Peter Forster, bývalý anglikánský biskup z Chesteru, byl loni přijat do katolické církve ve Skotsku, informoval o tom zpravodajský web anglikánské církve. Je tak již třetím předním duchovním anglikánské církve, který v posledním roce konvertoval ke katolicismu.
Nezávislý anglikánský zpravodajský web Church Times zprávu potvrdil dne 4. února. Forster pro tento server psal pravidelné recenze až do roku 2019. Pomáhal vést anglikánskou diecézi Chester více než 22 let a podle Premier Christian News byl nejdéle sloužícím biskupem anglikánské církve. Jeho bývalá diecéze má přibližně 273 farností. Do důchodu odešel v září 2019 ve věku 69 let a s manželkou Elisabeth se přestěhoval do Skotska.
Zpráva o Forsterově konverzi z něj činí třetího anglikánského preláta, který v posledním roce vstoupil do katolické církve. Michael Nazir-Ali, bývalý anglikánský biskup z Rochesteru, byl do církve přijat v září a 30. října byl vysvěcen na katolického kněze. Jonathan Goodall, anglikánský biskup z Ebbsfleetu, v září rezignoval, aby mohl vstoupit do katolické církve.
Forster působil jako člen anglikánsko-římskokatolického výboru. Kritizoval "odklon" ekumenických vztahů "od vize plně viditelné jednoty k oslabené vizi smířlivé různosti", uvedl deník Church Times. Emeritní anglikánský biskup podporoval svěcení žen na anglikánské kněze a diecéze Chester byla první diecézí, která měla ženskou biskupku. Zároveň kritizoval přístup anglikánské církve k ženám biskupkám a to, jak to ovlivňuje vztahy s ostatními křesťanskými organizacemi. Považoval za "udivující", že anglikánsko-římskokatolická mezinárodní komise nezveřejnila nic o svěcení žen.
Anglikánská církev se v 16. století oddělila od katolické církve a přijala odlišnou teologii a svátostnou praxi. Její hlavou je anglický panovník, v současnosti královna Alžběta II. Katolická církev obecně neuznává anglikánské svěcení jako svátostně platné. Forster se zapojil do některých současných debat. Jako anglikánský biskup zasedající ve Sněmovně lordů se v roce 2013 postavil proti zákonu v Anglii a Walesu o uznání svazků osob stejného pohlaví za manželství, ačkoliv parlament návrh zákona úspěšně schválil. V roce 2015 v reakci na encykliku papeže Františka o Božím stvoření „Laudato si“ napsal kritický komentář společně s Bernardem Donoughue, členem Sněmovny lordů za Labouristickou stranu a laickým katolíkem.
Forster a Donoughue uvedli, že jim encyklika připadá „dobře míněná, ale poněkud naivní“. Papežova "ekologická spiritualita" sice doporučuje mnohé, co je "cenné a chvályhodné", ale podle jejich názoru „považovat hospodářský růst za jakési zlo a fosilní paliva za znečišťující látku bude sloužit pouze k prohlubování téže chudoby, kterou se snaží omezit“.
Jejich komentář byl zveřejněn jako briefing pro Global Warming Policy Foundation, britský thinktank zaměřený na klimatickou a energetickou politiku. Nadace zastává skeptický postoj k politice proti změně klimatu, která podle ní „může způsobit více škody než užitku“ jak životnímu prostředí, tak chudým lidem ve světě.
Forster byl prověřován ohledně postupu vůči několika anglikánským duchovním, kteří se údajně podíleli na sexuálním zneužívání dětí. V roce 2009 se kněz diecéze Chester Gordon Dickenson Forsterovi přiznal, že sexuálně zneužíval chlapce, a trval na tom, že už nikdy zneužívat nebude. Biskup toto přiznání nepředal úřadům.
Dickenson, který byl v 70. letech zapleten do skandálu se sexuálním zneužíváním, byl v březnu 2019 odsouzen za osm případů sexuálního zneužívání chlapců. Podle Premier Christian News se Forster vzdal funkce spojené s ochranou nezletilých a předal je jinému místnímu biskupa do té doby, než bude zveřejněn výsledek nezávislé kontroly, jak s případem naložil.
Přeložila Kateřina Odvodyová