Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Abdelsalam: „Všichni jsme jedna rodina, Expo je příkladem“

Autor: Petr Vacík Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 2. 2022, 14.04
TiskTisk

V Dubaji na závěr oslav druhého Světového dne lidského bratrství generální tajemník Komise pro lidské bratrství a Rytíř Řádu Pia IX. hovoří o závazku členů tohoto orgánu „různých vyznání a myšlenkových směrů“ k budoucnosti, která bude „solidární, založená na soužití a vzájemném respektu“. Dále přinášíme hlas rabína Lustiga, nositelky Nobelovy ceny Leymah Gboweeové a zástupce velkého imána Al Duwainiho.

image:Image 8/source/orig/7960_4338_0_844.jpeg

„Lidské bratrství není kouzelná hůlka, s níž lze přes noc změnit svět", ale je to „sdílená kultura a základní lidská hodnota“, na kterou bohužel kvůli konfliktům často zapomínáme. V naší Komisi pro lidské bratrství spolupracují lidé různých vyznání a myšlenkových směrů, aby všem obyvatelům Země připomněli tento přirozený instinkt bratrství, že „všichni jsme jedna rodina a že jediným způsobem, jak vybudovat lepší svět pro budoucí generace, je uplatňovat solidaritu, soužití a vzájemný respekt“.

Expo v Dubaji, "maják soužití a vzájemného porozumění"

Při příležitosti druhého Světového dne lidského bratrství, který vyhlásila OSN na návrh Komise zřízené papežem Františkem a velkým imámem Al Azharu k realizaci zásad dokumentu podepsaného před třemi lety v Abú Zabí, generální tajemník této komise, egyptský soudce Mohamed Abdelsalam, pro Vatican News zdůrazňuje, co je hnací silou závazku všech jeho souputníků. Expo 2020 v Dubaji, kde se 4. února konala hlavní událost svátku, označuje za "maják soužití a vzájemného porozumění" a také za "praktický příklad toho, jak žít hodnoty lidského bratrství", protože v pavilonech více než 190 zemí světa dochází k obohacující výměně "myšlenek, kultur, a dokonce i hospodářských a obchodních zájmů".

První muslimský Rytíř komandér Řádu Pia IX.

Generální tajemník Komise pro lidské bratrství je soudcem Státní rady Egypta a bývalým poradcem velkého imáma Al-Tayyeba. Osm let stál v čele Muslimské rady starších a v letech 2012-2013 zastupoval Al Azhar ve shromáždění, jehož úkolem bylo navrhnout novou egyptskou ústavu. Podílel se na vypracování dokumentu o lidském bratrství a za svou angažovanost v mezináboženském dialogu obdržel od papeže ocenění "Rytíř komandér s hvězdou" Řádu Pia IX. jako první Egypťan, Arab a muslim, kterému se této pocty dostalo.

Abdelsalam: lidské bratrství není kouzelná hůlka

V tomto rozhovoru opakuje, že klíčovými oblastmi, v nichž se Komise angažuje, jsou „vzdělávání, posílení postavení mladých lidí a žen a ochrana lidských práv“.

Jak hodnotíte druhý Světový den lidského bratrství, který se slavil 4. února po celém světě, ale především v Dubaji?

Ano, zde na Expo 2020 v Dubaji se slavilo velmi zvláštním způsobem, protože toto místo se stalo majákem soužití, vzájemného porozumění a také praktickým příkladem toho, jak žít hodnoty lidského bratrství. Tyto hodnoty a kultura jsou oslavovány po celém světě, ale Expo je místem, kde se setkává více než 190 zemí z celého světa v duchu vzájemnosti a výměny myšlenek, kultur a také ekonomických zájmů. Akcí 4. února na výstavě Expo jsme chtěli předat toto poselství a rozšířit ho mezi lidi ze všech společenských vrstev: být spolu je důležité, jsme jedna rodina a jediný způsob, jak zajistit lepší a mírovější budoucnost, je projevit solidaritu a vzájemný respekt.

Mezi lidmi, kteří pomáhají toto poselství předávat, jsou členové Komise pro lidské bratrství. V čem přesně spočívá vaše práce a jaké iniciativy navrhujete, aby se lidské bratrství stalo skutečnou koncepcí?

Především je náš výbor jednou z klíčových iniciativ, které mají za cíl realizovat hodnoty a zásady dokumentu o lidském bratrství. Její členové pocházejí z různých společenských vrstev, jsou odborníky v různých oblastech vzdělání, kultury, víry a také z různých myšlenkových směrů. Všichni se však shodují na důležitosti poselství o lidském bratrství a na tom, že je to jistá cesta k vybudování lepšího světa pro příští generace. Lidské bratrství není kouzelná hůlka, kterou můžeme přes noc změnit celý svět. Je to kultura a soubor hodnot, které se snažíme šířit a povzbuzovat lidi z různých prostředí, aby je žili ve svém každodenním životě. Naším cílem je vytvořit tolerantní prostředí, které se vyznačuje mírovým soužitím, kulturou sdílené lásky, sdílením smutků a radostí a také dalších zájmů, které ovlivňují každodenní život. Proto jsme zahájili řadu iniciativ, jejichž cílem je převést tuto myšlenku do praxe v různých společnostech. Jednou z klíčových oblastí, na kterých pracujeme, je vzdělávání, posílení postavení mládeže a žen a ochrana lidských práv. V tomto případě je zásadní, aby se ve všech společnostech prosadila velká hodnota, kterou je úcta k lidské důstojnosti. Jen tak si můžeme být jisti, že budeme mít pro budoucí generace mírumilovnější svět.

Na závěr první části akce 4. února jste jménem Komise podepsal memorandum o porozumění se zástupcem Ministerstva pro toleranci a soužití Spojených arabských emirátů. Mohl byste nám o této dohodě říci více?

Práce Komise  je založena na velmi důležité zásadě: budování partnerství s jinými organizacemi, ať už vládními či nevládními, které sdílejí stejné hodnoty. Při našem prvním setkání s papežem Františkem a velkým imámem jsme jako členové Vysokého výboru dostali tuto radu: "Nepracujte sami, izolovaně, ale oslovte další organizace a další partnery, abyste dosáhli hodnot soužití a společně budovali lepší svět." Začali jsme proto navazovat partnerství s dalšími organizacemi. Rád bych upřesnil, že naše spolupráce s Ministerstvem tolerance není nová. Spolupracujeme již od založení Komise, ale v tento zvláštní den jsme chtěli tuto formu partnerství a úzké spolupráce institucionalizovat, protože šejk Al Nahyan je sám mužem tolerance a míru a také jeho země, Spojené arabské emiráty, je zemí, která sponzoruje a podporuje vzájemné a harmonické soužití a toleranci. Proto jsme chtěli podepsat tento dokument, abychom povzbudili ty, kteří přijdou po nás, k pokračování této spolupráce a ke spolupráci jako instituce, nikoli jako jednotlivci. Cílem tohoto memoranda je zahájit a realizovat společné iniciativy, výzkumný projekt a také zintenzivnit naše příspěvky na mezinárodních fórech a platformách, abychom stále více šířili poselství tolerance a lidského bratrství.

Oslavy druhého Světového dne lidského bratrství se nesly ve znamení poselství a prohlášení mnoha světových vůdců a náboženství. Papež František ve svém poselství řekl: "Buď budeme bratři a sestry, nebo se všechno zhroutí". Je to velmi poučný výrok, který podtrhuje nutnost a důležitost této práce. Velký imám Al-Tayyeb řekl, že všechny víry a náboženství sdílejí hodnotu ukončení válek a života v míru a že je to jediná cesta, po které by měli všichni lidé společně kráčet. Obdrželi jsme také poselství o podpoře od prezidenta Spojených států, OSN, židovské, křesťanské, buddhistické a hinduistické komunity z celého světa. Všechna tato poselství říkají, že lidské bratrství je společnou kulturou a základní tradicí lidstva, ale konflikty a války, které máme v různých částech světa, lidi odvádějí od instinktu lidské přirozenosti. A proto se společně snažíme všem lidem na světě připomenout tuto základní hodnotu každého člověka, abychom v budoucnu měli mírumilovnější a stabilnější společnost.

Téma vaší prezentace u kulatého stolu na výstavě Expo v Dubaji znělo "Budování inkluzivní společnosti prostřednictvím lidského bratrství". Jak to souvisí s významem hledání pomoci a partnerství v jiných institucích, o kterém jste nám právě řekl?

Je to výzva, kterou můžeme překonat pouze prostřednictvím vzdělávání a kultury. Vzdělání vytvoří novou generaci, která bude ochotně šířit toto poselství, a kultura zajistí, že každý ve společnosti tyto hodnoty ocení a začne je žít. Denně nás inspirují neustálá poselství a slova papeže Františka a velkého imáma Al Azhar, kteří vyzývají k podpoře sdílené odpovědnosti ve společnosti. Protože pokud budeme mít opravdový smysl pro odpovědnost vůči druhým, vůči svým rodinám a celé komunitě, ve které žijeme, budeme schopni překonat mnoho výzev a vyřešit mnoho problémů. Dovolte mi uvést příklad: klimatická krize, kterou trpíme a jejíž důsledky vidíme, je přímým důsledkem toho, že neplníme svou odpovědnost vůči životnímu prostředí, ve kterém žijeme, ve prospěch budoucích generací. Znovu proto vyzýváme všechny politické a náboženské představitele, všechny, kdo jsou zodpovědní za vzdělávání, kulturu a umění, aby se snažili šířit tuto výzvu ke sdílené odpovědnosti. A zavazujeme se, že budeme podporovat lidské bratrství prostřednictvím činů, které mají přednost před slovy.

Závěrem bych chtěl jménem Komise poděkovat papeži Františkovi, který je příkladem muže míru, skutečného hlasu, který se snaží přivést všechny lidi z různých společenských vrstev k poznání, že jsou všichni členy jedné lidské rodiny. A chci poděkovat velkému imámovi Al Azhar za jeho podporu a za to, že je vždy nablízku chudým a trpícím v naší společnosti. Vždy byl a je hlasem, který volá po podpoře uprchlíků a lidí na okraji společnosti a vyzývá mezinárodní společenství, aby projevilo skutečnou solidaritu s těmito trpícími skupinami. Závěrem bych rád vyjádřil hlubokou vděčnost Jeho Výsosti Mohammedu bin Zayedovi, korunnímu princi Abú Zabí, protože je to člověk, který skutečně věří v důležitost dobra a podporuje iniciativy Komise pro lidské bratrství, aby se tento dokument stal živou realitou nejen zde, ale všude na světě.

Rabín Lustig: „Dokument k léčení rozkolů ve světě“

Jedním z členů Komise pro lidské bratrství je M. Bruce Lustig, vrchní rabín Židovské obce ve Washingtonu, DC, v největší a nejstarší synagoze v hlavním městě USA, kterou vede již více než 30 let. Je známý svým neochvějným odhodláním otevírat cesty dialogu a posilovat vztahy mezi příslušníky všech náboženství. Jako vůdce mezináboženské komunity ve městě uspořádal první abrahámovský summit, na němž se sešli křesťané, židé a muslimové. Od marockého krále Mohammeda VI. obdržel čestnou medaili za vedoucí úlohu v oblasti mezináboženské spolupráce. V rozhovoru pro Vatican News v Dubaji rabín Lustig ocenil vizi dokumentu o lidském bratrství, který "nabízí příležitost k uzdravení mnoha rozdělení ve světě".

