Alžbětinky otevřely Rajskou zahradu

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace16. 10. 2024, 13.00

V nemocnici sv. Alžběty v Praze Na Slupi byla ve středu 9. října slavnostně otevřena revitalizovaná Rajská zahrada. Otevření zahrady je prvním krokem na cestě k proměně celého areálu nemocnice, aby lépe odpovídal moderním potřebám péče a pohodlí pacientů.

image:Image 64/source/orig/63318_44547_0_00b0775b-df9f-414c-883a-48429f230eeb-800x600-1.jpeg

Slavnostní den začal mší svatou v kostele Panny Marie Sedmibolestné, kterou celebroval olomoucký arcibiskup Mons. Josef Nuzík. Po mši, kterou na violoncello a kytaru doprovodil Petr Špaček, se všichni hosté přesunuli do zahrady, kde se konal oficiální program.

Zahrada opět slouží původnímu účelu

Ředitel nemocnice Karel Matyska ve svém projevu připomněl, jak důležitá je tato zahrada nejen z historického hlediska, ale hlavně pro současné potřeby nemocnice. „Tato zahrada, kterou dnes slavnostně otevíráme je jedním z prvních viditelných kroků v procesu komplexní rekonstrukce nemocnice. Jsme rádi, že ji opět navracíme funkci a význam, pro který byla budována. V dalším roce připravujeme zahájení rekonstrukce vnitřního prostředí, která vytvoří prostředí pro pacienty na úrovni 21. století,“ uvedl.

Symbolika čtyř řek

Rajská zahrada prošla důkladnou revitalizací. Zahradní prostor je rozdělen do čtyř částí a uprostřed ho zdobí vodní prvek symbolizující čtyři řeky, které přinášejí život. „Vše je navrženo tak, aby to odráželo původní klášterní zahradu, ale zároveň zahrnovalo moderní prvky pro rehabilitaci – od speciálních tras pro cvičení po místa pro odpočinek,“ sdělila architektka Markéta Krejčí.

„Naším cílem je, aby se naši pacienti i jejich rodiny cítili co nejpohodlněji v prostředí, které podporuje nejen jejich léčbu, ale i duševní pohodu. Zahrada je nyní přístupná nejen pro pacienty, ale i pro jejich návštěvy, takže se stane prostorem pro setkávání, odpočinek i rehabilitaci,“ dodala mluvčí nemocnice Denisa Nováková.

Zdroj: www.alzbeta.cz

Řeholní život Zdravotnictví