Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Vácha: Nová encyklika papeže Františka je přelomovým textem

Datum publikace18. 6. 2015, 17.46
TiskTisk

Ekologie je neoddělitelná od péče o člověka a o společnost. Ochrana přírody pak není volnočasovou aktivitou, nýbrž povinností každého člověka. Taková jsou některá témata nové encykliky papeže Františka Laudato si´ - o péči o společný domov, která byla dnes (18. června 2015) publikována. V příloze zveřejňujeme také stručného průvodce základními tématy dokumentu

Vatikán / Praha: „Myslím, že se skutečně jedná o přelomový text.“ Těmito slovy zhodnotil český kněz a biolog Marek Orko Vácha novou papežskou encykliku „Laudato si´ - o péči o společný domov, která byla dnes (18. června 2015) publikována. Text byl představen na tiskové konferenci ve Vatikánu, v Praze a na jiných místech po celém světě.

Encyklika, která se ve více než dvou stech odstavcích věnuje péči o životní prostředí i o člověka, je určena nejen katolíkům, ale i všem lidem na světě. „Dokument vychází z myšlenky, že naším společným domovem je celá planeta,“ uvedl během odpolední tiskové konference pražský světící biskup Václav Malý. Podle Váchy se papež obrací ke všem lidem proto, že problém ochrany životního prostředí není schopna vyřešit žádná jedna církev nebo stát. „Ten problém je tak obrovský, že se celé lidstvo musí spojit, aby se s ním pokusilo vypořádat,“ řekl.

V encyklice Laudato si´ analyzuje papež současný alarmující stav životního prostředí a hledá hlubší kořeny aktuální situace i možná řešení. Ochrana životního prostředí je podle Františka neoddělitelná od péče o člověka a společnost. Ekologické snahy nebudou produkovat žádné významnější výsledky, pokud si člověk nebude klást hlubší otázky po smyslu života na zemi, po hodnotách společenského života nebo cíli lidského snažení. Pocit důvěrného spojení s ostatními bytostmi přírody nemůže být autentický, pokud člověk nemá v srdci zároveň něhu, slitování a starost o ostatní lidské bytosti, píše papež.

Předkládá a rozvíjí proto tzv. „integrální (celistvou) ekologii“, která zahrnuje také lidský a sociální rozměr.

Na základě biblických textů dále František uvádí, že lidská bytost je založena na třech vztazích, které jsou mezi sebou úzce propojeny: k Bohu, k druhým lidem a k přírodě. Encyklika tak i křesťanům „připomíná, že ochrana přírody není volnočasovou aktivitou, nýbrž povinností každého z nás, jak také uvedl během dnešní tiskové konference Vácha.

Papež v textu dále vyzývá k „ekologické konverzi“ (obrácení). Lidé jsou povoláni k tomu, aby „změnili směr“ tím, že přijmou zodpovědnost péče o společný domov.

Před 25 lety bylo ekologické téma hnací silou naší společnosti,“ uvedl během dnešní tiskové konference Jiří Šenkýř z Pracovní skupiny ČBK pro sociální otázky. Postupně se však z veřejné debaty vytratilo. Nová papežská encyklika by tak podle něj mohla podnítit další snahy na tomto poli: „Text by mohl nastartovat společnost a být jakýmsi kvalitativním skokem v zamyšlení se nad dalšími postupy, nad pojetí ekologie v širším slova smyslu, tj. v kontextu společnosti a vztahu k Bohu,“ uvedl Šenkýř.

V příloze naleznete stručného průvodce základními tématy encykliky.

Encyklika je dosud dostupná v sedmi světových jazycích na stránkách Vatikánu (přepínání mezi jazyky vpravo nahoře), český překlad se připravuje.

(foto: CNA / Stephen Driscoll)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou