Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) včera uspořádala tiskovou besedu s ředitelem ACHO Václavem Keprtem, který se o víkendu vrátil z humanitární cesty na Zakarpatskou Ukrajinu.
Olomouc: Společně s vedoucí zahraniční humanitární pomoci Ing. Květou Princovou a vedoucím humanitárního skladu ACHO Leošem Mrtvým navštívili od 22.7. místa, na kterých Česká katolická charita (ČKCH) pomáhala zakládat humanitární projekty. Tým kromě prověření situace u těchto projektů také monitoroval situaci v nejchudších oblastech Zakarpatí.
První zastávkou bylo Centrum domácí péče Charity Užhorod. Toto centrum, které slouží necelým dvěma stovkám těch opravdu nejpotřebnějších klientů, ČKCH rozjížděla společně s rakouskou Charitou. Vedoucí pracovnice centra byly před zahájením na odborné stáži v českých charitních zařízeních. 'Celý personál v počtu 15 lidí pracuje za velmi svízelných podmínek, které si u nás nikdo neumí představit,' informoval Václav Keprt, 'sociální systém je tam v podstatě nefunkční a kdyby nebylo peněz z Rakouska, celý projekt by skončil.'
Dalším cílem mise byla oblast Vinogradova u hranic s Maďarskem. Toto území kolem řeky Tisy bylo v nedávné minulosti dvakrát postiženo katastrofálními záplavami. Navštívili konkrétní rodiny, které žily nebo žijí doslova pod hranicí lidské důstojnosti. 'Například matka osmi dětí nepřemýšlí o tom, co dát na chleba, ale jak jej na druhý den vůbec opatřit. Maso je v jídelníčku jen několikrát do roka, a to na velké svátky. Kdyby nebylo pomoci maďarské Charity po povodních, žili by dodnes v jedné místnosti v bývalém chlévě. Otec se pokouší opatřit peníze v Kyjevě, ale dva měsíce už nedostal plat. A takových případů je mnoho. Přesto jsou to lidé nesmírně přátelští a pohostinní a byli by schopni se i zadlužit, jen aby mohli návštěvu pohostit,' popisuje Keprt situaci. S místním řeckokatolickým knězem se domluvili na způsobu přidělování hmotné humanitární pomoci.
Další den odjeli do oblasti Usť Čorné, kde velmi dobře funguje projekt 'Adopce na dálku', podporovaný Charitami z ostravsko-opavské diecéze, který pomáhá dětem z nejchudších rodin. Pomáhá jim dosáhnout vzdělání, které by jinak bylo pro ně nedostupné a zabezpečit základní životní potřeby.
Poté se mise vydala přes Karpaty do Lvova. Byli přijati v řeckokatolické komunitě 'Miles Jesu', která se věnuje chlapcům - úplným sirotkům. Pracují tam čeští a slovenští lékaři, usilující o zřízení kliniky pro chudé. Seznámili se s jejich domovem pro děti, který s obrovským úsilím budují. 'Příběhy některých chlapců jsou jen pro otrlé, jsou to děti, které nikoho nemají, nevědí, čí jsou a odkud pocházejí. Někteří z chlapců byli dokonce ve velmi útlém věku zneužíváni za jídlo. Přesto už traumata z minulosti dokázali většinou překonat,' vzpomíná Václav Keprt a dodává: 'Rádi bychom jim pomohli opatřit traktor a zařízení na moštování jablek, kterých se tu urodí velmi mnoho. Výroba a prodej moštu by jim mohly zajistit prostředky na financování provozu. Tyto děti tvrdě pracují, aby si zabezpečily základní životní potřeby.
Posledním navštíveným projektem, který je v celé Ukrajině naprosto unikátní, je farma, na které pracují propuštění vězni. Ukrajinský spolupracovník Charity, který má projekt na starosti, získal od státu opuštěnou atomovou základnu asi 100 km od Lvova, tzv. 'atombázu'. Farma, kde byla dřív uchovávána potenciální smrt pro miliony lidí, je ponořená uprostřed lesů. Teď tam jsou ubytováni lidé, propuštění z výkonu trestu, kteří nemají žádné zázemí, rodinu nebo prostředky. Je jim nabídnuto ubytování a práce. Může tam žít jen ten, kdo chce pracovat, jsou závislí na tom, co sami vyprodukují. Chovají krávy, kozy, slepice, krůty a husy a pěstují k tomu vše potřebné. Život je tam velmi tvrdý, ale důstojný. O výsledcích projektu hovoří ředitel Charity s nadšením: 'Tito lidé měli původně více než 80% recidivu, teď je pouze 20%. Navíc mohou získat třeba svářečský průkaz a postupně se uplatnit v běžném životě. Alkoholizmus tam neexistuje. O jejich zkušenosti se osobně zajímal i americký velvyslanec na Ukrajině a domnívám se, že jsou velmi dobře použitelné také u nás. Podobné projekty jsou na Ukrajině ojedinělé, ale je důležit