Řím slaví 80. výročí záchrany Věčného města před válkou. Hlavní akce se konají v kostele svatého Ignáce, kde 4. června 1944 Římané před ikonou Salus Populi Romani prosili Marii o záchranu Říma a slibovali věrnost Bohu a nápravu mravů. Pod slavnostním votem se tehdy podepsalo víc než milion obyvatel města.
Dobytí Monte Cassina otevřelo spojencům cestu k dobytí Říma. Počátkem června stála vítězná vojska před branami města. Panovaly obavy, že se stane arénou válečných akcí. Ještě 2. června Pius XII. zapřísahal bojující strany, aby Věčné město ušetřily. „Neváháme znovu nestranně a rozhodně opakovat: „Kdo se odváží pozvednout ruku proti Římu, bude vinen matkovraždou před civilizovaným světem a na věčném soudu Božím“ - prohlásil papež.
Římané 4. června prosili Marii o záchranu a složili slavnostní slib. Téhož dne v 19 hodin vstoupili spojenci do města z jihu, aniž by se setkali s odporem Němců, kteří ustoupili na sever. Od loňského roku je 4. červen v Římě liturgickou památkou P. Marie, Salus Populi Romani.
„Nemůžeme a nesmíme podlehnout logice zbraní!“ - napsal papež u příležitosti nové liturgické památky v listu adresovaném k rukám římského pomocného biskupa Baldassare Reiny, který je zároveň vicegerentem arcidiecéze Věčného města. Připomíná v něm, že nevinné oběti válek na Ukrajině, v Palestině a Izraeli, Súdánu, Myanmaru i jinde jsou výzvou obrácenou ke svědomí všech lidí. Mír je dar od Boha, ale potřebuje lidi, kteří jsou ochotni jej přijmout „a stát se strůjci smíření a svědky naděje“, napsal papež František. Vybídl k pěstování kultury míru i v každodenním životě, úsilím o dobré vztahy mezi lidmi a o „usmiřování napětí v rodině, v práci, ve škole a mezi přáteli“.
Ikona Salus Populi Romani v Paolinské kapli baziliky Santa Maria Maggiore je papeži Františkovi obzvláště blízká. Vrací se před ní pravidelně před svými cestami do zahraničí. V listu proto připomíná, že tento obraz Panny Marie byl vždy blízko srdcím Římanů, kteří ji vzývali v modlitbách během epidemií, přírodních katastrof a válek.