Skupina amerických a evropských biskupů vydala v úterý 1. března prohlášení, v němž vyzývají k větší ochraně libanonského lidu.
Prohlášení „Libanon, poselství míru a bratrství, je ve velkém nebezpečí" podepsalo osm biskupů zastupujících šest zemí.
„Libanon je již dlouho příkladem soužití křesťanů a muslimů,“ uvádí prohlášení. „Papež František tuto zemi popsal jako „univerzální poselství míru a bratrství vycházející z Blízkého východu“.
„Pro mnoho jejích obyvatel je současná doba poznamenána bolestí, chudobou a zoufalstvím. Zůstává však naděje na změnu, na ochranu jedinečného charakteru jejich země," uvedli biskupové.
Libanon se od srpna 2019 potýká s hospodářskou krizí. V roce 2021 kardinál Béchara Pierre Raï, maronitský patriarcha Antiochie, vyzval k uspořádání celosvětové konference zaměřené na ochranu Libanonu.
„Slyšeli jsme varování papeže Františka, že 'Libanon je ve velkém nebezpečí', a jeho výzvu, abychom se zaměřili na 'bezprecedentní krizi', které čelí," uvedl v prohlášení. „Podporujeme pokračující úsilí Svatého stolce o dosažení míru v Libanonu. Modlíme se, aby výzvy arcibiskupa Paula Gallaghera k dialogu během jeho únorové návštěvy přinesly trvalé ovoce.“
V prohlášení se uvádí, že biskupové budou naléhat na své vlády, aby „podpořily výzvu kardinála Raího k přijetí opatření prostřednictvím OSN k nalezení řešení krize“ způsobem, který „podpoří nezávislost, svrchovanost a neutralitu Libanonu“, a také zajistí, aby si libanonští občané „sami zvolili své zástupce ve svobodných a spravedlivých volbách, a to i prostřednictvím nabídky nezávislých volebních pozorovatelů“, a „napomohli nastolení dobré správy věcí veřejných, poctivosti, transparentnosti a odpovědnosti ve službách libanonského lidu“.
„Světové společenství musí stát po boku všech, kdo usilují o zachování principů, které formovaly libanonskou ústavu a pomohly ukončit konflikt prostřednictvím takových úspěchů, jako je dohoda z Taifu z roku 1989 a dohoda z Dohá z roku 2008,“ uvádí se v prohlášení.
Biskupové napsali, že jejich země „mají povinnost poskytnout pomoc těm, kteří jsou postiženi rozvíjející se humanitární katastrofou“, a to jak občanům Libanonu, tak uprchlíkům z jiných oblastí.
„Jsme vděčni za humanitární práci katolických agentur a povzbuzujeme naše vlastní společenství, aby podpořila jejich úsilí,“ uvádí se v prohlášení.
Biskupové navíc vybízejí všechny věřící, „aby se k nám připojili v modlitbě za Libanon“.
„Slovy Svatého otce: 'Kéž noc konfliktů ustoupí před novým úsvitem naděje. Kéž ustane nepřátelství, zmizí neshody a Libanon opět zazáří světlem míru.“
Kromě biskupa Davida Malloye z Rockfordu, který jako signatář zastupoval Spojené státy, prohlášení podepsali biskup Udo Bentz, pomocný biskup z Mohuče a předseda Pracovní skupiny pro Blízký východ Německé biskupské konference; biskup Michel Dubost, emeritní biskup z Evry-Corbeil-Essonnes a apoštolský delegát Foyers de Charité; biskup Garry Gordon, biskup z Victorie a předseda Biskupské komise pro spravedlnost a mír Kanadské konference katolických biskupů; biskup Declan Lang, biskup z Cliftonu a předseda Oddělení pro mezinárodní záležitosti Biskupské konference Anglie a Walesu; biskup Bertram Meier, biskup z Augsburgu a předseda Komise pro mezinárodní církevní záležitosti Německé biskupské konference; biskup Rimantas Norvila, biskup z Vilkaviskis a předseda Komise COMECE pro vnější vztahy EU; a biskup Marc Stenger, emeritní biskup z Troyes a spolupředseda Pax Christi International.
Překlad: Terezie Kvapilíková