Zákroky zaměřené na změnu pohlavních znaků pacienta na znaky opačného pohlaví nelze provádět v katolických zdravotnických zařízeních, připomíná americký episkopát. Ve včera vydaném prohlášení biskupové zdůrazňují, že takové změny nerespektují základní řád lidské osoby a místo toho, aby jí pomáhaly, škodí.
Oficiálního stanovisko církve v této věci vypracovala věroučná komise amerických biskupů. Po konzultacích s lékaři, psychology, odborníky na lékařskou etiku a teology vydala prohlášení o respektování základního řádu lidského těla. Jsou v něm nastíněna morální kritéria pro katolická zdravotnická zařízení, která mají rozlišit, které zákroky slouží skutečnému dobru lidské osoby a které jsou naopak škodlivé.
Biskupové uznávají, že moderní lékařská technika nabízí chemické, chirurgické a genetické zásahy do fungování lidského těla i do úpravy jeho vzhledu. Tento vývoj sice umožňuje vyléčit mnoho nemocí a dává naději na vyléčení dalších, ale moderní technika umožňuje i zásahy, které jsou pro skutečný rozvoj lidské osoby škodlivé.
Jako příklad uvádí zásahy, které mnozí členové společnosti doporučují jako léčbu takzvané gendrové dysforie nebo gendeové nekonformity. Tyto zákroky zahrnují použití chirurgických nebo chemických technik, jejichž cílem je nahradit nebo simulovat pohlavní znaky těla pacienta znaky opačného pohlaví. Protože takové zákroky "nerespektují základní řád lidské osoby jako nerozlučné jednoty těla a duše s pohlavně diferencovaným tělem", dospěl výbor k závěru, že je katolické zdravotnictví nemůže provádět.
Vědecké studie nebo manipulace?
Dodejme, že exponenciální nárůst diagnostikované genderové dysforie a následných transformací vedl v poslední době k odhalení závažných skutečností. Například v raportu holandské investigativní skupiny, zveřejněném v deníku NRC poslední den loňského roku, se dočteme, že studie z roku 2006, kterou argumentují zastánci změn pohlaví u dětí a dospívajících, byla financována společnosti Ferring pharmaceuticals, produkující blokátory puberty. Autoři také konstatovali, že nesplňuje základní vědecké parametry.
Varovné signály přicházejí také ze zemí jako Velká Británie, Švédsko a Finsko, které byly genderovým přeměnám nejotevřenější. Americká pediatrická společnost (American College of Pediatricians) v souvislosti s tím vyzvala k “přehodnocení současných protokolů pro děti s genderovou dysforií".
Fenomén “sociální nákazy”
Jay Cohen, člen Společnosti pro genderovou medicínu v článku publikovaném v prosinci minulého roku zpochybnil nebo vyvrátil teze Rosenthalovy studie o léčení mladých transgender lidí, považované za vědecky argumentovanou práci na podporu genderových transformací.
Cohenova studie, doprovázená solidní bibliografií, upozorňuje na znepokojivý jev: mnoho nezletilých se domnívá, že žije ve špatném těle, protože od roku 2015 je gendrová dysforie u dětí velmi častým tématem společenské debaty. Spouští se tak maladaptivní mechanismus zvládání neboli fenomén "sociální nákazy", tj. efekt napodobování: nezletilí interpretují jakékoli vlastní nepohodlí jako nepohodlí související s pohlavní identitou, protože neustále slyší o případech genderové dysforie u dětí a mladých lidí a rozpoznávají se v takových případech.
Detranzitace na vzestupu
Cohen také upozorňuje na to, že kritéria způsobilosti pro intervence zaměřené na nápravu pohlaví jsou nejednoznačná a nejasná. V podstatě ústředním požadavkem, který se konkrétně sleduje, je žádost dítěte, kterou pak různí odborníci často suplují. Cohenův článek končí konstatováním, že "dostupná lékařská literatura neposkytuje dostatečné důkazy pro tvrzení, že změna pohlaví prostřednictvím lékařského zásahu je bezpečnou a účinnou léčbou pohlavní dysforie". To dokládá i fakt, že fenomén detranzitace - lidí, kteří litují, že se vydali na cestu "změny" svého pohlaví - je na vzestupu a dosahuje dvouciferných procent.