Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

19. pouť do Císařské jeskyně

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace6. 5. 2023, 8.09
TiskTisk

V sobotu 20. května 2023 se koná 19. pouť do Císařské jeskyně zvané „Moravské Lurdy“. Pro rodiče a děti bude sloužena dětská mše ve 14.00 hodin, slavnostní poutní mše začne v 17.30 hodin.

image:Image 30/source/orig/29436_13780.jpg

Císařská jeskyně u Ostrova u Macochy je dnes známá především díky speleoterapii, kde se léčí děti s astmatem a onemocněním dýchacích cest. Ročně se tu vystřídá na 650 malých pacientů. V minulosti však bývala také poutním místem, kam každoročně kolem 25. října putovali věřící z Ostrova u Macochy. Díky soše Panny Marie Lurdské umístěné od roku 1933 v jeskyni ve skalním výklenku, bylo místo nazýváno "Moravskými Lurdami".

Na počátku 50. let minulého století (1952) byla jeskyně pro turisty uzavřena a socha zmizela. Veškeré dosavadní pokusy sochu objevit byly bezvýsledné. Sloupský farář P. František Kozár proto v roce 2001 věnoval novou, rozměrově podobnou sochu P. Marie Lurdské, a zasadil se o to, aby byla umístěna do skalního výklenku v jeskyni na místě sochy původní.

V sobotu 6.10.2001 byla v Císařské jeskyni za hojné účasti věřících po mnoha letech opět slavena bohoslužba, kterou celebroval hodonínský farář P. Josef Zouhar, rodák z nedalekého Senetářova. Stalo se tak u příležitosti požehnání hřbitova a Božích muk v Ostrově. V dalších letech byla pouť přesunuta z měsíce října na květen, který je také zasvěcen Panně Marii. Tak byla obnovena tradice Moravských Lurd.

Socha věnovaná P. Františkem Kozárem byla ze dřeva a ve vlhkém prostředí jeskyně trpěla. Proto byla vždy po pouti přenesena do míst, kde je sucho. V roce 2005 byla do jeskyně umístěna nová socha Panny Marie Lurdské, kterou v sobotu 21.5. při tradiční pouti požehnal blanenský děkan Václav Trmač. Socha je z keramické dílny vyškovského výtvarníka akademického sochaře Karla Ševčíka.

Výzkum a zpřístupnění Císařské jeskyně pro turisty jsou spjaty se jménem Josefa Šamalíka, dlouholetého starosty Ostrova a prvorepublikového poslance za Lidovou stranu. Není bez zajímavosti, že současná úprava jeskyně vychází z jeho původní koncepce.
 

Focusy

Život z víry Liturgie a bohoslužby

Mohlo by vás zajímat

image:Image Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán
Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán Michal Altrichter
Cena: 288 Kč
image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera
Cena: 351 Kč
image:Image Čas prázdných kostelů
Čas prázdných kostelů Tomáš Halík
Cena: 233 Kč
image:Image Žít s tajemstvím
Žít s tajemstvím Tomáš Halík
Cena: 233 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou