Přidejte se svými modlitbami ke Světovému apoštolátu modliteb.
Za užívání nových technologií - Modleme se, aby užívání nových technologií nenahradilo lidské vztahy, ale respektovalo důstojnost osoby a napomáhalo čelit krizím naší doby.
Sociální komunikace v prostředí internetu využívá nových technologií, jejichž rozvoj jsme s to stěží sledovat. Tak rychlý je v této oblasti technologický pokrok. Zajišťuje pokrok vždy zlepšení? Zušlechtění lidského prostředí? Jejich využití a přímý vliv na nás máme pod kontrolou? V nedávno vydaném dokumentu o vztahu umělé a lidské inteligence (Antiqua et Nova) se hovoří o možnosti, že „se člověk může stát otrokem vlastního díla“. Jak je to se stroji, které jsou schopny „myslet“, a především s těmi, které jsou schopny je ovládat? Možná snadno odhalíme reklamní triky, jimiž chtějí dosáhnout jediného: Jak z našich kapes vytáhnout peníze do svých. Mnohem tíživější jsou však důsledky sotva znatelné. Záměry proudu informací pomocí algoritmů či generovaných umělou inteligencí mohou být vážnější: chtít přivést lidi k hluboké a melancholické nespokojenosti nebo je zavést do bublin škodlivé izolace. Nepřehlédněme dvě rizika: považovat za nedůležité, co se ve světě lidských vztahů odehrává vlivem nepoctivosti těch, kteří nové technologie užívají; nebrat do úvahy naši neschopnost předávat část křesťanské odpovědnosti mladší generaci v nových podmínkách světa. To je mnohem větší hrozba než to, že obsah bude „psát“ AI.
Za zaměstnavatele - Modleme se, aby ti, kdo druhým dávají práci, jednali spravedlivě, prozíravě a sami aby získali věčnou odměnu.
Diskutovaný návrh možnosti propouštět ze zaměstnání bez udání důvodů vzbudil oprávněnou bouři. Najít rovnováhu mezi potřebami zaměstnanců a zaměstnavatelů ve fungování hospodářství a služeb jednoduché však není. „Podnik, který propouští, aby zachránil sám sebe, není řešením. V tomto čase je na místě vstřícnost a přijetí spíše než výpověď. Máme si navzájem dát pocítit, že ve společnosti vládne solidarita. Jsou zapotřebí velká gesta.“ (papež František) Začněme od sebe. Neměli bychom podle papeže ani „mlčet před morálními podvody“, jimiž se zakrývají mezery spravedlivého odměňování v samotných církevních organizacích.