15 let od návštěvy Benedikta XVI. v ČR

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Rozhovory a svědectví
Datum publikace26. 9. 2024, 8.35

Před patnácti lety, ve dnech 26. – 28. září 2009, navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. Jednalo se o jeho 13. apoštolskou cestu a čtvrtou návštěvu hlavy katolické církve u nás. Přinášíme ohlédnutí za touto papežskou návštěvou včetně vzpomínek několika osobností z organizačního týmu.

image:Image 63/source/orig/62349_foto-252.jpg
Foto: P. Roule

Kroky papeže Benedikta XVI. vedly 26. září dopoledne z tehdejšího ruzyňského letiště nejprve k Pražskému Jezulátku do kostela Panny Marie Vítězné v Praze, kde se konalo setkán rodin. Odpoledne se Svatý otec vydal na Pražský hrad, kde ho oficiální přivítal prezident republiky a poté se ve Španělském sále setkal s diplomaty, politiky a dalšími zástupci veřejného života. První den papež zakončil slavnostními nešporami ve svatovítské katedrále se stovkami kněží, řeholníků, řeholnic i laiků.

„Byl to jedinečný a zcela nezapomenutelný zážitek, na který i po 15 letech stále velmi ráda vzpomínám. Pamatuju si také, že příprava byla velmi náročná, někdy šlo doslova o zdraví, protože moje předchůdkyně si při obhlídce jednoho areálu zlomila nohu a já jsem 14 dní před samotným příjezdem papeže byla akutně hospitalizovaná. Vše ale dopadlo dobře a když papež přiletěl, byl celý program již perfektně připravený a probíhalo to velmi hladce,“ vzpomíná na návštěvu papeže Benedikta XVI. Monika Klimentová, která byla zodpovědná za mediální část akce.

Druhý den své návštěvy, 27. září,  Svatý otec zamířil do Brna, kde na tuřanském letišti sloužil mši svatou pro 120 tisíc věřících. „Ani se mi nechce věřit, že to bude již patnáct let, kdy brněnskou diecézi poprvé od jejího založení v roce 1777 navštívil Svatý otec, což jsem si mnoho let upřímně přál a modlil jsem se za to. Při prožívání bohoslužby pro mne bylo úžasným momentem ztišení více než sto dvaceti tisíc přítomných po papežově kázání i po přijímání eucharistie. Všichni cítili, že ticho se stalo naší společnou modlitbou," svěřuje se emeritní brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Tehdejší tisková mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová dodává: „Návštěva svatého otce Benedikta XVI. v Brně byla jedinečnou událostí. I ti, kteří byli součástí akce jen pracovně – hasiči, policisté či zdravotníci - říkali, že nezažili, aby tak obrovská akce proběhla v takovém pokoji a disciplíně a nezůstal po ní nepořádek. Byla jsem pyšná na svědectví, které každý přítomný svým chováním zanechal.”

Tentýž den se papež ještě setkal se zástupci křesťanských církví v Arcibiskupském paláci a s akademickou obcí ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

Papež Benedikt XVI. zakončil svou apoštolskou cestu v pondělí 28. září na svátek sv. Václava návštěvou Staré Boleslavi, kde se nejprve setkal se starými kněžími, poté se poklonil Palladiu země České a následně slavil mši svatou na louce za městem pro více než 50 tisíc věřících, což zároveň bylo i setkání s mládeží.

Mons. Vladimír Málek, který měl na starosti liturgickou část návštěvy a po dobu příprav byl v úzkém kontaktu s vatikánskou stranou na tuto událost vzpomíná: "Pamatuji si, že před bohoslužbou ve Staré Boleslavi bylo narychlo potřeba přestavět pódium právě kvůli obtížnější chůzi Petrova nástupce. Obdivoval jsem skrytou práci všech, kteří celou noc strávili úpravou liturgického prostoru. Málokdo to mohl zaznamenat, protože pódium se pokládalo za samozřejmost. O to větší dík a uznání jim patří dodnes."

Samotná návštěva Svatého otce Benedikta XVI. v České republice podle něj přinesla velké povzbuzení víry pro všechny.  „Nejsilnějším zážitkem z celé návštěvy pro mě bylo osobní setkání se Svatým otcem. Nesmírně mě oslovovala jeho pokora i pozornost," dodává.

Návštěvu papeže Benedikta XVI. si můžete připomenout v dokumentu Tři dny s Benediktem z dílny České televize.

Papežské cesty Osobnosti

image:Image Temné noci Matky Terezy