Sociální demokraté v médiích zpochybňují výši finanční náhrady, která by měla být vyplacena církvím a náboženským společnostem po přijetí zákona o majetkovém narovnání. Nicméně čelní představitelé ČSSD, včetně jejich současného předsedy Bohuslava Sobotky, v dočasné komisi Poslanecké sněmovny pro řešení majetkových otázek mezi státem, církvemi a náboženskými společnostmi také zasedali a souhlasili nejen s algoritmem ale i výslednou částkou majetkového narovnání.
Činnost této komise popsal její předseda Jan Kasal v oficiální zprávě (Sněmovní tisk 858/0, část č. 1/12). Podle Kasala měla komise 12 členů (včetně předsedy) kterými byli: Jan Kasal /KDU-ČSL/, Marek Benda /ODS/, Milan Bičík /KSČM/, Richard Dolejš /ČSSD/, Michal Hašek /ČSSD/, Vítězslav Jandák /ČSSD/, David Kafka /ODS/, Vladimír Koníček/KSČM/, František Laudát /ODS/, Bohuslav Sobotka/ČSSD/, Vlastimil Tlustý /ODS/, Džamila Stehlíková/SZ/.
ČSSD nyní tvrdí, že jejich experti odhadují částku vraceného majetku na daleko nižší a prohlašují, že vládní koalice chce dát církvím dar v hodnotě 42 miliard. Na základě zprávy Jana Kasala je však evidentní, že i zástupci sociálních demokratů byli přítomni všem jednáním komise a vzali na vědomí všechny expertízy a finanční analýzy, které tato komise zadala. Komise mimo jiné 12. února 2009 přijala usnesení, v němž bere na vědomí zprávu společnosti Ernst&Young, ve které navrhuje algoritmus ocenění zestátněného církevního majetku. Principielně se autoři studie shodují s přístupem použitým ve vládním návrhu zákona.
Rovněž návrh ČSSD svěřit majetek církví do veřejnoprávních fondů je v rozporu s tehdy schválenými závěry komise. Z nich vyplývá, že církve mají právo vlastnit majetek, a že by jim mělo být vydáno a nahrazeno to, co vlastnily k datu 28. února 1948.
ČSSD se mýlí, když tvrdí, že vládní koalice dává církvím dar ve výši 42 miliard Kč. Podle propočtů Národohospodářské fakulty VŠE, které mimo jiné členové komise také vzali na vědomí, totiž církev díky nemožnosti hospodařit na svém majetku, přichází od roku 1948 téměř od 3 miliardy Kč ročně. Za období od roku 1948 – 2007 se jedná o částku 229,2 miliard, což po odečtení státního příspěvku církvím ve výši 60,6 miliard za toto celé období naopak znamená, že církve již daly státu dar ve výši 168,6 miliard Kč.
Celou zprávu dočasné komise Poslanecké sněmovny pro řešení majetkových otázek mezi státem, církvemi a náboženskými společnostmi je možné stáhnout ZDE.
Příloha: Přehled a krátký popis příloh zprávy předsedy Dočasné komise Poslanecké sněmovny pro řešení otázek církevních restitucí