Lustig: Činy, které léčí jsou sociální spravedlnost a soucit

Všichni bychom se podle něj měli "řídit zásadami tohoto dokumentu". Judaismus podle něj sdílí s ostatními abrahámovskými náboženstvími "poznání, že jsme všichni stvořeni k obrazu Božímu a že každý člověk je obdařen nezadatelnými právy". Dokument o lidském bratrství je "výzvou", aby se toto uznání důstojnosti, úcty, lásky a soucitu s každým člověkem začalo uplatňovat ve skutečnosti. Poselství papeže Františka a velkého imáma je pro washingtonského rabína univerzální, protože když začneme vnímat všechny jako své bratry a sestry, "svět se změní". Oba představitelé reprezentují věřící náboženství, která vyznávají 41 % světové populace, a "nikdo jiný nemá takový vliv". Náš svět je zraněný, uzavírá Lustig, a toto je příležitost k jeho uzdravení. "V hebrejštině tomu říkáme 'Tikkun Olam', náprava světa. Jsou to skutky láskyplné vlídnosti, sociální spravedlnosti, soucitu: věci, které uzdraví svět, a to je očekávání, které bylo vzbuzeno tímto dokumentem."

Gboweeová, hlas žen

Dubajské akce se účastní také Leymah Roberta Gboweeová, nositelka Nobelovy ceny za mír za rok 2011, liberijská mírová aktivistka, sociální pracovnice a obhájkyně práv žen, mezinárodně vyhledávaná řečnice, která je členkou Komise. V roce 2012 založila nadaci Gbowee Peace Foundation Africa (Gpfa), které nyní předsedá a která nabízí vzdělávací a manažerské příležitosti více než dvěma tisícům žen a dívek v Africe a po celém světě. Pro Vatican News připomíná, že ženy byly v historii "marginalizovány", "trpěly obrovským násilím před konflikty, během nich i po nich" a "stále zůstávají mimo politické a rozhodovací procesy". V současné době jsou ženy a dívky "nejvíce postiženy klimatickou krizí" a jsou prvními oběťmi "obchodování s lidmi".

Dokument vyzývající k " rovnoprávnosti žen a mužů"

"Bez žen a dívek nemůže existovat žádné lidské bratrství," zdůraznil a dodal, že tímto dokumentem byl učiněn první konkrétní krok, který "je zásluhou vytrvalosti papeže a velkého imáma". "I když mnozí představitelé otálejí, tento dokument splnil jedno z mých přání," uzavírá Leymah, "a to, aby dva náboženští vůdci jasně promluvili a požadovali rovnost žen a mužů a uznání práv žen.

Al Duwaini (Al Azhar): ochrana lidstva a jeho hodnot

Kulatého stolu Human Brotherhood v pavilonu udržitelného rozvoje na výstavě se zúčastnil také Muhammad al-Šuvajní, zástupce velkého imáma prestižní mešity a univerzity Al Azhar v egyptské Káhiře, kde působí jako profesor srovnávací islámské jurisprudence. Vatican News řekl, že cílem dokumentu je pomoci lidem "znovuobjevit lidskost a její hodnoty". Vysvětluje, že umírněný postoj Al Azharu "odpovídá skutečné povaze islámu" a že v Egyptě 90 % obyvatel, kteří jsou muslimové, žije v míru s 9,6 % koptských křesťanů. A mluví o místě zvaném "Dům rodiny", kde se setkávají muslimové, koptští pravoslavní, protestanti a katolíci.

Focusy

Ekumenismus

Mohlo by vás zajímat

image:Image Otče, odpusť jim
Otče, odpusť jim Anselm Grün
Cena: 179 Kč
image:Image O marnotratném otci
O marnotratném otci Angelo Scarano
Cena: 46 Kč
image:Image Na křídlech Ducha Svatého
Na křídlech Ducha Svatého Veronika Řeháková
Cena: 108 Kč
image:Image Sedm dní na cestách po Francii
Sedm dní na cestách po Francii Vladimír Nikolajevič Losskij
Cena: 99 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou