Kanovník Verner dnes převzal papežské vyznamenání za celoživotní dílo.
Praha: P. František Verner, knihovník Vyšehradské kapituly, obdržel vyznamenání 'Pro Ecclesia et Pontifice' (za zásluhy pro církev a papeže) za své celoživotní dílo v oboru knihovnictví. Ocenění předal P. Vernerovi pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk při dnešním slavnostním zasedání Vyšehradské kapituly.
P. František Verner dokončil v letošním roce 'Bibliografii české katolické literatury 20. století', na níž pracoval 25 let. Jedná se o více než 50 tisíc záznamů jak monografií, tak i důležitých příspěvků z katolických časopisů. Bibliografie je zpracována podle oborů a dílo tak zaplňuje citelnou mezeru v informatice o katolické církvi u nás. Jedná se o přímé pokračování bibliografie pražského světícího biskupa Antonína Podlahy (1865-1932), teologa, archeologa a historika, který zachytil převážně bibliografii 19. století.
Obsáhlá bibliografie kanovníka Vernera byla předána Centrální katolické knihovně v Praze.
František Verner se narodil v roce 1915 v malé polabské vesnici Ostrá. Vstoupil do řádu Křižovníků s červenou hvězdou a zároveň s teologií studoval knihovnictví na Filozofické fakultě UK. Na kněze byl vysvěcen v roce 1942, a až do svého odchodu na zasloužený odpočinek ve svých 80 letech v roce 1995, pracoval v duchovní správě různých pražských farností. Nejdéle působil ve farnosti v Košířích (1953-1995), kde dostavěl kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 1987 byl jmenován sídelním kanovníkem na Vyšehradě.
60 let se vzorně staral o Křižovnickou knihovnu, která čítá na 70 tisíc svazků. Na přání kardinála Františka Tomáška vybudoval od skromných začátků Pokoncilní knihovnu, dnešní Centrální katolickou knihovnu v Praze, která dnes obsahuje přes 100 tisíc knih. Překatalogizoval Kapitulní knihovnu na Vyšehradě, která obsahuje na 25 tisíc svazků. Na základech starého a velmi cenného archivu Vyšehradské kapituly vybudoval pokračování archivu do dnešní doby.
V současnosti pracuje P. Verner na bibliografii české katolické literatury z let 1800-1828, kterou Dr. Podlaha ve svém díle vynechal. Výhledově se chce zabývat bibliografií české katolické literatury, od nalezení knihtisku až do roku 1800.