Divadlo Miriam v Praze 10 - Strašnicích pořádá ve čtvrtek 1.12. od 19.30 hodin slavnostní vzpomínkový večer - benefici Petra Traxlera.
Praha: Divadlo Miriam začalo působit ve farnosti Neposkvrněného početí Panny Marie na podzim roku 2000, a to zvláště díky pozvání tehdejšího faráře P. Mariana Jana Nepomuka Klenera OSB. Jeho všestranná podpora provozu divadla a také skutečný zájem farníků byly nakonec tím hlavním důvodem, který rozhodl o trvalém působení divadla právě ve strašnické farnosti. Divadelní společnost Petrklíč připravila v Divadle Miriam řadu pozoruhodných představení a do Strašnic přivedla i některé významné osobnosti divadelního světa.
Slavnostní vzpomínkový večer - benefice Petra Traxlera proběhne ve čtvrtek 1.12. od 19.30 hodin v Divadle Miriam v Praze 10 - Strašnicích. Ve vzpomínkovém pořadu uvedou Ester Janečková a Petr Traxler ukázky z představení Divadla Miriam z let 2000 až 2005 a Petr Traxler připomene rovněž 40. výročí své profesionální koncertní činnosti se skupinou Skiffle Kontra (později Žáci, pak Traxleři).
Hosté pořadu: Lucie Trmíková, Elena Strupková, Oldřich Bubrle, Jaroslav Someš, Růžena Sršňová. Moderuje: Ester Janečková.
Divadelní společnost Petrklíč je občanským sdružením profesionálních umělců. Petrklíč vznikl již v roce 1989 na základě myšlenky, že společenské změny v naší zemi zásadně rozšířily i v divadelní oblasti hodnotovou nabídku. Jedním z bílých míst se tehdy ukázala být orientace na základní mravní hodnoty evropského humanismu, které vždy vycházely z křesťanských základů. Z toho vyplynulo zaměření společnosti Petrklíč právě tímto směrem, a to jak dramaturgicky, tak inscenační praxí. Dramaturgie divadla vybírá tedy tituly se společensky závažnou tématikou - duchovní témata, holocaust, problémy menšin apod.
U zrodu společnosti Petrklíč stáli divadelníci Elena Strupková, Jaroslav Someš, Luděk Nešleha, Rudolf Kvíz, Tomáš Vondrovic a kytarista, zpěvák a skladatel Petr Traxler. První inscenace na motivy biblických příběhů ze Starého zákona měla premiéru v roce 1992 pod názvem 'Když počal Bůh'. V roce 1995 byla společnost registrována jako občanské sdružení. Za patnáct let působení společnosti vzniklo 10 nových inscenací pro děti a mládež a 16 pro dospělé publikum.
Nejvýznamnějšími inscenacemi divadla jsou hry současného francouzského autora Erica-Emmanuela Schmitta 'Oskar a Růžová paní' a 'Návštěvník'. V Oskarovi autor hovoří o základních otázkách lidského života s laskavým humorem, který pomáhá překonat i nejtěžší chvíle života. V komorní hře Návštěvník zachycuje dramatik osudový okamžik v životě Sigmunda Freuda, ohroženého nacismem a rozhodujícího se k odchodu do emigrace.
K nejoblíbenějším dětským představením patří 'Pohádka za tři facky' od Jana Vladislava a titul pro nejmenší děti 'Perutinka' od Paula Eluarda.
Petrklíč spolupracuje od svého počátku také s institucemi, které pomáhají zdravotně a mentálně postiženým dětem a mladým lidem (Ratolest, Duha, Škola J. Ježka pro zrakově postižené děti atd.). V tomto roce soubor zahájil spolupráci také s dětským oddělením Fakultní nemocnice na Bulovce a poradnou pro uprchlíky. V souvislosti s uváděním inscenace 'Oskar a Růžová paní' navázal také spolupráci s hospicovým hnutím v České republice.
Sponzoři Divadelní společnosti Petrklíč: Ministerstvo kultury České republiky, Městská část Praha 10, Hlavní město Praha, Sdružení Ackermann-Gemeinde, Římskokatolická farnost při kostele sv. Ludmily v Praze 2, Nadace Českého literárního fondu, Open Society Fond, Karmelitánské nakladatelství, Jana Hlach, Ljuba Benešová, akad.mal. Renata Štolbová.
Vstupenky je třeba rezervovat předem: denně od 16 do 21 hodina na tel. 604 322 969 nebo 274 818 525.
Dopravní spojení: metro A - Strašnická; tramvaje 22, 24, 26 - Nádraží Strašnice.
Kontakty: Petrklíč, občanské sdružení, Karolíny Světlé 7, 110 00 Praha 1; tel.: 224 216 705; http://www.volny.cz/d.s.petrklic nebo http://www.volny.cz/divadlo.miriam. Předsedkyně: Elena Strup