Postavit se po boku trpících v pouti lásky“ – takový titul nese papežské poselství ke třicátému Světovému dni nemocných, který slavíme právě dnes. Každoroční připomínka nemocných a zdravotníků, kterou v církvi ustavil sv. Jan Pavel II. a jež připadá na jedenáctý únor, právě letos slavíme již potřicáté.
V předvečer tohoto svátku se v Římě uskutečnil webinář, zaměřený tematicky na péči o nemocné. Nesl název „Světový den nemocných: význam, cíle a výzvy", a pořádalo je Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. I naše myšlenky směřují k těm, kdo v církvi i ve společnosti s láskou stojí po boku trpících a pracují pro jejich uzdravení duše i těla. Účastníky tohoto webináře pozdravil Svatý otec ve svém videoposelství, ve kterém vyzdvihl zejména skutečnost, že nesmíme nikdy zapomínat na jedinečnost každého nemocného s jeho důstojností a křehkostí. Dalším bodem pak bylo připomenutí podobenství o milosrdném Samaritánovi, na základě kterého církev po vzoru Ježíše, dobrého Samaritána lidstva, vždy dělala maximum pro ty, kdo trpí, a věnovala zejména nemocným velké osobní i finanční prostředky.
V České republice v tento den biskupové navštěvují nemocnice a zdravotnická zařízení, kde se setkávají nejen s nemocnými, ale i s lékaři a zdravotníky, slouží mše svaté přímo v nemocnicích nebo žehnají nemocniční kaple. Vzhledem k epidemiologické situaci však návštěvy neprobíhají všude. Proto i letos bude hlavním bodem oslavy této významné světové události mše svatá v neděli, 13.2.2022 v 10.00 hod v olomoucké katedrále svatého Václava. Bude jí předsedat Mons. Josef Nuzík, pomocný biskup olomoucký a předseda Rady pro zdravotnictví při ČBK a přenášet ji bude živě Televize NOE. Tato televize rovněž v tento den nabídne medailonky o práci a službě nemocničních kaplanů ve všech diecézích naší vlasti.
Světový den nemocných je také dobou příležitostí k poděkování těm, kdo se o nemocné starají, tedy právě nemocničním kaplanům. Nemocniční kaplan je mezinárodně užívané označení člověka, který vykonává duchovní službu ve zdravotnickém zařízení a sociálních zařízeních. Jedná se o duchovní i laiky, muže i ženy. Působí na základě pověření církve a smlouvy s nemocnicí. Nabízí nemocným osobní setkání a rozhovor, lidskou blízkost a doprovázení v době nemoci, hledání cest, jak důstojně zvládat obtížnou situaci, překonávat osamění a hledat motivaci, porozumění a naději. Pokud o to pacient požádá, zprostředkují návštěvu duchovního podle pacientova přání a náboženského vyznání. Služba nemocničních kaplanů má v českých podmínkách ekumenický charakter. Ke konci loňského roku slouží 105 kaplanů v 72 zdravotnických zařízeních. Jou sdruženi v Katolické asociaci nemocničních kaplanů v ČR. Členy této asociace je také 16 odborníků a 18 dobrovolníků v duchovní péči.
Autor článku: František Zakopal, Národní koordinátor duchovní péče ve zdravotnictví ČBK