Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

7 výzev, kterým budou děti na celém světě čelit v roce 2022

Autor: Petr Vacík Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 1. 2022, 13.56
TiskTisk

Klimatická krize, hlad, nedostatek vzdělání, konflikty a příslušnost k ozbrojeným skupinám, masová migrace v důsledku války a chudoby a přírodních katastrof, dětská úmrtnost. To jsou hlavní výzvy, kterým budou v roce 2022 čelit děti na celém světě a na které dnes upozornila organizace Save the Children, která již více než 100 let bojuje za záchranu ohrožených dívek a chlapců a zajištění jejich budoucnosti.

image:Image 7/source/orig/6841_2410_0_844.jpeg
Pomoc poskytovaná Caritas Internationalis dětem v Libérii

Klimatická krize, hlad, nedostatek vzdělání, konflikty a příslušnost k ozbrojeným skupinám, masová migrace v důsledku války a chudoby a přírodních katastrof, dětská úmrtnost. To jsou hlavní výzvy, kterým budou v roce 2022 čelit děti na celém světě a na které dnes upozornila organizace Save the Children, která již více než 100 let bojuje za záchranu ohrožených dívek a chlapců a zajištění jejich budoucnosti. 

Po téměř dvou letech pandemie, která se projevila jako stimulátor nerovností po celém světě, zejména v nejchudších oblastech planety, organizace Save the Children identifikovala "7 výzev", kterým musí děti čelit.

Organizace znovu potvrzuje svůj závazek odhodlaně a odborně přispívat k překonání těchto závažných globálních problémů, které nastínily alarmující situaci pro nadcházející rok. Předpokládá se, že 2 miliony dětí mladších pěti let budou ohroženy smrtí z důvodu podvýživy a že dětská úmrtnost se poprvé za posledních 30 let pravděpodobně zvýší. Nejméně 117 milionů dětí nechodí kvůli pandemii do školy, 450 milionů žije v konfliktních oblastech a přibližně 25 dětí denně je naverbováno ozbrojenými skupinami. Jsou to také děti vydané na milost a nemilost klimatické krizi, kdy riziko vystavení vlnám veder je u dětí narozených v roce 2020 sedmkrát vyšší než u jejich prarodičů, nebo protagonisté rozsáhlé migrace, kdy je počet uprchlých dětí nejvyšší od druhé světové války.

Daniela Fatarella, ředitelka organizace Save the Children Italy, říká: „Před sto lety, po první světové válce a pandemii v roce 1918, propagovala zakladatelka organizace Save the Children Eglantyne Jebbová myšlenku, že každá generace dětí nabízí lidstvu šanci obnovit svět z vlastních trosek. Její intuicí bylo investovat do budoucnosti dětí jako východisko z hluboké krize: pandemie koronaviru je největší globální pohromou naší doby, která decimuje ekonomiky, zatěžuje zdravotnické systémy a stále více ovlivňuje politiku. V tomto scénáři jsou děti, na které se bude vzpomínat jako na "generaci Covidu", těmi, kdo riskují, že zaplatí nejvyšší cenu. Výzvy, které se zdají být charakteristické pro nový rok a které jsou vzájemně propojené, je třeba řešit rozhodně a také vynalézavě, aby bylo možné reagovat na patovou situaci nebo, v nejhorším případě, na zastavení pokroku dosaženého v zájmu zajištění lepší budoucnosti pro nejmladší. V opačném případě nejen tato generace, ale i generace budoucí zaplatí obrovskou cenu, a to jak v Itálii, tak na celém světě.“

1.  Dětský hladomor

 Výzvou číslo jedna je potravinová krize, která zaznamenává alarmující čísla jako nikdy předtím v posledních desetiletích. Organizace Save the Children poukazuje na to, že v uplynulém roce vedla naprostá bouře Covidu-19, konfliktů a klimatických změn k tomu, že miliony dětí trpí podvýživou, a odhaduje se, že během roku 2022 zemřou na následky hladu dva miliony dětí mladších pěti let. Při tomto pomalém tempu a dalších problémech spojených s pandemií nebudou globální požadavky na výživu do roku 2025 splněny. Úroveň podvýživy je v současné době nepřijatelná: 149,2 milionu dětí mladších pěti let trpí křivicí, 45,4 milionu dětí strádá a 20,5 milionu kojenců (14,6 % všech živě narozených dětí) má sníženou porodní hmotnost.

2.  Nedostatečný přístup ke vzdělání

Dalším velkým problémem je školství. Pro mnoho dětí na celém světě nebude návrat do školy po dvou letech přerušeného nebo nepravidelného vzdělávání snadný. Organizace Save the Children odhaduje, že nejméně 117 milionů dětí ve všech zemích (přibližně 7,5 % světové školní populace) stále nechodí do školy z důvodu pandemie. K tomu je třeba připočíst 260 milionů dětí, které nechodily do školy ještě před vypuknutím nákazy. Čím déle však děti zůstávají mimo školu, tím menší je pravděpodobnost, že se do ní opět vrátí, přičemž zvláště dívky jsou ohroženy předčasným ukončením školní docházky a často jsou nuceny uzavírat předčasné sňatky. Dopad ztracených školních měsíců je dramatický: nedávná studie poukazuje na to, že počet desetiletých dětí, které nejsou schopny přečíst psaný text, se zvýšil z 53 % před pandemií na 70 % v současnosti.

3.  Válka bere dětem jejich dětství

Organizace Save the Children odhaduje, že v konfliktních oblastech žije 450 milionů dětí, z toho téměř 200 milionů v nejnebezpečnějších oblastech světa (o 20 % více než před rokem, kdy jich bylo 162 milionů), což je nejvyšší počet za více než deset let. Organizace Save the Children vyzdvihuje úsilí mnoha organizací zabývajících se lidskými a dětskými právy o ochranu dětí před nejhoršími důsledky války, například tím, že 112 zemí podepsalo Deklaraci o bezpečných školách, která činí školy bezpečnými místy ve válečných oblastech. Organizace také upozorňuje, že existuje mnoho dětí, které v životě nepoznaly nic jiného než válku, což má velmi vážné důsledky pro jejich duševní zdraví.

4.  Verbování dětí ozbrojenými skupinami

Kromě dětí žijících v konfliktních zónách, upozorňuje organizace, žije mnoho dalších dětí na nebezpečných místech, kde neustále narůstá počet ozbrojených skupin, které využívají nábor a zneužívání dětí: počet těchto skupin se v posledním období zvýšil z 85 na 110 a pandemie s přerušením školní docházky učinila děti dostupnějšími, a tudíž zranitelnějšími a více ohroženými nuceným náborem. Jen v roce 2020 bylo naverbováno přibližně 8600 dětí, což je přibližně 25 dětí denně, tedy o 10 % více než v předchozím roce. Od dětí narozených členům ISIS v severní Sýrii až po děti spojené s ozbrojenými skupinami v Demokratické republice Kongo: v roce 2022 bude podle organizace Save the Children jednou z nejtěžších zkoušek pokračovat v práci na osvobození, repatriaci a reintegraci těchto dětí a snažit se jim vrátit to, co jim zbylo z dětství.

5.  Klimatická krize

Děti narozené v roce 2020 budou vystaveny mnohem častějším extrémním povětrnostním jevům než v minulosti: vlny veder je postihnou v průměru 7krát častěji než jejich prarodiče, sucha 2,6krát častěji, povodně 2,8krát častěji, ztráty zemědělské úrody 3krát častěji a ničivé požáry 2krát častěji.

Listopadový summit o klimatu COP26 v Glasgow se stal jakýmsi klíčovým bodem pro mládežnický aktivismus, který se asertivně a znepokojivě prosadil, mimo jiné díky Gretě Thunbergové, která je jeho vlajkonoškou. Sliby, které dali světoví lídři v Glasgow, zůstávají nedostatečné a děti budou nejvíce trpět nečinností dospělých tváří v tvář probíhající ekologické katastrofě, přestože za ni nenesou žádnou odpovědnost. Všechny oči se budou upírat na konferenci COP27 v roce 2022, aby se ukázalo, zda se vedoucím představitelům podaří proměnit to, co bylo v Glasgow označeno jako "bla bla bla", v konkrétní kroky k zajištění budoucnosti dětí  a dospívajících.

6.  Zvýšená migrace uprchlíků a vysídlených osob

Mezi lety 2005 a 2020 se počet dětských uprchlíků více než zdvojnásobil ze čtyř milionů na přibližně 10 milionů a počet celosvětově vysídlených dětí je nyní nejvyšší od druhé světové války. Obrazy dětí, které se snaží překročit hranice nebo na cestě umírají, pravidelně hýbou veřejným míněním, ale jen občas způsobují změnu politiky. Příliv zoufalých rodin na útěku představuje pro rok 2022 další výzvu, a sice najít útočiště pro ty, kteří jsou nuceni opustit své domovy kvůli válce, chudobě a klimatické krizi, a soustředit se přitom na lidi, nikoli na hranice.

7.  Kojenecká úmrtnost

Za posledních 30 let klesla kojenecká úmrtnost téměř o 60 %. V souvislosti s pandemií však došlo k intenzivnímu tlaku na zdravotnické služby po celém světě, což vedlo k tomu, že se objevily nemoci, které byly dříve téměř vymýceny, a existuje reálná možnost, že v roce 2022 poprvé po desetiletích vzroste dětská úmrtnost, což znamená katastrofální zvrat ve zdravotním stavu dívek a chlapců na celém světě. Ve 32 zemích se počet úmrtí na malárii, který dříve prudce klesal, opět zvýšil. Nedávné objevy, jako například první účinná vakcína proti malárii, však dávají naději, že pokrok v oblasti vakcín "pandemického" původu by mohl pomoci dětem na celém světě.

„Také v Itálii čelí děti mnoha výzvám: země zažívá demografický pokles, který se zdá být nezastavitelný, a to i kvůli nedostatku politických opatření zaměřených na ochranu rodičovství, zatímco chudoba se každým rokem zvyšuje. Uzavření škol v důsledku pandemie prohloubilo rozdíly v možnostech vzdělávání a Itálie má nejvyšší procento mladých lidí, kteří nepracují ani nestudují, v Evropě. Tyto výzvy lze řešit pouze systémovou prací a prostředky určené na projekty Next Generation a Child Guarantee je třeba odvážně využít a zaměřit se na mladší generace a jejich potřeby, aby nebyla promarněna vzácná příležitost k oživení země,“ uzavírá Daniela Fatarella.

Videa z oblastí, kde organizace Save the Children zasahuje v Itálii a po celém světě, naleznete zde:

Ceslovětově:  https://vimeo.com/609690554/8a02506e56

V Itálii:  https://vimeo.com/463881575/745d9e0188

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou