Řeckokatolický duchovní Mons. Ján Eugen Kočiš byl dnes (24.4.2004) jmenován titulárním biskupem abrittským. Jmenování bylo v poledne zveřejněno současně ve Vatikánu a v Praze.
Praha: Ján Eugen Kočiš se narodil 25.6.1926 v Pozdišovcích okres Michalovce. Po maturitě v roce 1946 byl přijat do kněžského semináře v Prešově, kde studoval na vysoké bohoslovecké škole. Po likvidaci Řeckokatolické církve na Podkarpatské Rusi, Rumunsku a Ukrajině přišla řada také na komunisty ovládané Československo. Diecézní biskup Petr Pavel Gojdič OSBM internovaný v biskupské rezidenci propašoval představeným kněžského semináře dopis, ve kterém žádal, aby připravili bohoslovce na neveřejné svěcení. Vybráni byli Mikuláš Chanát a Ján Eugen Kočiš, avšak po obsazení semináře příslušníky STB (21.4.1950) se již plánované svěcení neuskutečnilo.
28.4.1950 nastala totální likvidace Řeckokatolické církve v Československu a její biskupové byli odvlečeni na neznámé místo. Ohledně příprav neveřejného kněžského svěcení byly navázány kontakty s biskupstvím v Rožňavě. Mezitím bohoslovec Kočiš dostal povolávací rozkaz do pracovního tábora PTP. Neveřejné kněžské svěcení se uskutečnilo v poslední den jeho vánoční dovolené 1.1.1951 v nemocniční kapli v Rožňavě. Světitelem byl římskokatolický biskup v Rožňavě Robert Pobožný. Novokněz Ján Eugen Kočiš se vrátil z dovolené na stavbu trati Sázava - Velké Losenice, odtud byl pak přeložen do vojenského prostoru Libavá, kde pracoval v lese, potom na stavbě v Lázních Jeseník, dále byl přesunut na vojenskou pilu v Plumlově a odtud po roce na uhelnou šachtu do Orlové a Karviné. Jako politicky nespolehlivý byl 31.12.1953 po třech letech a čtyřech měsících propuštěn do civilu.
Poté byl zaměstnán v pekárně ve Vranově nad Ťoplou. Roku 1955, po opakovaném varování o hrozícím zatčení, se rozhodl, že se bude skrývat. Po kratších pobytech na různých místech se dostal do obce Ložín v okrese Michalovce. Zde prožil 22 měsíců a odsud chodil na pastorační cesty do okolních vesnic. Počátkem února 1958 byl zatčen a odveden do krajské věznice v Prešově. Po opakovaných soudech v Prešově a na Pankráci v Praze byl odsouzen na čtyři roky, z nichž si odseděl dva. Jako vězeň pracoval na uhelné šachtě ve Rtyni v Podkrkonoší.
Po propuštění z vězení se vrátil domů, ale v důsledku vedlejšího trestu, který dostal u Nejvyššího soudu v Praze, a to zákaz pobytu v krajích Prešov a Košice, musel do 24 hodin opustit východní Slovensko. Tak se dostal k Plynostavu Pardubice, kde pracoval jako kopáč až do roku 1968. V době Pražského jara s ním navázali kontakty někteří ilegální církevní aktivisté v Československu. V průběhu roku 1968 byl požádán, aby odešel pomáhat do Oseku u Duchcova internovanému řeckokatolickému biskupovi Vasilu Hopkovi. Po obnovení činnosti Řeckokatolické církve v Československu byl krátce před srpnovou invazí ustanoven za správce farnosti v Klenové u Prešova. Nově ustanovený prešovský řeckokatolický ordinář Ján Hirka, ho povolal do Prešova, kde pracoval jako ceremonář a aktuár 21 let, až do svého přeložení do farnosti Ďurďoš.
Po vzniku samostatné České republiky (ČR) v lednu 1993 byl zřízen biskupský vikariát v Praze pod jurisdikcí prešovského biskupství. Biskup Ján Hirka jmenoval Jána Eugena Kočiše kancléřem tohoto vikariátu. Když papež Jan Pavel II. zřídil v Praze řeckokatolický Apoštolský exarchát (1996), první exarcha biskup Ivan Ljavinec ho pak jmenoval generálním vikářem (protosyncelem). Dne 23.3.2002 byl Ján Eugen Kočiš jmenován za své zásluhy při obnově Řeckokatolické církve a za svou účinnou pomoc při vytváření struktur Apoštolského exarchátu Řeckokatolické církve v ČR papežským prelátem. Dnes působí Mons. Ján Eugen Kočiš v Apoštolském exarchátu v Praze jako biskupský vikář (syncel) a vypomáhá v pastorační službě. Dne 24.4.2004 byl Svatým otcem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem abrittským.
Kontakt: Mons. Milan Hanuš, generální vikář, Apoštolský exarchát, Haštalské nám. 4, 110 00 Praha 1; tel: 221 778 496; mailto:exarchat@exarchat.cz nebo mailto:vikar@exarchat.cz.