Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

75 let od číhošťského zázraku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace10. 12. 2024, 9.45
TiskTisk

Před 75 lety se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti odehrál záhadný úkaz, který změnil život tamního faráře Josefa Toufara i české dějiny. Pohyb kříže během adventní mše z 11. prosince 1949 přitáhl pozornost tisíců poutníků, ale také komunistického režimu, který v tom viděl hrozbu pro svou moc. Událost vedla k zatčení, mučení a smrti Josefa Toufara, jenž je dnes považován za mučedníka víry. Co se tehdy skutečně stalo a jaký odkaz zázrak z Číhoště zanechal?

image:Image 66/source/orig/65574_al0942.jpg
Roman Albrecht / Člověk a Víra

Josef Toufar (1902–1950) byl římskokatolický kněz, který působil v několika českých farnostech, nejdéle v obci Zahrádka a později v Číhošti na Vysočině. Byl známý svou neúnavnou prací, skromností a snahou přiblížit víru obyčejným lidem. Jeho život se tragicky zapsal do dějin kvůli tzv. číhošťskému zázraku, který vedl k jeho mučednické smrti způsobené brutálním vyšetřováním komunistickou Státní bezpečností.

Dne 11. prosince 1949 se během jeho kázání v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři, což mnozí věřící považovali za zázrak. Tento úkaz přilákal pozornost komunistického režimu, který obvinil Toufara z podvodu a rozpoutal proti němu kruté vyšetřování.

Pohyby kříže spatřilo několik farníků během adventní mše, přičemž Toufar si ničeho nevšiml. Zpráva o události se však rychle rozšířila a přitáhla stovky poutníků. V tehdejším komunistickém Československu, kde byl náboženský život tvrdě potlačován, představoval tento jev vážnou výzvu pro režim.

Státní bezpečnost zahájila vyšetřování, jehož cílem bylo prokázat, že Toufar úkaz zinscenoval, aby manipuloval věřícími. Farář byl 28. ledna 1950 zatčen a podroben krutému mučení, při němž se ho vyšetřovatelé snažili donutit k doznání. Po necelém měsíci zemřel na následky nelidského zacházení. Státní bezpečnost natočila propagandistický film, ale jeho nasazení do kin bylo nakonec zastaveno kvůli nejasnostem a pochybnostem o „dokázané“ manipulaci.

Číhošťský zázrak nám připomíná nejen sílu víry, ale také význam oběti a utrpení těch, kteří se postavili nesvobodě. V roce 2015 byly ostatky faráře Toufara převezeny zpět do Číhoště a pohřbeny v místním kostele. Je považován za mučedníka a jeho beatifikační proces stále probíhá.

Zdroj: Česká televize

Focusy

Pronásledování křesťanů Život z víry Osobnosti

Mohlo by vás zajímat

image:Image Kdo jsem já, abych vedl
Kdo jsem já, abych vedl David Novák
Cena: 296 Kč
image:Image Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině
Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině Svjatoslav Ševčuk
Cena: 242 Kč
image:Image Duchovní služba ve věznicích
Duchovní služba ve věznicích Michael Martínek
Cena: 234 Kč
image:Image Církev na kolenou
Církev na kolenou Jeremy Jennings
Cena: 134 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou