Červená středa, původně zamýšlená jako jednodenní gesto solidarity s pronásledovanými křesťany, se postupně rozšířila do podoby celosvětového týdne či dokonce měsíce věnovaného modlitbám a svědectvím pronásledovaných lidí pro víru. Letošní program zahrnuje představení nové knihy o pronásledování křesťanů, červeně osvětlené kostely či veřejné budovy a další aktivity napříč kontinenty. Také v České republice bude nasvíceno několik desítek budov. V Praze se 27. listopadu uskuteční při této příležitosti konference, modlitba a benefiční koncert.
To, co původně začalo jako jeden den solidarity, během něhož byly kostely a veřejné budovy osvětleny červenou barvou, se nyní v mnoha zemích vyvinulo v týdenní nebo dokonce měsíční sérii modlitebních vigilií, svědectví, konferencí a výstav. V některých regionech se pro tyto rozšířené aktivity dokonce vžil termín „červený týden“ nebo „červený listopad“.
Významným bodem letošní Červené středy je vydání knihy „Pronásledovaní a zapomenutí?“ (Persecuted & Forgotten?). Dílo zkoumá situaci křesťanů v 18 zemích, kde je pronásledování palčivým problémem, a odhaluje, že podmínky pro křesťany se ve většině těchto zemí buď zhoršily, nebo zůstaly nezměněny, pouze v jedné z nich se objevily mírné známky zlepšení. Zatímco v říjnu byla kniha oficiálně představena v anglicky, nizozemsky a francouzsky mluvících zemích, v průběhu listopadu bude představena německá, italská a španělská verze.
Česká republika se do iniciativy #RedWednesday zapojí ve středu 27. listopadu, kdy bude v podvečer nasvíceno několik desítek sakrálních staveb a veřejných budov. Organizátoři připravují konferenci na téma „Náboženská svoboda v digitálním věku“, která se uskuteční 27. listopadu od 13.00 ve Vlasteneckém sále Karolina. Program bude pokračovat v 18.00 židovsko-křesťanskou modlitbou ve Velké aule Karolina, odkud vyjde v 18.45 průvod kolem červeně nasvícených budov. Program bude završen ve 20.00 benefičním koncertem Scholy Gregoriana Pragensis v kostele Panny Marie Sněžné. Více k programu se dozvíte zde.
Austrálie se letos zaměří především na pronásledování a utrpení křesťanů ve Svaté zemi. Celkem 22 geografických diecézí a pět východních katolických eparchií v Austrálii se zavázalo, že si tuto událost připomenou, přičemž mnohé z nich osvětlí své hlavní katedrály červeně. To je dvojnásobek počtu diecézí, které se zapojily v roce 2023. Letos poprvé se Červeného listopadu zúčastní také dvě diecéze na Novém Zélandu.
V Kanadě se bude 20. listopadu v Montrealu konat zvláštní mše svatá a na památku bude červeně osvětlen dóm oratoře svatého Josefa, největší svatyně svatého Josefa na světě. Do této celosvětové iniciativy se zapojí také Chile, země, která byla opakovaně svědkem vypalování kostelů, a Mexiko, kde byli kněží zabíjeni za to, že odsuzovali nespravedlnost a bojovali za lidskou důstojnost. V Kolumbii se o své svědectví podělí sestra Gloria Narvaezová, kterou v Mali unesli teroristé.
V Nizozemsku, Švýcarsku a Německu budou stovky kostelů svítit červeně. Ve Francii se již několik let koná Noc svědků s přímými svědectvími obětí náboženského pronásledování a letos poprvé bude tato velmi úspěšná akce začleněna do Červeného týdne. Noc svědků bude probíhat v několika francouzských katedrálách společně s výstavou o pronásledování křesťanů. Španělsko bude mít letos na Červenou středu plnohodnotný program akcí, včetně putovní výstavy s názvem „Krása mučednictví“. Výstava bude k vidění v Madridu, Seville a Zaragoze a poté navštíví různé diecéze a katolické univerzity po celé zemi. Červeně budou nasvíceny katedrála v Almudeně, chrám Sagrada Familia v Barceloně a bazilika v Covadonze, stejně jako amfiteátr v Tarragoně, který má velkou symbolickou hodnotu, neboť je místem, kde byli pro svou víru zabiti první mučedníci dnešního Španělska.
Zdroj: Zenit, redakčně upraveno