V neděli 2. dubna, v den 18. výročí smrti Jana Pavla II., prošly ulicemi polských měst tzv. “papežské pochody”. Jejich cílem bylo vyjádřit vděčnost za pontifikát sv. Jana Pavla II., povzbudit k návratu k hlubokému učení tohoto polského rodáka a odpovědět na útoky některých médií, které se systematicky pokoušejí autoritu polského papeže diskreditovat. Největšího shromáždění ve Varšavě se zúčastnily desetitisíce lidí.
“Papežské pochody” proběhly kromě polského hlavního města také v Krakově, Vratislavi, Lublinu, Gdaňsku, Kališi, Tarnově, Štětíně a Gorzowě Wielkopolském. V den 18. výročí úmrtí Jana Pavla II. se navíc v mnoha městech uskutečnila večerní modlitební shromáždění k uctění památky papeže, který zemřel 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin. Na 21 hodin byla svolána také modlitba na Svatopetrském náměstí v Římě. Navzdory dešti se modlitby růžence provázené zpěvem polského vysokoškolského sboru účastnili i oba v Římě rezidující velvyslanci, Anna Maria Anders (při Svatém stolci) a Adam Kwiatkowski (při Itálii).
Největší z připomínkových akcí proběhla ve Varšavě, kde byla zakončena v tamní katedrále mší, kterou sloužil arcibiskup Józef Michalik, emeritní metropolita přemyslský. Pochod doprovázela četba a zvukové záznamy slov Jana Pavla II., nechyběly ani známé písně, blízké srdci papeže Wojtyly.
"Jana Pavla II. není třeba bránit. To my ho potřebujeme, abychom v sobě vzbudili a obhájili přesvědčení, že stojí za to být dobrý, že stojí za to bránit pravdu o člověku," řekl arcibiskup Michalik. Zdůraznil, že na Karola Wojtyłu a později na Jana Pavla II. se lidé vždycky obraceli, protože v něm nacházeli moudrost a pomoc. Jan Pavel II. se dnes stal znamením odporu, protože jeho učení se některým jeví jako nepohodlné," uvedl v kázání mimo jiné polský arcibiskup. A dodal, že útok na Jana Pavla II. je útokem na to, co je v Polsku krásné a trvalé, je útokem na duchovní identitu národa.
Tisíce účastníků se sešly na papežském pochodu v Bialystoku, který zahájila mše svatá v tamní katedrále. "Tak početná účast obyvatel Bialystoku na děkovné mši za pontifikát svatého Jana Pavla II. je potvrzením toho, že jsme bdělí. Nedovolíme, aby se do našich srdcí a myslí vloupali ti, kteří chtějí zničit autoritu svatého papeže z přelomu 20. a 21. století a největšího syna polského národa," řekl arcibiskup Józef Guzdek na závěr liturgie.
Krakovský pochod byl příznačně nazván “Bílý papež”. Tisíce lidí prošly ulicemi města stejnou trasou, jakou kráčel Bílý pochod v květnu 1981, který zorganizovali studenti v reakci na atentát na Jana Pavla II. Pochod začal u papežova kamene na Błoniach a poté pokračoval až na Hlavní rynek. Po cestě se účastníci zamýšleli nad pasážemi papežova učení. V 15 hodin se konala mše v bazilice Panny Marie. Další pochod vyšel v Krakově od baziliky sv. Floriána a vyústil u tzv. Papežského okna na Františkánské ulici.
“Ze všech sil chceme ukázat, že polský papež je pro mnohé z nás důležitou osobností a jsme mu vděční za to, co udělal pro krakovskou církev a všeobecnou církev, pro Polsko i pro svět, ale také pro každého z nás," uvádí se na internetových stránkách krakovské arcidiecéze.
Gdaňský “Pochod vděčnosti” za svatého Jana Pavla II. začal u baziliky Panny Marie a skončil u pomníku Tří křížů na náměstí Solidarity. Arcibiskup Tadeusz Wojda, gdaňský metropolita, který akci svolal, upozornil, že poslední měsíce byly plné různých útoků na polského papeže. "Jedná se o nepodložený pokus podkopat jeho autoritu tím, že se ničí jeho svatost," uvedl ve svém poselství. Poznamenal také, že diskreditací osoby papeže je zejména mladá generace připravována o důležitý orientační bod v otázkách víry a morálky. "Radostnou zprávou ale je, že kromě kněží a biskupů se na jeho obranu odvážně staví stále více věřících laiků," poznamenal gdaňský arcibiskup.
Vratislavský vzpomínkový pochod k uctění památky Jana Pavla II. se vydal na cestu po mši svaté, které předsedal arcibiskup Józef Kupny. Pochod, za účasti vratislavských biskupů, se z Rynku přesunul do katedrály svatého Jana Křtitele, kde zazněla děkovná modlitba za pontifikát papeže Wojtyly.
Také v univerzitním městě Lublinu proběhl pochod vděčnosti za dar života a učení Jana Pavla II. Začal u “papežského kříže” ve farnosti Svaté rodiny a skončil v akademickém kostele, kde byla v 15.30 hod. sloužena mše svatá. "Jana Pavla II. není třeba obhajovat, jeho učení, jeho postoje se obhajují samy, v pochodu vyjadřujeme vděčnost za osobu našeho velkého rodáka, předáváme jeho odkaz dalším generacím," napsali organizátoři lublinského pochodu ve své pozvánce.
Pietní pochod prošel také ulicemi Kališe, odkud vyrazil ve 13.30 hod. od tamního kostela svatého Jana Pavla II. "Chceme v kontextu různých útoků na papeže a podkopávání jeho autority být spolu a potvrdit, že Jan Pavel II. byl, je a bude pro nás někým důležitým, bude důležitým referenčním bodem v našich volbách a rozhodnutích, bude autoritou, kterou velmi potřebujeme," uvedl v úvodu organizátor pochodu, kališský biskup Damian Bryl.
Pochod na obranu odkazu svatého Jana Pavla se konal také v Tarnově, kde se sešly velké zástupy lidí. Předseda Klubu katolické inteligence Antoni Zięba zdůraznil, že svatému Janu Pavlu II. vděčíme za mnohé. Vyjádřil také potěšení nad tím, že pochod zorganizovali mladí lidé. “Pro nás starší je vzpomínka na svatého Jana Pavla II. stále živá. O to více je důležité, že iniciativu k tomuto pochodu, který je reakcí tarnovské společnosti na bolestný útok na svatého Jana Pavla II. převzali mladí," poznamenal. K této občanské iniciativě se připojilo mnoho místních společenských aktivistů. Organizátoři pozvali všechny bez ohledu na vyznávané hodnoty, politické názory, všechny, kterým je odkaz svatého Jana Pavla II. blízký.
Zdroj: KAI