Církev si dne 22.2. připomíná svátek Stolce sv. Petra, prvního mezi apoštoly a prvního římského biskupa, tedy také prvního papeže. Jeho katedra – biskupský stolec – je dodnes uchovávána v Římě a tvoří součást oltáře ve vatikánské bazilice.
Praha: Nejstarší zmínky o oslavě dne, kdy podle tradice apoštol Petr usedl na biskupský stolec v městě Římě, se datují do 4. století. Slavnost probíhala 18.1. v Priscilliných katakombách, o kterých starobylé doklady mluví jako o místě, 'kde svatý Petr seděl nejprve' (ubi prius sedit sanctus Petrus). Zde se ve starověku uctívala katedra, tedy starobylý dřevěný stolec, na kterém římský biskup uděloval novokřtěncům svátost biřmování. Katedra se však nedochovala a byla pravděpodobně zničena při nájezdech barbarů v 5. století.
Druhým datem, spojeným s Petrovým biskupským úřadem, je 22.2. Tradice jej uvádí jako den, kdy Petr u Césareje Filipovy vyznal Ježíše jako Božího Syna a jako Petr – Skála byl ustanoven 'základem církve' (srov. Mt 16,13-19). Římská církev tento svátek slavila v bazilice nad apoštolovým hrobem, tedy na místě dnešní vatikánské baziliky. I zde byla uchovávána a uctívána katedra, používaná Petrem při křestních a biřmovacích obřadech. Historikové se domnívají, že datum 22.2. odkazuje k posvěcení křesťanského bohoslužebného prostoru v samotném městě Římě, neboť Priscilliny katakomby byly od tehdejšího města vzdálené. Později, v 9. století, byl tento svátek spojován s Petrovým úřadem biskupa v Antiochii. Po liturgické reformě II. vatikánského koncilu bylo lednové datum z kalendáře odstraněno a svátkem, připomínajícím základy papežství, se stal 22. únor.
Původní katedra, tedy stolec apoštola Petra z vatikánské baziliky, byla na přání papeže Alexandra VII. (1655-1667) zahrnuta do architektury oltáře v závěru baziliky a umístěna do bronzové schrány, podpírané sochami čtyř učitelů církve – Ambrože, Augustina, Atanáše a Jana Zlatoústého, které zhotovil sochař Gian Lorenzo Bernini. V roce 1867, u příležitosti oslav 1800. výročí mučednické smrti apoštolů Petra a Pavla, byla katedra na čas ze schrány vyjmuta a vystavena k veřejné úctě; z této doby pochází i přiložená fotografie.
Úřad papežství byl podle učení katolické církve svěřen apoštolu Petrovi. Kromě výše zmíněného úryvku z evangelia sv. Matouše, kde Ježíš Petrovi svěřuje 'klíče od nebeského království', to dokládá i závěr Janova evangelia, kde se Kristus třikrát ptá Petra, zda ho miluje, a třikrát mu říká: 'Pas moje ovce' (srov. Jan 21,15-19). Petr také stojí v seznamech apoštolů vždy na prvním místě. Katechismus katolické církve (č. 880) proto říká: 'Kristus ustanovil Dvanáct 'jako sbor nebo stálou skupinu, které dal do čela Petra, vyvoleného z nich samých'. 'Jako z rozhodnutí Pána svatý Petr a ostatní apoštolové tvoří jeden apoštolský sbor, právě tak jsou odpovídajícím způsobem mezi sebou spojeni římský biskup, Petrův nástupce, a biskupové, nástupci apoštolů.''
Zdroj: Catholic Encyclopedia