podpoře toho, "co po nás katolická církev žádala v oblasti globálního plánování rodiny, přirozeného plánování rodiny, které naše právo umožňuje". "Myslím si, že je velmi urážlivé pro ženy, aby jim politika bránila v jejich schopnosti učinit vlastní rozhodnutí," komentovala Pelosiová. "Tohle se nikdy nemělo zpolitizovat."
Přeložila: Terezie Kvapilíková