1600 dětí přijalo první svaté přijímání na Mezinárodním eucharistickém kongresu v Ekvádoru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 9. 2024, 12.45

Mezi 25 000 účastníky nedělní zahajovací mše svaté Mezinárodního eucharistického kongresu v ekvádorském Quitu bylo 1 600 dětí, které při mši přistoupily k prvnímu svatému přijímání. Na kongresu je přítomen také královéhradecký biskup Jan Vokál.

image:Image 62/source/orig/61697_primeracomunionquito-080924-ezgif-com-webp-to-jpg-converter.jpg
Foto: Eduardo Berdejo

Od časných ranních hodin v neděli 8. září se v parku Bicentennial v Quitu začali shromažďovat věřící, arcibiskupové, kněží, řeholníci a řeholnice, seminaristé, jáhni a ministranti. Celkem se zúčastnilo 54 delegací z různých zemí včetně české delegace, se kterou přijel královéhradecký arcibiskup Jan Vokál.

Krátce po desáté hodině dopoledne místního času začala bohoslužba na velkém pódiu s obrazem Panny Marie z El Quinche ozdobeným desítkami červených a žlutých květů. Mši svatou celebroval arcibiskup z Quita a primas ekvádorský Alfredo Jos Espinoza Mateus, který během homilie řekl dětem, že tento den je velkým dnem v jejich životě „Tato vzpomínka vám zůstane vryta do srdcí po celý život a budete moci s jistotou říci, že jste eucharistickými misionáři naší církve v Quitu, a růst s vědomím, že jste povoláni budovat bratrství, a to především ve svých rodinách,“ řekl arcibiskup v návaznosti na letošní téma kongresu „Bratrství k uzdravení světa“.

Mateus k dětem mluvil o osobním vztahu s Kristem: „Dnes slavíme, že Ježíš, váš nejlepší přítel a přítel všech, je přítomen v Chlebu života. Otevřete svá srdce, drahé děti, abyste ho s radostí přijaly, aby vás setkání s ním v eucharistii, kterou poprvé přijmete, vedlo k tomu, že se budete umět dělit, snít, být vděčné, důvěřovat a ctít druhé.“

Arcibiskup také sdílel poselství, které dětem zaslal papež František: „První svaté přijímání znamená chtít být každý den blíž Ježíši, růst v přátelství s ním a chtít, aby se i ostatní mohli těšit z radosti, kterou nám chce dát. Pán potřebuje, abyste dokázaly udělat zázrak, aby vaše radost zasáhla mnoho členů vaší rodiny a přátel.“

Emilio Osorio, chlapec, který v Quitu přijal první svaté přijímání, po mši svaté řekl agentuře ACI Prensa: „Cítím se velmi šťastný, že mám Ježíše ve svém srdci. Takto se s ním mohu více sjednotit a mluvit s ním v modlitbě.“ Emiliova matka uvedla, že jako rodina jsou velmi šťastní, že mohou sdílet tento okamžik. „Ježíš je pro nás velmi důležitý, protože je srdcem rodiny. Vždy ho s úctou a pokorou přijímáme v našem domě a v našich srdcích a jsme pozorní k učení, které nám zanechal.“

Další prvokomunikantka, Anah Gutirrezová, novinářům sdělila: „Od tohoto dne bude Bůh mým průvodcem. Ježíš mě bude milovat, bude se mnou mít soucit. Poznání Ježíše ze mě udělalo lepší dceru a naučilo mě, abych vždy respektovala své rodiče.“

Zdroj: CNA

Mladí v církvi Eucharistický kongres Biskupové

image:Image Víra se musí zalévat modlitbou
Víra se musí zalévat modlitbou Jaroslava Krejčí