Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Aktivisté žalují Kanadu kvůli rozšíření zákona o eutanazii na osoby s duševním onemocněním

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 8. 2024, 10.26
TiskTisk

Kanadská nezisková organizace podala žalobu na federální vládu a požaduje rozšíření programu eutanazie v zemi tak, aby umožňoval sebevraždu s pomocí lékaře pro osoby trpící duševní nemocí. Kanadští biskupové upozorňují, že eutanázie jde proti nedotknutelné důstojnosti lidského života.

image:Image 61/source/orig/60722_fotky-k-clankum-na-web-30.png
Canva

Ústavní stížnost, kterou podala organizace Dying With Dignity Canada (DWDC), tvrdí, že kanadská vláda diskriminuje duševně nemocné, protože utrpení duševní chorobou není dostatečným důvodem pro zařazení do programu eutanazie, který se oficiálně nazývá Medical Aid in Dying (MAID).

V případě úspěchu by to znamenalo, že by člověk mohl získat povolení k sebevraždě s pomocí lékaře jen proto, že žije s duševní nemocí a chce ukončit svůj život kvůli utrpení, které mu způsobuje.

Kanadští zákonodárci v červnu 2016 oficiálně legalizovali dobrovolnou eutanazii pro osoby trpící fyzickými nemocemi, chorobami nebo postižením. Ačkoli lidé trpící duševním onemocněním v současné době nemají nárok na lékařsky asistovanou sebevraždu, pokud je jejich stav výhradně duševní nemocí. Vláda má 17. března 2027 rozšířit nárok na eutanazii právě na tyto choroby.

Zařazení „duševní nemoci“ jako jednoho z právních důvodů pro eutanazii v Kanadě bylo kontroverzní. Vláda původně plánovala rozšířit přístup k eutanazii na osoby s duševním onemocněním do roku 2023, ale poté byl tento krok odložen na rok 2024 a znovu odložen na rok 2027. V parlamentní zprávě se uvádí, že poslední vládní odklad byl způsoben tím, že zdravotní systém země „nebyl připraven“.

V právní výzvě se tvrdí, že vláda odkladem tohoto rozšíření porušuje článek 15 kanadské Listiny práv a svobod, který vyžaduje rovné zacházení podle zákona a zakazuje diskriminaci několika chráněných tříd, včetně osob s duševním postižením.

„Tato žaloba je důležitým krokem k uznání toho, že lidé s duševním onemocněním si zaslouží stejný respekt, přístup k lékařským službám, možnost volby a důstojnost jako všichni ostatní lidé v celé Kanadě,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka DWDC Helen Longová. 

„Někteří jedinci s duševním onemocněním zažívají trvalé a nesnesitelné utrpení a toto utrpení musí být uznáno stejně zničující jako fyzické utrpení,“ dodala Longová. „Máme postupy, jak určit, zda je osoba schopna činit zásadní životní rozhodnutí; všechny schopné dospělé osoby musí být ve svých rozhodnutích respektovány a jejich volby ctěny.“

Ačkoli se zastánci rozšíření eutanazie na osoby trpící duševní nemocí odvolávají na koncept lidské důstojnosti, katolická církev v Kanadě se proti takovému výkladu lidské důstojnosti důrazně postavila a program eutanazie odsoudila.

V květnu 2023 zaslala Kanadská konference katolických biskupů poselství věřícím, ve kterém uvedla, že eutanazie „podkopává univerzální a nedotknutelnou důstojnost lidského života a škodí budování společnosti“. Biskupové dále varovali, že rozšíření eutanazie na osoby se zdravotním postižením „je může předurčit k sebevraždě“.

„Roste počet znepokojivých případů, kdy se lidé rozhodují pro MAID kvůli osamělosti, chudobě, sociálnímu tlaku a také nedostatku podpory a přístupu k péči,“ dodali biskupové. „Pacientovi, kterému bylo diagnostikováno nevyléčitelné onemocnění nebo který žije v situaci dlouhodobého utrpení, musí být nabídnuta jakákoli úleva a naděje podporující život.“

Jimmy Akin, vedoucí apologeta organizace Catholic Answers, řekl agentuře CNA, že lidé s duševním onemocněním mají „stejnou základní důstojnost jako všechny ostatní lidské bytosti“ a že „usmrcení pacienta není soucitným řešením“. 

„Musíme zmírnit jejich bolest, a to i lékařskými prostředky, a pomoci jim najít smysl života,“ řekl Akin. „Myšlenka zabíjet lidi kvůli jejich duševním problémům je plná potenciálu zneužívání zranitelných, protože mnozí zdravotníci a neosobní agentury budou pacienty tlačit k ukončení jejich života, místo aby hledali skutečná řešení.“

Akin také varoval, že státní úředníci mají ekonomickou motivaci podporovat eutanazii: „Lék na sebevraždu je levnější než pomoc člověku, který se potýká s obtížným problémem, a ekonomické faktory povedou byrokracii k tomu, že bude tlačit trpící lidi ke smrti.“

Někteří Kanaďané, kteří trpí nemocemi nebo postižením, uvedli, že je lékaři nabádají k eutanazii, i když si ji nepřejí. V červnu letošního roku uvedl 49letý muž jménem Roger Foley, že mu byla „několikrát“ nabídnuta eutanazie kvůli jeho nemoci, mozečkové ataxii. 

„Když jsem řekl, že mám sebevražedné sklony, setkal jsem se s odpovědí: 'No, nemocnice má program, který vám s tím pomůže, pokud chcete ukončit svůj život,'“ řekl Foley ve videu s Amandou Achtmanovou z projektu Dying to Meet You. 

„To před legalizací [MAID] neexistovalo, ale teď to tu je,“ řekl. „V rámci zbytku mého života už nebude vteřina, kdy bych neměl vzpomínky na to, jak mi [byla nabídnuta sebevražda], jak mě znehodnotili a co všechno jsem.“

Christine Gauthierová, veteránka a paralympionička, řekla v prosinci 2022 kanadské televizní společnosti Canadian Broadcasting Corporation, že jí ministerstvo pro záležitosti veteránů nabídlo eutanazii, když se snažila získat finanční prostředky na rampu pro vozíčkáře.

„Tragédií je, že uzdravení a naděje jsou k dispozici a chladná, nelidská politika byrokracie povede k viktimizaci mnoha lidí,“ řekl Akin pro CNA. „ „Společnost musí uznat přirozenou důstojnost všech lidských bytostí a držet se pevné etiky života, aby se zabránilo takovému viktimizaci.“

Zdroj: CNA

Focusy

Zdravotnictví

Mohlo by vás zajímat

image:Image Kralický Nový zákon z roku 1601
Kralický Nový zákon z roku 1601 Robert Dittmenn
Cena: 441 Kč
image:Image Ars Et Ecclesia
Ars Et Ecclesia Miroslav Šmied
Cena: 233 Kč
image:Image Tajný život stromů
Tajný život stromů Peter Wohlleben
Cena: 358 Kč
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
Cena: 53 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou