Lupa
Obsah Obsah
Portál

Mons. Ján Eugen Kočiš jmenován titulárním biskupem abrittským

Datum publikace24. 4. 2004, 14.00
TiskTisk

Řeckokatolický duchovní Mons. Ján Eugen Kočiš byl dnes (24.4.2004) jmenován titulárním biskupem abrittským. Jmenování bylo v poledne zveřejněno současně ve Vatikánu a v Praze.

Praha: Ján Eugen Kočiš se narodil 25.6.1926 v Pozdišovcích okres Michalovce. Po maturitě v roce 1946 byl přijat do kněžského semináře v Prešově, kde studoval na vysoké bohoslovecké škole. Po likvidaci Řeckokatolické církve na Podkarpatské Rusi, Rumunsku a Ukrajině přišla řada také na komunisty ovládané Československo. Diecézní biskup Petr Pavel Gojdič OSBM internovaný v biskupské rezidenci propašoval představeným kněžského semináře dopis, ve kterém žádal, aby připravili bohoslovce na neveřejné svěcení. Vybráni byli Mikuláš Chanát a Ján Eugen Kočiš, avšak po obsazení semináře příslušníky STB (21.4.1950) se již plánované svěcení neuskutečnilo.

28.4.1950 nastala totální likvidace Řeckokatolické církve v Československu a její biskupové byli odvlečeni na neznámé místo. Ohledně příprav neveřejného kněžského svěcení byly navázány kontakty s biskupstvím v Rožňavě. Mezitím bohoslovec Kočiš dostal povolávací rozkaz do pracovního tábora PTP. Neveřejné kněžské svěcení se uskutečnilo v poslední den jeho vánoční dovolené 1.1.1951 v nemocniční kapli v Rožňavě. Světitelem byl římskokatolický biskup v Rožňavě Robert Pobožný. Novokněz Ján Eugen Kočiš se vrátil z dovolené na stavbu trati Sázava - Velké Losenice, odtud byl pak přeložen do vojenského prostoru Libavá, kde pracoval v lese, potom na stavbě v Lázních Jeseník, dále byl přesunut na vojenskou pilu v Plumlově a odtud po roce na uhelnou šachtu do Orlové a Karviné. Jako politicky nespolehlivý byl 31.12.1953 po třech letech a čtyřech měsících propuštěn do civilu.

Poté byl zaměstnán v pekárně ve Vranově nad Ťoplou. Roku 1955, po opakovaném varování o hrozícím zatčení, se rozhodl, že se bude skrývat. Po kratších pobytech na různých místech se dostal do obce Ložín v okrese Michalovce. Zde prožil 22 měsíců a odsud chodil na pastorační cesty do okolních vesnic. Počátkem února 1958 byl zatčen a odveden do krajské věznice v Prešově. Po opakovaných soudech v Prešově a na Pankráci v Praze byl odsouzen na čtyři roky, z nichž si odseděl dva. Jako vězeň pracoval na uhelné šachtě ve Rtyni v Podkrkonoší.

Po propuštění z vězení se vrátil domů, ale v důsledku vedlejšího trestu, který dostal u Nejvyššího soudu v Praze, a to zákaz pobytu v krajích Prešov a Košice, musel do 24 hodin opustit východní Slovensko. Tak se dostal k Plynostavu Pardubice, kde pracoval jako kopáč až do roku 1968. V době Pražského jara s ním navázali kontakty někteří ilegální církevní aktivisté v Československu. V průběhu roku 1968 byl požádán, aby odešel pomáhat do Oseku u Duchcova internovanému řeckokatolickému biskupovi Vasilu Hopkovi. Po obnovení činnosti Řeckokatolické církve v Československu byl krátce před srpnovou invazí ustanoven za správce farnosti v Klenové u Prešova. Nově ustanovený prešovský řeckokatolický ordinář Ján Hirka, ho povolal do Prešova, kde pracoval jako ceremonář a aktuár 21 let, až do svého přeložení do farnosti Ďurďoš.

Po vzniku samostatné České republiky (ČR) v lednu 1993 byl zřízen biskupský vikariát v Praze pod jurisdikcí prešovského biskupství. Biskup Ján Hirka jmenoval Jána Eugena Kočiše kancléřem tohoto vikariátu. Když papež Jan Pavel II. zřídil v Praze řeckokatolický Apoštolský exarchát (1996), první exarcha biskup Ivan Ljavinec ho pak jmenoval generálním vikářem (protosyncelem). Dne 23.3.2002 byl Ján Eugen Kočiš jmenován za své zásluhy při obnově Řeckokatolické církve a za svou účinnou pomoc při vytváření struktur Apoštolského exarchátu Řeckokatolické církve v ČR papežským prelátem. Dnes působí Mons. Ján Eugen Kočiš v Apoštolském exarchátu v Praze jako biskupský vikář (syncel) a vypomáhá v pastorační službě. Dne 24.4.2004 byl Svatým otcem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem abrittským.

Kontakt: Mons. Milan Hanuš, generální vikář, Apoštolský exarchát, Haštalské nám. 4, 110 00 Praha 1; tel: 221 778 496; mailto:exarchat@exarchat.cz nebo mailto:vikar@exarchat.cz.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou