Mons. Timothy Broglio, předseda biskupské konference USA, se s vatikánskými médii dělí o své uspokojení z mise kardinála Zuppiho ve Washingtonu a zdůrazňuje význam humanitární pomoci, kterou americká církev poskytuje obětem války na Ukrajině. O kazetových pumách říká: Je to munice, která zabíjí bez rozdílu.
Vděčnost za rozhodnutí Svatého otce učinit vše, co je možné, „aby se ozvalo poselství míru, které je skutečně poselstvím našeho Spasitele“. Takto hovoří předseda amerických katolických biskupů Mons. Timothy Broglio pro vatikánská média o přínosu církve k míru po misi kardinála Mattea Zuppiho jako papežova vyslance ve Washingtonu, která se uskutečnila ve dnech 17.-19. července. Předseda amerických biskupů zdůraznil, že se jedná o gesto, které bylo velmi oceněno.
Vaše Excelence, co můžete sdělit o setkáních, která vatikánská delegace absolvovala během své návštěvy Washingtonu?
Především je zde velmi jasná představa, s níž přijel kardinál Zuppi, jehož návštěva rozhodně není zprostředkováním, ale příležitostí posoudit, co by Svatý stolec mohl udělat, aby pomohl při případném ukončení nepřátelství na Ukrajině. Církev se soustředí na to, co umí nejlépe, tedy na humanitární pomoc, takže to bylo hlavní těžiště kardinálovy intervence. Dále považuji za důležité poznamenat, že prezident s kardinálem a nunciem dlouze hovořili. Setkání trvalo více než hodinu, což podle mého názoru naznačuje, jak velký význam prezident Spojených států přikládal gestu papeže Františka, který kardinála Zuppiho vyslal. Hovořili o humanitárních reakcích, o naději, že by nepřátelství mohlo skončit, i když se to v tuto chvíli zdá být spíše nereálné.
Myslíte si, že tato setkání ve Washingtonu a předtím v Kyjevě a Moskvě jsou příznačná pro to, jak se Svatý stolec snaží přispět k míru a alespoň podpořit diskusi o něm?
Myslím, že jsou jedním z příkladů, a myslím, že je také velmi důležité zdůraznit, že v žádném případě nešlo o zprostředkování. Chtělo se zde vyjádřit: pojďme alespoň mluvit o míru, pojďme se alespoň podívat, zda můžeme ukončit nepřátelství. Myslím, že o to se Svatý stolec určitě snaží, a myslím, že se o to snaží i papež František.
Jak se americká církev snaží přispět k míru a pomoci obětem této války?
Ve Spojených státech byla odezva nepochybně obrovská a v podstatě se jednalo o humanitární pomoc zaslanou na Ukrajinu. Viděli jsme, že naši bratři a sestry ve víře jsou zkázou na Ukrajině velmi zasaženi. Katolíci ve Spojených státech se snažili reagovat, jak nejlépe mohli, především modlitbou. Zúčastnil jsem se nejméně dvou modlitebních setkání za mír s ukrajinskými katolíky ve Spojených státech zde v Národní svatyni Neposkvrněného početí, ale vím, že takových iniciativ bylo po celých Spojených státech mnoho. Na druhou stranu se setkáváme s obrovskou odezvou při zasílání pomoci Ukrajině.
Pokud jde o používání tzv. kazetových bomb na Ukrajině, jak moc se obáváte možné eskalace používání těchto zbraní?
Určitě mě to znepokojuje a vy samozřejmě víte, že jakákoli eskalace bude nebezpečná. Myslím, že biskup Malloy, který je předsedou našeho Mezinárodního výboru pro spravedlnost a mír, vydal prohlášení, v němž odsoudil používání kazetových bomb. Jsme zajedno s postojem, který Svatý stolec zaujal k tomuto druhu zbraní, což jsou, a tady mluvím trochu mimo svůj obor, zbraně, které ve svém účinku nijak nerozlišují. Ve válce tedy vždy hrozí nebezpečí, že při vojenských akcích budou zraněni nebo dokonce přijdou o život nevinní lidé, a tomu je jistě třeba se vždy vyhnout.