Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

50 let od úmrtí kardinála Štěpána Trochty

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace26. 3. 2024, 8.22
TiskTisk

Letos 6. dubna uplyne přesně 50 let, kdy zemřel na následky vyčerpávajícího výslechu sedmnáctý biskup litoměřický, salesián, vězeň nacismu a komunismu, mučedník, kardinál Štěpán Trochta.

image:Image 54/source/orig/53576_r13-trochta-89.jpg
Salesiáni Dona Bosca

Při této příležitosti bude 6. dubna od 10 hodin sloužena mše svatá v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích, celebrovat bude litoměřický biskup Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. Poté bude následovat pobožnost u Trochtova hrobu na Městském hřbitově v Litoměřicích.

Salesiánská provincie připravila k  výročí webovou stránku, kde najdete seznam chystaných akcí a inspiraci pro hlubší poznání Trochtova života.

Životopis

Narodil se 26. března 1905 ve valašské vesnici Francova Lhota a zde také vyrostl. Po smrti otce zůstala matka s třemi dětmi sama. Nejstarší Štěpán jí pomáhal vést malé hospodářství a vychovávat mladší sourozence. Po první světové válce odešel studovat na Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži. Matka však onemocněla tuberkulózou a Štěpán musel studia přerušit a vrátit se domů hospodařit, avšak přitahovalo ho kněžství. Odešel do Itálie k salesiánům a odtud pomáhal organizovat příchod prvních českých salesiánů  v čele s P. Ignácem Stuchlým.

Když se v roce 1927 přestěhovali chlapci z italské Perosy do Fryštáku na Moravě, přišel s nimi jako jejich asistent i Trochta. Doma rozvinul mohutnou propagační činnost, pořádal přednášky, psal články do různých časopisů. Po roce se vrátil zpět do Itálie studovat teologii. Představení mu řekli: „Je vás málo a potřebujete mít co nejdříve kněze. Není čas, abys mohl dělat doktorát až po teologii.“ Trochtovi se podařilo s vypětím stihnout obojí, během studia teologie vypracoval přidělenou doktorskou práci a složil předepsané rigorózní zkoušky na turínské královské univerzitě. Stal se doktorem teologie a byl v Turíně vysvěcen na kněze.

Následně byl poslán zpět, aby řídil stavbu domu a kostela v Ostravě. Sotva skončil, začal stavbu domu v Praze-Kobylisích a pak v Pardubicích. Během 2. světové války byl vězněn v koncentračních táborech. S podlomeným zdravím, ale s cennými zkušenostmi se znovu zapojil do práce. Spolubratři salesiáni byli přesvědčeni, že vystřídá v úřadě provinciála  „staříčka“ Stuchlého. Ale Svatý otec Pius XII. ho v roce 1947 jmenoval sedmnáctým biskupem litoměřickým. Jako biskupské heslo si zvolil: Práce – oběť – láska. Byl nejmladším biskupem českého a slovenského sboru, měl pověst dobrého diplomata, a tak se stal mluvčím biskupského sboru v obtížných jednáních s vládou v těžké situaci, jaká v naší vlasti po únorovém převratu pro církev nastala.

Komunisty byl v roce 1953 zatčen, vězněn a propuštěn byl až roku 1960 na amnestii. Nebyl mu však umožněn návrat do duchovní správy. První dva roky na svobodě pracoval jako pomocný dělník. Biskup Trochta se dočkal návratu do své diecéze až v roce 1968. Všem velkoryse odpustil a začal znovu s chutí pracovat. Poměry se však vyvíjely pro církev nepříznivě. Byla znovu po „Pražském jaru“ utlačována, což Trochtovi to přineslo nová utrpení. Mohl sice cestovat do Říma, ale i tam byl sledován a hlídán. Kardinálem byl jmenován v roce 1969. Jmenování bylo „in pectore“, nebylo zveřejněno. Ke zveřejnění došlo až v roce 1973, k velké nelibosti režimu, s kterým se tehdy Svatý stolec pokoušel vyjednávat. 

V posledních letech života se Trochta několikrát otevřeně postavil proti novému pošlapávání náboženských svobod v normalizačním Československu. Dne 6. dubna 1974 zemřel po několikahodinovém vyčerpávajícím jednání s krajským církevním tajemníkem Karlem Dlabalem. Ten byl podle svědků opilý a kardinálovi sprostě spílal a vyhrožoval mu. Západoněmecký list Frankfurter Allgemeine dne 17. dubna 1974 napsal: Ve vědomí československých katolíků je kardinál Trochta symbolem církve bojující… Trochtova pohřbu se zúčastnil i krakovský arcibiskup kardinál Karol Wojtyła, který jej v krátkém improvizovaném projevu nad rakví označil za mučedníka. Dne 28. října 1992 propůjčil prezident Václav Havel Štěpánu Trochtovi za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva řád T. G. Masaryka III. třídy in memoriam.

Od roku 2008 jsou sbírány materiály na beatifikační proces.

Zdroj: sdb.cz, ÚSTR

Focusy

Osobnosti

Mohlo by vás zajímat

image:Image Magor a jeho doba
Magor a jeho doba Marek Švehla
Cena: 449 Kč
image:Image Jáchym z Fiore (cca 1135–1202)
Jáchym z Fiore (cca 1135–1202) Fabio Troncarelli
Cena: 85 Kč
image:Image Alžběta od Nejsvětější Trojice
Alžběta od Nejsvětější Trojice Giovanna Della Croce
Cena: 134 Kč
image:Image Boží láska v akci
Boží láska v akci Brian Kolodiejchuk, Matka Tereza
Cena: 449 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou