46. výročí jmenování Jana Pavla II. papežem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace16. 10. 2024, 9.10

16. října roku 1978 byl sv. Jan Pavel II. zvolen papežem katolické církve a stal se tak 263. nástupcem sv. apoštola Petra. Jeho pontifikát trval téměř 27 let a stal se tak jedním z nejdéle působících papežů v dějinách.

image:Image 64/source/orig/63290_pope-john-paul-ii-18731175945.jpg
Wikimedia Commons

„Pochválen buď Ježíš Kristus,“ byla první slova papeže Jana Pavla II. při jeho výstupu na balkon s výhledem na Svatopetrské náměstí ze stejnojmenné baziliky. „Nejdražší bratři a sestry, všichni stále truchlíme nad smrtí našeho nejmilovanějšího papeže Jana Pavla I.. A hle, nejvýznamnější kardinálové jmenovali nového římského biskupa,“ pokračoval.

Jan Pavel II. přiznal, že při svém jmenování „pociťoval strach, ale učinil jsem tak v duchu poslušnosti našemu Pánu a s plnou důvěrou v jeho blahoslavenou Matku Marii. A tak před vás všechny předstupuji, abych vyznal naši společnou víru, naši naději a naši důvěru v Matku Krista a církve; a také abych s pomocí Boží a s pomocí lidí znovu zahájil cestu dějinami a církví,“ uzavřel. Pontifikát svatého Jana Pavla II. byl jedním z nejdelších v dějinách církve, trval téměř 27 let.

Karol Józef Wojtyla se narodil 18. května 1920 ve Wadowicích, malém městě vzdáleném 50 kilometrů od Krakova (Polsko). Byl nejmladším ze tří dětí, které se narodily Karolu Wojtylovi a Emilii Kaczorowské. Po svém zvolení papežem v roce 1978 vykonával sv. Jan Pavel II. svou službu s neúnavným misionářským duchem. Uskutečnil 104 apoštolských cest mimo Itálii a 146 cest po Evropě. V roce 1990 navštívil i tehdejší Československo. Kromě toho jako římský biskup navštívil 317 z 333 farností v Římě.

Jeho láska k mladým lidem ho vedla k tomu, že v roce 1985 inicioval Světové dny mládeže a roku 1994 zahájil Světové setkání rodin. Mezi jeho významné dokumenty patří 14 encyklik, 15 apoštolských exhortací, 11 apoštolských konstitucí a 45 apoštolských listů.

Sv. Jan Pavel II. zemřel 2. dubna 2005 ve 21:37, kdy končila sobota a již začínal oktáv Velikonoc a neděle Božího milosrdenství. Od této noci až do 8. dubna, dne pohřbu, vzdaly hold sv. Janu Pavlu II. více než tři miliony poutníků, kteří stáli 24 hodin ve frontě, aby se dostali do baziliky sv. Petra.

Papež Benedikt XVI. 28. dubna zrušil pětiletou čekací lhůtu a zahájil proces blahořečení a kanonizace svého předchůdce. Proces oficiálně zahájil 28. června 2005 kardinál Camillo Ruini, tehdejší generální vikář římské diecéze. Benedikt XVI. sv. Jana Pavla II. blahořečil 1. května 2011 a papež František jej spolu s Janem XXIII. kanonizoval 27. dubna 2014.

Zdroj: Aciprensa, redakčně upraveno

Osobnosti Maria a svatí

image:Image Františkánská Máří Magdaléna
Františkánská Máří Magdaléna Libor Rösner
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Život Mariin